Меню

Про Меджліс

Меджліс кримськотатарського народу – єдиний вищий повноважний представницько-виконавчий орган кримськотатарського народу. Склад Меджлісу та Голова обирається кожним новим складом Курултаю шляхом таємного голосування з поміж делегатів Курултаю (докладніше про Курултай).

Меджліс кримськотатарського народу в сучасному вигляді було засновано 1991 року для представництва інтересів кримських татар перед українською та кримською владою, а також в міжнародних організаціях.

В своїй діяльності Меджліс підпорядковується Курултаю, керується його рішеннями, Положенням про Меджліс кримськотатарського народу, Регламентом, нормами міжнародного права та законодавчими актами України. 

Меджліс кримськотатарського народу складається з 33 людей, включно з головою Меджлісу. 

Головною метою Меджлісу протягом 1991–2014 років була ліквідація наслідків геноциду, скоєного радянським режимом проти кримських татар, відновлення національних та політичних прав кримськотатарського народу та реалізація його права на вільне національне-державне самовизначення на своїй національній території.

Теперішній склад Меджлісу було обрано на Курултаї в жовтні 2013 року. Урочистості з приводу набуття повноважень новими членами та Головою Меджлісу кримськотатарського народу відбулися 1 листопада 2013 року на головній площі Ханського палацу в Бахчисараї.

Після окупації Криму Росією в 2014 році Голові Меджлісу Рефату Чубарову та лідеру кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву було заборонено в’їзд на півострів, згодом проти заступників Голови Меджлісу окупаційна влада порушила кримінальні справи, а члени Меджлісу піддавалися постійному тиску, а сам представницький орган оголосили забороненим. У відповідь на що Міжнародний суд ООН ухвалив рішення, за яким Росія зобов’язана забезпечити право кримських татар на представницькі інституції, в тому числі Меджліс, проте Росія ігнорує це рішення та продовжує репресії по відношенню до представників інституції та в цілому до кримськотатарського народу. 

З 2014 року керівництво Меджлісу кримськотатарського народу знаходиться в Києві та представляє інтереси Криму та кримських татар на національному та міжнародному рівнях, відстоює право народу на самовизначення, опікується питаннями деокупації Криму, підтримкою кримських політв’язнів та їхніх родин, розвитком кримськотатарської культури, збереженням кримськотатарської мови тощо.