Меню

У Криму до 75% свавільних обшуків відбуваються в будинках кримських татар

10 Жовтня 2023
У Криму до 75% свавільних обшуків відбуваються в будинках кримських татар

В окупованому Криму до 75% свавільних обшуків відбуваються в будинках кримських татар та щонайменше 110 з понад 186 жертв політично вмотивованих переслідувань складають представники кримськотатарського народу.

Про це повідомила співкоординаторка КримSOS Сабіна Ільясова на заході “Переслідувані та затримані. Історії кримських політв’язнів”, що пройшов у межах конференції ОБСЄ у Варшаві.

“За цією сухою статистикою приховані реальні спаплюжені людські життя. В умовах багаторічного ігнорування Росією прав людини та міжнародного гуманітарного права, єдиним способом запобігти новим звірствам у Криму є деокупація півострова”, — заявила вона.

Також на заході був присутній брат кримської політув’язненої Леніє Умерової – Азіз Умеров. Його сестру росіяни понад 10 місяців незаконно утримують в одиночній камері СІЗО.

“Звісно, у свободи немає ціни, її неможливо придбати, але за неї треба платити, платити життям та здоровʼям, як це роблять тисячі моїх співвітчизників. За рік, що минув, я був на 10 похоронах друзів, приятелів, родичів, які могли б продовжувати жити, аби не загарбницькі амбіції наших північних “сусідів”. Кожного дня ми виборюємо свою свободу, бувши щитом для правопорядку та демократії в Європі та світі в цілому й не просимо робити це за нас”, — наголосив він.

Крім того, незаконно ув’язненим кримчанам у СІЗО Сімферополя та яких етапували на територію РФ, росіяни не надають медичну допомогу.

“На початку цього року через відсутність медичної допомоги в російських в’язницях померли двоє українських політв’язнів — Джеміль Гафаров і Костянтин Ширінг. Зараз ми знаємо про 186 політв’язнів, більшості із яких систематично відмовляють у медичній допомозі”, — зазначила керівниця проєктів Центру прав людини ZMINA Вікторія Нестеренко.

Відповідно до Женевських конвенцій ненадання меддопомоги можна прирівняти до тортур, це грубе порушення прав людини. За відповідні дії мають нести відповідальність причетні до цього посадові особи окупаційної влади Криму та РФ.

У свою чергу, представниця міжнародної фундації Front Line Defenders Анастасія Москвичова закликала міжнародну спільноту продовжувати робити публічні заяви з вимогою до РФ припинити переслідування та порушення прав людини у Криму та розглянути можливість запуску процедури “Московського механізму” для розслідування цієї ситуації, визначення міжнародно визнаного статусу таких людей як відправної точки в досягненні для них справедливості.

“Московський механізм” є формальною процедурою в межах ОБСЄ, яка дозволяє розгорнути незалежну міжнародну місію, що дослідить інформацію про порушення прав людини, про воєнні злочини та злочини проти людяності, у тому числі атаки на мирних жителів і цивільну інфраструктуру.