Меню

В Акмесджиті відбувся вечір пам’яті Дженгіза Дагджи

29 Вересня 2011
В Акмесджиті відбувся вечір пам’яті Дженгіза Дагджи

28 вересня 2011 року, в Акмесджиті, в Кримському академічному музично-драматичному театрі відбувся вечір пам’яті всесвітньо відомого кримськотатарського письменника-романіста Дженгіза Дагджи.

В ході вечора, повному залу глядачів був продемонстрований документальний фільм про життя Дженгіза Дагджи. Муфтій мусульман Криму Еміралі Аблаєв прочитав hаджі дуа (молитву) в пам’ять про покійного Дженгіза Дагджи. Автор документального фільму «Дженгіз Дагджи» представник Меджлісу кримськотатарського народу в Туреччині, відомий турецький журналіст Зафер Каратай поділився спогадами про те, як він познайомився з письменником, про процес зйомки фільму і особисте спілкування з героєм фільму.

Розповідаючи про Дженгіза Дагджи, Каратай підкреслив його безмірну любов до своєї Батьківщини – Криму і свого народу. Крім того, автор фільму спробував передати аудиторії непорушну відданість Дагджи своєму рідному селу Кизилташ (Краснокам’янка), в якому він народився і пройшли його роки отроцтва. «Перше знайомство з творчістю Дженгіз аг’а відбулося в моєму дитинстві, – розповів Каратай. Взявши в руки книгу Дагджи, я всю ніч безперервно при свічці, з великим інтересом читав твір цього письменника, з яким мені пощастило познайомитися особисто».

Після перегляду фільму слово взяли Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, однокласник Дженгіза Дагджи з сімферопольської школи – професор Якуб Бекіров, голова Союзу кримськотатарських письменників Різа Фазил і перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров. Всі виступаючі говорили про Дженгіза Дагджи як про дивовижну людину, яка, проживши 70 років за межами Батьківщини, не забувала про неї ні на хвилину. Крім того він не забув свою рідну мову, писав нею свої твори. Мустафа Джемілєв розповів, що вперше дізнався про Дженгіза Дагджи та його творчість в 60-х роках, вивчаючи на той момент періодику в Московській бібліотеці. Однак, за його словами, отримати книгу Дагджи «Людина, яка втратила батьківщину» коштувало великих зусиль, тому що вона видавалася за спеціальним дозволом. Крім того, Джемілєв зазначив, що навіть якщо і видавали цю роботу, то закріплювали за читачем людину з відповідних органів безпеки. “Конспектувати книгу було просто неможливо”, – зазначив Джемілєв.

В 2005 році, Голова Меджлісу М. Джемілєв і голова Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги у м. Стамбулі Джелял Ічтен разом з покійним журналістом Кемалем Чапразом, побували в гостях у Дженгіза Дагджи в його лондонському будинку. «Теплий прийом і обійми покійного Дженгіз аг’а залишаться надовго в моїй пам’яті», – сказав М. Джемілєв.

Звертаючись до всіх присутніх, перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров зазначив, що, на жаль Дженгіз Дагджи так і не зміг повернутися на свою історичну землю. «Виконуючи останнє побажання Дженгіза Дагджи бути похованим на своїй Батьківщині, ми зустрінемо його в Криму і, на жаль, волею долі попрощаємося з нашим видатним співвітчизником, поховавши його в рідному селі Кизилташ», – сказав у своєму виступі Чубаров.

На завершення вечора на сцену вийшла голова Ліги кримськотатарських жінок Сафінар Джемілєва, яка подякувала Заферу Каратаю та його команді за надану можливість побачити документальний фільм про кримськотатарського письменника-романіста Дженгіза Дагджи та його останні роки життя.

Прес-служба Меджлісу

ІА “QHA”