Меню

Україна та росія можуть відкрити гуманітарний коридор для звільненення полонених

16 Січня 2023
Україна та росія можуть відкрити гуманітарний коридор для звільненення полонених

Зможуть повернути тисячі людей, яких утримують у РФ з 2014 року. Туреччина також готова забирати поранених українських військових, лікувати та повертати додому.

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець після триденних перемовин в Анкарі з російською стороною за участі турецького омбудсмена Шерефа Малкоча розповів про роботу над створенням гуманітарного коридору для повернення полонених.

Про це повідомляє Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими у Телеграм.

Як повідомив Дмитро Лубінець, наразі сторони працюють над створенням гуманітарного коридору, в межах якого можна буде більш ефективно здійснювати обміни полоненими та утримуваними особами. Зокрема йдеться про повернення додому важкопоранених, людей літнього віку, дітей, військових та цивільних громадян України, – йдеться у повідомленні.

За словами Лубінця, під час зустрічі вдалося змусити росію визнати необхідність повернення в Україну важкопоранених осіб без жодних умов, як це вимагається ст. 110 Женевської конвенції. Українська сторона наголосила, що в цьому випадку йдеться не про обмін, а саме про репатріацію і передали російській стороні список з іменами 800 важкопоранених українських військовослужбовців.

– Ми пояснили це російській стороні. Не скажу, що вони вже погодилися й починають виконувати, але визнали, що це дійсно є в Женевській конвенції, – зазначив український омбудсмен.

Зазначається, що окремими треками тривають перемовини про визволення цивільних українців, які перебувають в російському полоні ще з 2014 року – у цьому списку наразі налічується 377 осіб.

– Також піднімалося питання про порятунок політв’язнів кремля, в якому 158 українців, більшість з яких – кримські татари, – зазначили у Координаційному штабі з питань поводження з військовополоненими.

Відповідаючи на запитання про кількість цивільних, захоплених агресором в Україні з 24 лютого, Дмитро Лубінець зазначив, що станом на зараз до нього звернулося понад 20 тисяч сімей, які розшукують своїх рідних.

– Це величезна кількість, і по цих громадянах України ще ніхто не порушував питання перед російською стороною. Ми це зробили, – зазначив Лубінець.

Окремий напрямок перемовин – повернення додому українських дітей, вивезених з України на територію росії. Зокрема вирішується питання, як визволяти юних громадян України, щодо яких у країні-агресорі вже розпочався процес усиновлення чи вдочеріння.

Лубінець зазначив, що ідею створення гуманітарного коридору підтримав президент Туреччини, активну участь у цих перемовинах також бере лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв.