Меню

У Варшаві підписана Декларація партнерства між Фондом «Інститут Леха Валенси» і Меджлісом кримськотатарського народу

07 Квітня 2011
У Варшаві підписана Декларація партнерства між Фондом «Інститут Леха Валенси» і Меджлісом кримськотатарського народу

7 квітня 2011 року керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзін на запрошення Інституту Леха Валенси відвідав Польщу, де в головному офісі Інституту (м. Варшава) відбулася його зустріч з директором Інституту Петром Гульчинським.

В зустрічі взяли участь Координатор проектів Інституту Леха Валенси Бартош Козакевич і представник кримськотатарської діаспори Польщі, аспірант Гданьського університету Недім Усеїнов.

            На початку зустрічі Петро Гульчинський офіційно передав Алі Хамзіну листа Президента Польщі, лауреата Нобелівської премії Леха Валенси на адресу Голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата Верховної Ради України Мустафи Джемілєва. Після чого відбулася докладна бесіда з широкого кола питань, що стосуються становища кримськотатарського народу, сучасної політичної ситуації в Україні, а також питань і перспектив взаємовигідного співробітництва між Інститутом Леха Валенси та Меджлісом кримськотатарського народу. Сторони високо оцінили історичні та традиційні дружні зв’язки, що склалися між польським і кримськотатарським народами, які пройшли випробування трагічними періодами комуністичного режиму радянської імперії. Алі Хамзін окремо проінформував про Міжнародний форум з питань відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки й гарантій розвитку в Україні, підготовка до якого ведеться у відповідності із рішенням Курултаю кримськотатарського народу, прийнятого на сесії в серпні 2010 року.

            Петро Гульчинський високо оцінив внесок радянського правозахисного руху, дисидентства в боротьбі з комуністичним режимом СРСР. Зокрема, він особливо підкреслив, що багатий досвід польської Солідарності й національного руху кримськотатарського народу являє собою в історії людства важливу спадщину, яку необхідно досліджувати й вивчати для виховання сучасної молоді на цінностях правозахисного руху й прав людини. 

            Наприкінці зустрічі в офісі Інституту Леха Валенси була підписана «Декларація партнерства між Фондом «Інститут Леха Валенси» і Меджлісом кримськотатарського народу». Від імені Інституту Леха Валенси Декларацію підписав директор Інституту Петро Гульчинський, а від імені Меджлісу кримськотатарського народу – керівник відділу зовнішніх зв’язків Алі Хамзін. Текст Декларації був підготовлений спільно в ході переговорів між відділом зовнішніх зв’язків Меджлісу й Інститутом Леха Валенси. Рішення з цього питання було прийнято після зустрічі екс-президента Польщі Леха Валенси з Головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим, яка відбулася 26 листопада 2010 року в ході візиту кримськотатарської делегації в Гданьськ для участі в урочистому відкритті пам’ятника «Татарин Речі Посполитої».

            Декларація складається з трьох пунктів, якими передбачено створення спільної Робочої групи, яка до 30 червня 2011 року повинна підготувати Договір про співробітництво між Меджлісом кримськотатарського народу й Фондом «Інституту Леха Валенси». Окремим пунктом відзначено, що Меджліс кримськотатарського народу підтримує ініціативу Інституту імені Леха Валенси  щодо проведення Міжнародної конференції з прав людини в 2011 році в Польщі й готовий виступити співорганізатором цього проекту.

            Після підписання Декларації було сказано, що пункт Декларації по проведенню Міжнародної конференції з прав людини в Польщі в 2011 році надає сторонам можливість ще до підписання Договору про співробітництво між Меджлісом кримськотатарського народу та Фондом «Інституту Леха Валенси» розпочати широкі консультації з організації цієї конференції.

            Петро Гульчинський також був ознайомлений зі зверненням до польських, українських і кримськотатарських громадських організацій, складеного від імені директора Інституту громадських досліджень (м. Дніпропетровськ) Владислава Грибовського, голови правління Благодійного фонду імені Івана Сірка Владислава Ладигіна та керівника відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзіна. Автори звернення з метою зміцнення зв’язків, дружби між народами-сусідами – польським, українським і кримськотатарським пропонують провести ряд круглих столів у Варшаві, Києві й Бахчисараї, де обговорять широке коло питань.

            Також було повідомлено, що з ініціативи Інституту громадських досліджень 20 травня 2011 року в Дніпропетровську буде організовано Круглий стіл, присвячений 363-ій річниці Жовтоводської битви та актуальним питанням історії українського, кримськотатарського й польського народів, для участі в якому були запрошені й представники Інституту Леха Валенси.

            Наприкінці зустрічі Алі Хамзін запросив Петра Гульчинського взяти участь у меморіальних заходах, присвячених Дню національної жалоби кримськотатарського народу  – 18 травня 1944 року, які щорічно проводяться в Криму та на Україні.

 У бібліотеку Інституту Леха Валенси були передані видання про Національний рух кримськотатарського народу, в тому числі «Шостий процес Мустафи Джемілєва», випуски кримськотатарських газет «Авдет», «Яни Дунья», «Къырым» і журнал «QASEVET».