Меню

Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв прочитав відкриту лекцію про національний рух кримських татар в Мармара Університеті (Туреччина)

28 Листопада 2012
Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв прочитав відкриту лекцію про національний рух кримських татар в Мармара Університеті (Туреччина)

В рамках проведення Дня кримськотатарської історії та культури у Мармара Університеті (Marmara Üniversitesi) в місті Стамбулі, 28 листопада 2012 року Голова Меджлісу кримськотатарського народу прочитав відкриту лекцію для студентів та професорсько-викладацького Мармара Університету, присвячену історії Кримськотатарського національного руху та сучасному стану кримських татар.

Захід проходив за ініціативи ректора Мармара Університету професора Зафера Гюля і глави Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги у м. Стамбул Джеляла Ічтена.

Великий конференц-зал Мармара Університету, розрахований на 400 місць, де проходила зустріч з главою Меджлісу Мустафою Джемілєвим, вмістив лише половину тих, хто прийшов на відкриту лекцію правозахисника Мустафи Джемілєва.

На початку заходу режисери документальних фільмів турецького державного телеканалу «TRT» Неше Сарисой Каратай і Зафер Каратай запропонували увазі залу презентаційний ролик свого авторського документального фільму «К’иримог’лу … Боротьба одного народу». Продюсер і автор сценарію фільму Зафер Каратай розповів про історію зйомок і сюжет фільму, а також повідомив, що перший показ фільму відбудеться в Анкарі. «Фільм розповідає про насильницьку депортацію кримськотатарського народу з Батьківщини 18 травня 1944 року, ненасильницьку боротьбу кримських татар за повернення на Батьківщину – Крим, а також про життєвий шлях правозахисника, політв’язня, а нині Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва», – зазначив З.Каратай .

Зі словами вітання до аудиторії також звернувся екс-посол Республіки Туреччина в Україні Алі Більге Джанкорель, присутній на відкритій лекції зі своєю дружиною Іджлял Ханум, яка є доцентом Мармара Університету і викладає німецьку мову і літературу. Алі Більге Джанкорель поділився своїми спогадами з учасниками зустрічі про період роботи на посаді Надзвичайного і Повноважного посла Республіки Туреччина в Україні. Він також розповів про проекти, реалізовані в Криму за підтримки Туреччини в період з 2001 по 2005 роки.

За його словами, кримськотатарський народ, що випробував насильницьку депортацію зі своєї Батьківщини в травні 1944 року, незважаючи на перешкоди і заборони, зміг повернуться на історичні землі, використовуючи при цьому, виключно демократичні принципи боротьби. «Я щиро пишаюся мужністю і силою духу наших братів кримських татар», – підкреслив Алі Більге Джанкорель.

Передуючи свій виступ, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв подякував професорсько-викладацькому складу та студентам Мармара Університету за організацію в стінах ВНЗу конференцій та круглих столів, присвячених історії кримськотатарського народу. Зокрема, за ініціативи Мармара Університету громадськість Туреччини ознайомилася з діяльністю Дженгіза Дагджи і Ісмаїла Гаспринського, культурою і традиціями кримських татар. На думку Мустафи Джемілєва, Мармара університет, де навчається понад 100 тисяч студентів, у тому числі і кримськотатарські студенти з Криму, є одним з найбільших вузів країни, що динамічно розвивається.

В ході відкритої лекції Мустафа Джемілєв докладно розповів про історію та головні принципи кримськотатарського національно-визвольного руху. Як відомо, початок руху сягає періоду ліквідації держави кримських татар – Кримського ханства та анексії його території Російською імперією у квітні 1783 р. Глава Меджлісу торкнувся трагічної сторінки в історії свого народу, масового і насильницького геноциду в травні 1944 року, а також подолання його наслідків і складного процесу повернення кримських татар на свою історичну Батьківщину. «Завдяки своїй єдності і згуртованості, а також дотриманню принципів ненасильницьких методів боротьби, сьогодні кримськотатарський національний рух користується повагою у всьому світі», – підкреслив Мустафа Джемілєв у своєму виступі.

В рамках програми Дня кримськотатарської історії в Мармара Університеті, музиканти ВНЗ виконали кримськотатарські мелодії та пісні, після чого гості відвідали виставку робіт кримськотатарських художників. За словами ректора Мармара Університету, професора Зафера Гюля з 26 по 30 листопада 2012 року в університеті відкрито зал робіт сучасних кримськотатарських художників, які прибули до Стамбулу на запрошення Мармара Університету.

На завершення дня, з нагоди Дня кримськотатарської історії, в стінах Марамара Університету за підтримки голови Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги у м. Стамбулі Джеляла Ічтена відбулася урочиста вечеря.

29 листопада 2012 року глава Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв повернувся до Криму.

Для довідки:  Університет Мармара є одним із найстаріших і великих університетів Туреччини, де працює близько 2800 викладачів і навчається близько 100 000 студентів, знаходиться в місті Стамбулі. Мармара Університет є самим багатомовним ВУЗом Туреччини. Навчання в університеті здійснюється турецькою, англійською, німецькою та французькою мовами.

Університет був створений 15 січня 1883 року і тоді він відносився до  Міністерства торгівлі, сільського господарства, лісів, відкрив його міністр Супхі Паша. Спочатку називався Вищою школою торгівлі. У наступні роки став факультетом економічних і управлінських наук. Нинішню структуру придбав 20 липня 1982 року і став називатися університетом Мармара, це воістину друге народження подарував університету Закон Туреччини за № 2809 про створення університету.

Університет включає в себе 13 факультетів, 11 інститутів, 8 училищ і 3 відділення, які безпосередньо відносяться до ректорату, в університеті 28 дослідницьких центрів, а взагалі навчання ведеться за 104 напрямками вищого і 44 напрямками середньої спеціальної освіти. Крім освітніх послуг, університет пропонує також послуги в області видавничої та консультаційної діяльності.