Меню

Процес облаштування державою кримських татар слід розглядати набагато ширше, ніж власне питання будівництва

11 Квітня 2013
Процес облаштування державою кримських татар слід розглядати набагато ширше, ніж власне питання будівництва

Про це 11 квітня 2013 року заявив керівник депутатської фракції «Курултай-Рух» у ВР АРК, перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров в ході виступу на виїзному засіданні Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Звертаючись до учасників засідання, Рефат Чубаров акцентував їхню увагу на тому, що «облаштування державою депортованих народів – це не тільки проблеми будівництва, але, в першу чергу, збереження їхньої національної ідентичності».

При цьому, Рефат Чубаров закликав розглядати весь комплекс проблем, пов’язаних з облаштуванням депортованих через призму повернення на свою Батьківщину цілісного народу, який не має за межами Української держави етнічно близького державного утворення. «Уявіть собі, – сказав Рефат Чубаров, звертаючись до учасників засідання, – що ви є частиною кримськотатарського народу, у вас за межами Криму немає іншої землі, ні держави, вам заборонялося раніше навчати дітей рідною мовою, навіть називати себе кримськими татарами».

Перший заступник Голови Меджлісу констатував гнітючу ситуацію в сфері національної освіти, відсутність належної кількості шкіл, підручників та навчальної літератури.

«Фахівці намагаються розробляти підручники, а вони кримськотатарською мовою не готувалися впродовж 50 років, але Міністерство освіти України їх не затверджує. Так, наприклад, автори підручника для 5-6 класів «Ахляк’ більгісі» («Етика»), підготовленого кримськотатарською мовою з урахуванням національних традицій і духовних цінностей, 5 років не затверджувалися Міністерством освіти України. В результаті, рішення міністра освіти України Д. Табачника звелося до того, що було рекомендовано перевести з української мови існуючий для українських шкіл посібник «Етика» … Чи це не знущання! Звичайно ми всі частина української політичної нації, але ми, кримські татари …», – резюмував Чубаров.

Говорячи про національні ЗМІ, депутат ВР АРК Рефат Чубаров, в якості прикладу їх виживання, озвучив проблему фінансування газети «Кирим», колектив якої за допомогу у висвітленні життя караїмського народу у своєму виступі на виїзному засіданні подякував представнику національного товариства кримських караїмів.

«Газета» «Кирим» виходить тільки кримськотатарською мовою і фінансується з державного бюджету. На цей рік заплановано всього 319 000 гривень, – пояснив Чубаров. Сьогодні – 11 квітня 2013 року і жодної копійки досі не виділено. Практика показує, що наприкінці року кошти надійдуть, але потім казначейство як завжди не пропустить. Це також знущання».

Рефат Чубаров також переконаний, що питання облаштування неможливо успішно вирішувати без встановлення рівного і чесного діалогу … На його думку, коли мова йде про кримськотатарський народ – влада говорить «Стоп, ми самі знаємо з ким із вас треба говорити!», і вона, зрозуміло, вибирає тих, з ким зручно говорити і хто буде погоджуватися з усім тим, що говорить влада.

«Я хочу відверто заявити, що владі все одно доведеться вести діалог з тими, кого обирають самі кримські татари», – підкреслив Рефат Чубаров, говорячи про небажання влади визнавати представницькі органи кримських татар.

На завершення свого виступу Рефат Чубаров висловив упевненість в тому, що тільки повернення відкритого діалогу влади і суспільства є запорукою успіху і миру.