Меню

У негайну справу диявол втручається!

26 Квітня 2013
У негайну справу диявол втручається!

Проведене два роки поспіль на півострові Всекримське свято «Хидирлез» встигло придбати славу одного з найбільш мальовничих та масових народних гулянь, здатних об’єднати жителів Криму різних національностей і культур.

Появі Постанови Ради міністрів АРК № 172 від 18 квітня 2011 року «Про підготовку та проведення заходів, присвячених кримськотатарському національному святу «Хидирлез» за підписом прем’єра Василя Джарти передували серйозні консультації за участю Володимира Яцуби, у той час – Постійного представника Президента України в Криму, керівників Меджлісу кримськотатарського народу, Муфтія мусульман Криму Еміралі Аблаєва.

Власне, Крим до того часу перебував в очікуванні своєрідного прориву в суспільних настроях, виходу із затяжногодепресивного стану, обумовленого безліччю факторів, що поділили людей по різні сторони «барикад».

Вироблене в ході консультацій єдине завдання – «формування атмосфери толерантності, довіри і поваги у взаєминах між представниками різних національностей, а також популяризації та розвитку культури, звичаїв і традицій кримськотатарського народу», лягла в основу концепції Всекримського свята «Хидирлез», яке щорічно проводиться в Криму .

Але пройшло всього два роки і тепер вже нові керівники Радміну Криму, скасувавши одним розчерком пера всі попередні напрацювання і домовленості, наказали кримським татарам, а разом з ними і всьому Криму, натомість Всекримського свята «Хидирлез», що проводилося на 25-му кілометрі траси Сімферополь -Бахчисарай, в поточному році організувати «кущові» свята в Сімферополі і Сімферопольському районі, а також в Судаку і Євпаторії.

При цьому, що стало вже недоброю традицією в діяльності Радміну Криму, думкою самих кримських татар, зрозуміло, ніхто і непоцікавився.

У кримськотатарському фольклорі є вираз «Аcele işe şeytan karişir!» («У негайну справу диявол втручається!”). У нашому випадку доречно буде ще й помітити, що кримські чиновники, плануючи «кущові святкування» на 10, 11 і 12 травня, свідомо волають до диявола, в надії змусити кримських татар відійти від вікових традицій, забути своє коріння. Адже відомо, що святкування кримськотатарського національного свята «Хидирлез», згідно з народними традиціями припадає на перший тиждень травня. Однак, Рада міністрів уявила, що в її повноваженнях і силах вносити корективи у вікові національні підвалини кримських татар.

Однак, ще більший цинізм криється в тому, що саме ці дати – 10, 11 і 12 травня в історії кримськотатарського народу мають особливий трагічний зміст. 10 травня 1944 року на стіл Сталіна ліг проект Указу ДКО «Про кримських татар». 11 травня 1944 року – Сталін підписав цей Указ, чим прирік кримськотатарський народ на неймовірні страждання і втрати. 12 травня 1944 року в Криму розпочався завершальний етап підготовки до поголовного виселення кримських татар зі своєї Батьківщини.

Не знати настільки очевидних речей сьогоднішні керівники Криму не могли. Наказавши кримським татарам і всьому Криму святкувати «Хидирлез» 10-12 травня, вони не тільки публічно продемонстрували своє образливе ставлення до пам’яті десятків тисяч жертв депортації кримськотатарського народу, а й вирішили залучити до цього святотатства самих кримських татар та їхніх добрих сусідів-людей інших культур і релігій.

По суті, нам, кримським татарам, запропонували «відсвяткувати» танцями і піснями найтрагічніші дні нашої історії, що передували 18 травня 1944 року.

Зрозуміло, що всього цього можна було б уникнути, якби керівники Радміну Криму не порушили на догоду своїм політичним інтересам порядок святкування «Хидирлеза», погоджений спільно з Меджлісом кримськотатарського народу і Муфтіятом Криму два роки тому. Але, замість консультацій з Муфтієм мусульман Криму вони воліли прислухатися до рекомендацій ієрархів інших віросповідань.

Свою лепту в розширення прірви між владою і кримськотатарським народом внесли і політтехнологи, які обслуговують владу. У підсумку, Крим отримав новий виток протистояння, викликаний навмисною образою релігійних почуттів та історичної пам’яті кримських татар.

Сьогодні вже очевидно, що переважна більшість кримських татар, які дбайливо зберігають пам’ять про своїх рідних і близьких, що загинули в роки депортації, пережили довгі десятиліття розлуки зі своєю Батьківщиною, рішуче відкинувши запропоновані їм владою 10, 11 і 12 травня, зустрінуть Всекримське свято «Хидирлез» 6 травня 2013 року, яке організовується Меджлісом кримськотатарського народу.

Про свою участь на Всекримському святі «Хидирлез», проведеному 6 травня 2013 року, вже підтвердили провідні творчі колективи, народні майстри та умільці, спортсмени, а також найяскравіші представники кримськотатарської музичної та пісенної культури як Джамала, Енвер Ізмайлов та Фемі Мустафаєв.

… Ніщо і ніхто не зможе перервати ажурну тканину вікових традицій кримськотатарського народу. Як і раніше, два мусульманських святих – Хидир і Ільяс – зійдуться на благословенній кримській землі, приносячи людям надії на щедрий урожай і благоденство. І знову на кримській землі, поблизу древнього Бахчисарая, зустрінуться десятки тисяч кримських татар та їхніх сусідів, які обирають мир і злагоду в Криму.

Рефат Чубаров,

перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу