Меню

Подвиг Муси Мамута став апогеєм боротьби кримських татар за повернення до Криму

01 Липня 2013
Подвиг Муси Мамута став апогеєм боротьби кримських татар за повернення до Криму

28 червня 2013 року в Криму пройшли меморіальні заходи в пам’ять одного з героїчних діячів кримськотатарського Національного Руху Муси Мамута і приурочених до 35-ї річниці його мученицької смерті.

Вранці, 28 червня, в селі Беш-Терек (Донське) Сімферопольського району рідні, друзі та соратники провели молебень на могилі патріота свого народу Муси Мамута.

Вшанувати пам’ять Муси Мамута, який на знак протесту проти переслідувань кримських татар у Криму, піддав себе самоспаленню, прийшли його старша дочка Діляра Азізова, молодший син Юнус Мамутов, друзі та соратники, ветерани Кримськотатарського національного руху Діляра Юарієва, Едіє Мурадасілова, Енвер Аджимуслімов, Айдер Ісмаїлов , Мустафа Хаїров, Ваде Абдурешитова, представники місцевого меджлісу с. Беш-Терек.

«Муса Мамут був дуже сильною, інтелектуальною, доброю людиною, яка не могла нікому відмовити в допомозі, – згадували на молебні присутні. – Він був також справжнім сином своєї Батьківщини і до останнього боровся за повернення до Криму, і загинув за це. Вмираючи, він заявив, що цей акт був здійснений на знак протесту над знущанням над правами кримських татар».

У цей же день, після п’ятничного намазу, в Ак’месджиті, в Кебір джамі, члени Меджлісу, ветерани Кримськотатарського національного руху, рідні та близькі Муси Мамута, а також представники кримськотатарських громадських організацій провели спільний молебень у пам’ять трагічно загиблого Муси Мамута, сина свого народу і борця за права кримських татар.

Для довідки: Муса Мамут народився 20 лютого 1931 року в селі Узунджі (нині село Колгоспне) Балаклавського району, в сім’ї сільського пастуха Яг’ї Мамута. В 1944 році сім’я Яг’ї Мамута складалася з дев’яти осіб – батьки, 5 синів і дві дочки. Муса був третім за старшинством.

10 січня 1956 року Муса, маючи 4-х класну освіту, вступив до училища механізації сільського господарства. Закінчив курс училища 12 грудня 1957 на добре, і йому було присвоєно кваліфікацію тракториста-машиніста високого профілю з правом працювати на всіх сільськогосподарських машинах. Працював трактористом у радгоспі. У 1958 році, після одруження переїхав до м. Янгиюль Ташкентської області і працював слюсарем до 1973 року. З 1973-го по 1975 рік працював техніком в Управлінні групи міжрайонних каналів правого берега річки Чирчик. У квітні 1975 року Муса з родиною переїхав до Криму і купив будинок у с. Беш-Терек (Донське) Сімферопольського району. Але в нотаріальному оформленні купленого будинку в прописці родині Муси Мамута було відмовлено, а потім проти нього і його дружини Абдуллаєвої Зекіє було порушено кримінальну справу за звинуваченням у порушенні паспортного режиму, тобто за проживання без прописки – стаття 396 КК УРСР. 23 квітня 1976 року Муса був заарештований. 13 травня 1976 року Сімферопольський районний суд засудив Мусу Мамута до двох років позбавлення волі в таборі загального режиму. 20 червня 1978 року проти Муси і його дружини було порушено нову кримінальну справу за звинуваченням у порушенні паспортного режиму. 23 червня о 10 год. 30 мін. ранку, коли дільничний міліціонер з’явився до нього в будинок, щоб доставити його до слідчого, Муса Мамут облив себе бензином і підпалив себе.

Помер Муса Мамут 28 червня 1978 року у Сімферопольській міській лікарні від отриманих опіків у повній свідомості, не виказавши жалю про скоєне і заявивши, що скоїв цей акт на знак протесту проти глуму над правами кримських татар.

Похований Муса Мамут на кладовищі села Беш-Терек 30 червня 1978 року.

Муса Мамут домагався національної рівноправності і поваги права людини вибирати місце проживання, а саме права жити на Батьківщині своїх предків. Як справедливо написав академік А. Д. Сахаров незабаром після трагедії в Донському: “… Загибель Муси Мамута, ім’я якого буде жити вічно в пам’яті його співвітчизників і всіх чесних людей, повинна послужити відновленню справедливості, відновленню зневажених прав його народу”.

Подвиг Муси Мамута став апогеєм боротьби кримських татар за повернення до Криму і зробив Мамута символом цієї боротьби.

Відомий правозахисник Григорій Александров присвятив цій трагічній події поему “Факел над Кримом”, публіцистичні статті “Хто винен” (1978) і “Через тринадцять років” (1991).