Меню

Прес-реліз. Відвідування Криму радянськими правозахисниками

25 Травня 2012
Прес-реліз. Відвідування Криму радянськими правозахисниками

ПРЕС-РЕЛІЗ

Відвідування Криму радянськими правозахисниками

(Участь у меморіальних заходах, присвячених пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – депортації 18 травня 1944 року, зустрічі, нарада правозахисників)

C 17 по 24 травня на запрошення правозахисника, Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва в Криму перебувала група колишніх політв’язнів і дисидентів, відомих борців проти комуністичного режиму СРСР, які не раз засуджувалися і відсиділи в радянських таборах: АЛЕКСЄЄВАЛюдмила (Росія, Москва), АРУТУНЯНВардан (Вірменія, Єреван), БУКОВСЬКИЙВолодимир (Великобританія, Кембридж), ГОРБАНЄВСЬКАНаталія (Франція, Париж), ГРИГОРЕНКОАндрій (США, Нью-Йорк), ЗІСЕЛЬСЙосип (Україна, Київ), КАЛАБУГІНВалерій (Естонія, Таллінн), КОВАЛЬОВСергій (Росія, Москва), ЛАВУТОлександр (Росія, Москва), МАРИНОВИЧМирослав (Україна, Львів),ОВСІЄНКОВасиль (Україна, Київ), ПОДРАБІНЕКОлександр (Росія, Москва), РЕДДАВЕЙПетер (США, Вашингтон),СВЕРСТЮКЄвген (Україна, Київ), СЕЙТМУРАТОВААйше (Україна, Сімферополь), СМИРНОВОлексій (Росія, Москва), ХАЇРОВІзет (Україна, Сімферополь), ХЛЄБОВІЧПетро (Польща, Краків), ШЕВЧЕНКООлесь (Україна, Київ), ЯНКЕЛЕВИЧТетяна (США, Бостон) .

Вони взяли участь в меморіальних заходах, присвячених пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – депортації 18 травня 1944 року.

Запрошуючи гостей для участі в траурних заходах, Мустафа Джемілєв виступив з ініціативою провести спільну зустріч і обговорити можливість організації та проведення восени 2012 року в Криму Міжнародної конференції радянських правозахисників.

Для високих гостей відділ зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу спільно з Благодійною організацією «Фонд розвитку Криму» розробили програму перебування в Криму, яка передбачала ряд зустрічей і культурних заходів. Реалізацію цієї програми здійснювали перший заступник Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін, керівник прес-служби Меджлісу Ліля Муслімова і генеральний директор Благодійної організації «Фонд розвитку Криму» Олексій Скорик.

17 травня 2012 р.

(12.15 – 13.30)

На честь гостей-правозахисників та представників дипломатичних місій в ресторані «Мараканд» був даний обід від імені Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва. Дипломатичні місії очолювали Глава Представництва ЄС в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра та Посол Естонської Республіки в Україні Лаурі Лепік.

На обід також була запрошена делегація «Союзу репресованих народів Росії» на чолі з його головою Аркадієм Горяєвим, яка представляла чеченський, інгушський, балкарський, карачаївський і калмицький народи. Делегація з Росії, також офіційно запрошена Головою Міллі Меджлісу на траурні заходи, перебувала в Криму з окремою програмою.

Перед гостями виступив Мустафа Джемілєв, який привітав високих гостей і подякував їм за згоду взяти участь у траурних заходах. Він дав коротку інформацію про ідею проведення зустрічі правозахисників у Криму через 20 років після розпаду СРСР та організації Міжнародної конференції радянських правозахисників, якщо вона буде підтримана запрошеними правозахисниками.

Представляючи гостям делегацію «Союзу репресованих народів Росії» він оголосив, що вранці в офісі Меджлісу між «Союзом репресованих народів Росії» і Меджлісом кримськотатарського народу було підписано «Меморандум Меджлісу кримськотатарського народу і «Союзу репресованих народів Російської Федерації» про проведення З’їзду депортованих народів колишнього СРСР».

