Menu

İrına Danılovıçnıñ ükümini deñiştirmeyip qaldırdılar

14 Mayıs 2024
İrına Danılovıçnıñ ükümini deñiştirmeyip qaldırdılar

Dörtünci işğalli kassatsiya makemesi Qırımlı, içtimaiy jurnalist İrına Danılovıçnıñ ükünimi deñiştirmeyip qaldırdı.

Apis etilgen qadınnıñ babası Suspilne Qırımğa bu aqqında haber berdi.

O qayd etti ki, sağlı alı sebebinden İrına oturışlarğa qatılmadı.

“Oturışnıñ tarihı deñiştirildi. Birinciden çiçek ayınıñ 25. künü olacaq edi. Birazdan mayıs ayınıñ 14. kününe uzatıldı. Biz, advokattan oturışnıñ olacağını ögrendik. O bugün oldı, amma İrınanıñ menfaatını tek advokat imaye etti”, — dep qayd etti.

Siyasiy mabüsniñ babasınıñ sözlerine köre, qadın ne küçlü sesnen laf ete, ne diñley bile. Bundan ğayrı, alâ daa oña tibbiy yardım bermediler.

“Oña ilâçlarnı yollağanda apishane olarnı alıp açalar ve çıqaralar. Anda ilâç alması ya da aşı yaptırması içün nevbette turmaq kerek. Ve onı alacağıñdan emin olamazsıñ. Öz ilâçını”, — dep Bronıslav Danılovıç añlattı.

“Qırım ketişatı” uquq qorçalayıcı teşebbüsiniñ haber bergenine köre, böyle degen makemeci İvan Ğromovnıñ iştirakinen eyyet, qanunlarnıñ bozulmasını körmedi ki, uquq statusını ve advokat yardımını bermeden evelki “makemeler” jurnalitstniñ mağazda tutulmasını körmemezlikke urdılar ve şaatnı soravnen bağlı davanıñ sahte olmasını uquqiy ceetten qıymetlendirmediler.

“Kassatsiya eyyeti, delil eşyalarını baqıp teşkermege ve qorçalayıcınıñ 15 şaatını soratmağa red etkeni seneninden qorçalav aqqınıñ bozulmasını körmedi. İrına Danılovıçnı 6 sene ve 11 ayğa maküm etilgen Qırım Yuqarı makemesiniñ ükümini deñiştirmeyip qaldırdı”, — dep bildirildi.