Меню

Меджлісу кримськотатарського народу – 33 роки!

30 Червня 2024
Меджлісу кримськотатарського народу – 33 роки!

30 червня 1991 року під час другого Курултаю кримськотатарський народ створив свій виконавчо-представницький орган – Меджліс. Головою Меджлісу став Мустафа Джемілєв, його заступником – Рефат Чубаров.

“Це була подія колосальна, історична! Ну і після того кожні чотири роки, потім ми змінили положення, через пʼять років, вже обирали новий склад Курултаю”, — зазначив Чубаров.

До російської окупації Криму у майже 300 населених пунктах було сформовано місцеві Меджліси, серед них – 15 районних та 7 міських. Після окупації росіяни назвали представницький орган кримських татар “екстремістською організацією”. Рефату Чубарову та Мустафі Джемілєву підконтрольна Москві влада заборонила в’їзд на півострів. Двох заступників голови Меджлісу судили — це Ільмі Умеров та Ахтем Чийгоз. Згодом їх обміняли за посередництва Туреччини. Перший заступник очільника Меджлісу Наріман Джелялов — майже три роки провів за ґратами, окупаційний суд засудив його до 17 років позбавлення волі за сфабрикованою справою. 28 червня 2024 року Джелялова звільнили в рамках обміну.

До окупації в Криму, за словами Рефата Чубарова, Меджліс займався подоланням наслідків депортації — геноциду, здійсненого Радянським союзом щодо корінного народу Криму.

Після 2014-го року, коли Меджліс змушений був перебратися на материкову частину України, з’явилися нові завдання.

“Ми здійснюємо колосальний обсяг роботи, щоб забезпечити переведення кримськотатарської писемності на латиницю. Це якщо взяти за приклад освіту. Але, зрозуміло, що основна увага і вся робота спрямовані на деокупацію Криму. Практично все, чим ми займаємося у Києві, спрямоване на те, як Крим має бути звільнений і як ми будемо розвиватися після звільнення”, — наголосив голова Меджлісу.

У 2021 році Верховна Рада України ухвалила Закон “Про корінні народи України”. Згідно з ним, Меджліс має набути офіційного статусу представницького органу кримськотатарського народу. Та поки Кабмін не схвалив це рішення.

За матеріалами Суспільне Крим.