Це спільне рішення між депортованими народами Росії та України Мустафа Джемілєв охарактеризував як дуже важливе, належне надати нового імпульсу процесу відновлення прав депортованих народів СРСР, які навіть через 20 років після падіння комуністичного режиму СРСР так і не досягли свого повноцінного і гідного справедливості результату.

(14.00 – 15.30)

Правозахисники, делегація «Союзу репресованих народів Росії», Глава Представництва ЄС в Україні, Посол Жозе Мануель Пінту Тейшейра та Посол Естонської Республіки в Україні Лаурі Лепік взяли участь в вечорі-реквіємі, організованому Верховною Радою АРК і Радою Міністрів АРК в Кримському академічному українському музичному театрі .

Урочиста частина почалася з виконання гімнів України, Автономної Республіки Крим і кримськотатарського народу. Потім перед учасниками виступили Постійний представник президента України в АРК Віктор Плакіда, Заступник Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим Георгій Псарьов, перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

(18.45 – 19.30)

Відбулася зустріч радянських правозахисників з Головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим, на якій він поінформував про сучасне становище кримськотатарського народу. Він розповів гостям про реалізацію рішення Курултаю кримськотатарського народу V скликання «Про Міжнародний форум з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні» від 29 серпня 2010 року. Окремо Мустафа Джемілєв розкрив суть ідеї проведення в Криму Міжнародної конференції радянських правозахисників – КРИМСЬКОГО ФОРУМУ правозахисників.

У ході зустрічі між її учасниками відбувся активний і відвертий обмін думками, і частина гостей запропонувала на своїй нараді 19 травня вже оголосити про заснування КРИМСЬКОГО ФОРУМУ правозахисників. Мустафа Джемілєв запропонував цю ідею обговорити з повним складом правозахисників, які збираються в Криму: очікувалося прибуття Тетяни Янкелевич 18 травня з США і Сергія Ковальова 19 травня з Варшави. На ряд запитань учасників зустрічі також відповідав перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров.

(20.30 – 22.00)

Правозахисники і делегація «Союзу репресованих народів Росії» взяли участь в акції «Запали вогник у своєму серці» на центральній площі Сімферополя, організованої відповідно Планом підготовки та проведення меморіальних заходів, присвячених пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.

18 травня 2012 р.

(12.00 – 15.00)

Всекримський жалобний мітинг пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу

Правозахисники, делегація «Союзу репресованих народів Росії» взяли участь у Всекримському жалобному мітингу пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Частина гостей – АЛЄКСЄЄВА Людмила, БУКОВСЬКИЙ Володимир, ХЛЄБОВІЧ Петро, СМИРНОВ Олексій, СВЕРСТЮК Євгенвиступила перед учасниками мітингу.

Євген Сверстюк розпочав виступ, зачитавши підписану правозахисниками заяву «На захист прав кримськотатарського народу».

(15.00 – 16.00)

Правозахисники і делегація «Союзу репресованих народів Росії» в складі колони учасників мітингу на чолі з Головою Меджлісу кримськотатарського народу пройшла від будівлі українського театру до пам’ятника відомого радянського правозахисника і дисидента генерала Петра Григоренка та поклала квіти.

(17.15 – 21.00)

У другій половині дня правозахисники провели оглядову екскурсію Хан-Сарая і взяли участь у вечері разом з Головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим в національному ресторані «Маркур», де для гостей було приготовлено спеціальне меню національної кухні кримських татар. Міллі Меджліс представляли перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ахтем Чийгоз, член Меджлісу, голова Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умеров, керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін.

19 травня 2012р.

(10.00 – 12.00)

У великому залі «Мараканд» пройшла прес-конференція за участю правозахисників, на якій вони виступили перед представниками ЗМІ та відповіли на запитання журналістів та представників громадськості, яка була організована прес-службою Меджлісу. Меджлісом кримськотатарського народу прийнято рішення про видання матеріалів прес-конференції радянських правозахисників в Криму.

