Меню

Номан Челебіджихан: «..Мемлекетни къуртармагъа борджлу эдим» З виступу на з’їзді. Липень 1917р.

23 Лютого 2012
Номан Челебіджихан: «..Мемлекетни къуртармагъа борджлу эдим» З виступу на з’їзді. Липень 1917р.

В ніч з 22 на 23 лютого 1918 року у дворі севастопольської в’язниці був розстріляний голова Кримського мусульманського виконавчого комітету, Муфтій мусульман Криму, Білорусі, Польщі та Литви, Глава національного уряду Кримської Народної Республіки і відомий класик кримськотатарської літератури Номан Челебіджихан.

 Цього року, 23 лютого, по всьому Криму пройшли меморіальні заходи, приурочені 94-ій річниці від дня його трагічної загибелі.

 У Севастополі в цей день пройшов багатолюдний мітинг-реквієм та покладання квітів до меморіальної дошки на будівлі колишньої в’язниці, в якій він знаходився.

З багатьох куточків Криму люди приїхали вшанувати пам’ять цієї воістину великої людини для кожного кримського татарина.

Біля меморіальної дошки – Перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, Голова Світового Конгресу кримських татар Рефат Чубаров, Муфтій мусульман Криму hаджі Еміралі Аблаєв, керівник Секретаріату Меджлісу кримськотатарського народу Заїр Смедляєв, голова міжнародної молодіжної організації «Бізім Кирим» Абдураман Егіз, голова Сакської районної мусульманської громади Сейтасан Асанов і багато інших.

Муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв haджі розповів про Номана Челебіджихана, про те, як він жив, як помер, а потім в його пам’ять прочитав дуа (молитву).

«Минуло ось уже 94 роки з дня смерті найдосвідченішої людини, що закінчила інститути в Стамбулі і Санкт-Петербурзі, за своє коротке життя зробила для народу дуже багато, – сказав у своєму виступі Рефат Чубаров. – Він в пам’яті кожного з нас. Він – людина, яка була одним з організаторів Першого Курултаю кримськотатарського народу, він був першим Муфтієм Криму, відомим політиком, письменником, поетом. Саме Номан Челебіджихан – один з тих людей, які творили історію Криму і кримських татар».

Номан Челебіджихан увійшов в історію кримськотатарського народу, як один із самих розумних, освічених і талановитих людей. Його вірші, «Bastırıq», «Ay gidi …», «Yolcu Ğarip», написані ще на початку минулого століття і зараз вивчаються в школах, а «Ant Etkenmen» («Я поклявся») став гімном кримських татар.

За його ініціативи були створені національні газети «Миллет» кримськотатарською мовою і «Голос татар» – російською.

Він мріяв зробити Крим другою Швейцарією, він входив до комісії щодо розробки Конституції Кримської Народної Республіки.

Розпочата боротьба за щастя кримськотатарського народу триває до наших днів, ми все ще боремося за свою землю, за своє самовизначення!