Menu

İşğal etilgen Qırımda “İvanovets” gemisi mahv etildi

01 Fevral 2024
İşğal etilgen Qırımda “İvanovets” gemisi mahv etildi

Kiçik aynıñ 1-iniñ gecesi işğal etilgen Qırımda Ukraina MNniñ Bİİniñ “Group 13” mahsus bölüginiñ operatsiyasınıñ neticelerine köre, yarımadanıñ ğarbındaki Doñuzlav gölünde bulunğan Rusiyeniñ Qaradeñiz flotunıñ büyük raketa gemisi “İvanovets” mahv etildi. Suspilne Qırım bu aqqında haber berdi.

UPD: Telegram kanalında USQniñ Arbiy-Deñiz Quvetleri (DAQ) bildirdiler ki, raketa gemikerniñ 41 taqımınıñ bu raketa gemisi Novoozörnoyedeki baza noqtasını qorçalayaraq, arbiy qaravullay edi.

“RF Qaradeñiz flotunıñ 1241.1 leyhalı tek üç böyle gemige saip olğanını esapqa alıp, bu pek büyük bir ğayıptır. Bu gemide 130 km uzaqlıqqa uçaq bilgen “Moskit” türü gemilerge qarşı raketaları bar edi”, — dep bildirildi.

DAQ qoştılar ki, rus gemiler taqımı azlaşmasınıñ neticesi pek büyüktir, çünki olarnıñ taqımı 40 deñizciden ibarettir.

“Bu operatsiya, rus tecavuzcılarınıñ sağlığı içün Qırımda, işğal etilgen topraqlarda bulunmaq zararlı olğanını hatırlatmalı”, — dep bildirildi.

Öz Telegram kanalında Ukraina Mudafaa nazirliginiñ Baş istihbarat idaresi bu aqqında haber berdi.

“Rus gemisinin korpusına ateşler neticesinde gemi bozulıp, mahv etildi. “İvanovets” gemisi battı. Tecavuzcı bir devletniñ batılğan gemisiniñ fiyatı tahminen $60-70 million dollardır”, — dep bildirildi.

İlk bilgilerge köre, Doñuzlavdaki rus qıdırıcı-qurtarıcı operatsiyası semereli olmadı.

“İvanovets” deñiz, baza noqtalarındaki duşmannıñ arbiy gemilerini, desant ve naqliyat vastaları ve gemilerini, deñiz gruppalarını ve sığınaqlarını yoq etmege yönelgen “Molniya” (“Yıldırım”) 12411 leyhalı büyük raketa kateridir.