(18.00 – 21.00)

У великому залі «Мараканд» пройшла нарада радянських правозахисників, яку було відкрито виступом Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва.

Висловивши глибоку подяку гостям, які прибули з різних країн світу до Криму для участі в заходах, пов’язаних з Днем національного трауру кримськотатарського народу 18 травня, Мустафа Джемілєв запропонував присутнім висловити свою думку про ідею проведення в Криму щорічних нарад правозахисників, які він запропонував назвати Міжнародною конференцією радянських правозахисників.

Після обговорення самих різних питань, пов’язаних з ідеєю проведення Міжнародної конференції радянських правозахисників загальним голосуванням було прийнято документ «Про заснування КРИМСЬКОГО ФОРУМУ – щорічної наради політичних в’язнів комуністичного режиму та правозахисників». У документі говориться, що КРИМСЬКИЙ ФОРУМ буде скликатися щорічно в Криму, а для організації першого Кримського форуму створюється Робоча група, яка до 1 вересня 2012 року має розробити та погодити з усіма політичними в’язнями комуністичного режиму та правозахисниками, які поділяють ідею заснування КРИМСЬКОГО ФОРУМУ, організаційні документи , що визначають склад учасників, порядок і час скликання, формування порядку денного і порядок прийняття рішень. Також учасники наради, обговорюючи в цілому критичну ситуацію з дотриманням прав людини на пострадянському просторі, прийняли документи «МАЙБУТНЬОМУ РОСІЇ ЗАГРОЖУЄ ЇЇ МИНУЛЕ» і «ЗАЯВА ПРО СИТУАЦІЮ В УКРАЇНІ». В останньому документі колишні в’язні комуністичного режиму і правозахисники звернули увагу на судові процеси в Україні з безсумнівним політичним підтекстом, які спрямовані на усунення з політичної арени політичних опонентів, що є неприпустимим для держави, що оголосила курс на євроінтеграцію, а себе частиною європейської сім’ї народів. «Ми вважаємо, що повинні бути негайно звільнені: Юлія Тимошенко, Юрій Луценко, Валерій Іващенко, Георгій Філіпчук та інші політичні в’язні останніх двох років», – зазначено в документі.

20 травня 2012 року

(09.30 – 15.00)

В рамках культурної програми правозахисники відвідали майстерню відомого кераміста Рустема Скібіна «Ель-Чебер». Гостей прийняли художники Мамут Чурлу і Рустем Скібін. Художники розповіли про стан декоративного мистецтва в Криму, про історію, успіхи і перспективи народних ремесел. Була проведена екскурсія та майстер-клас з гончарного ремесла. Гостями було високо оцінено стан декоративного мистецтва кримських татар і високий рівень їх майстерності (http://www.el-cheber.com).

Потім гості відвідали Одун-базар к’апуси – головні фортечні ворота середньовічного Кезльова (Євпаторії). У перекладі з кримськотатарської їх назва означає «ворота Дров’яного базару». Побудовані в кінці XV століття, вони простояли більше 400 років. У 1959 році були повністю зруйновані.

Цей широко відомий за межами України відреставрований історичний комплекс, що включає в себе «Екскурсійну фірму «Елькен», «Частину середньовічної кріпосної стіни, кінця XV століття», «Етнографічний музей з макетом середньовічного міста», «Кав’ярню «Кезльов к’авесі» і «Етно – ресторан «Джеваль» (www.odun-bazar.com).

Після обіду в ресторані «Джеваль» гості виїхали до Сімферополя. Останні гості вилетіли з Криму 24 травня.

В період усього перебування в Криму з правозахисниками спілкувалися представники ЗМІ, які брали у них інтерв’ю і запрошували на свої передачі.

Відділ зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу