Меню

Хидирлєз-Байрам зібрав понад 15 тисяч людей

07 Травня 2011
Хидирлєз-Байрам зібрав понад 15 тисяч людей

Всекримське святкування кримськотатарського національного свята Хидирлєз, що відбулося 7 травня 2011 року на величезному полі біля культурно-розважального центру «Шахерезада» (25 кілометр траси Сімферополь-Бахчисарай), зібрало більше 15 тисяч жителів Криму, які приїхали з усіх районів і міст півострова.

До речі, Хидирлєз зібрав разом людей різних національностей, що проживають в Криму, і гостей, що прибули із Запорізької та Херсонської областей, Одеси, Дніпропетровська, Донецька та Києва.

Вже з самого ранку величезне поле, розташоване вздовж траси Сімферополь-Бахчисарай, на якому напередодні виросло ціле містечко зі своїми вулицями, проспектами і площами, обладнаними барвистими павільйонами, сценами, спортивними майданчиками і іподромом, стало заповнюватися учасниками. Продумавши все до дрібниць, організатори свята особливо раділи затребуваності численних дитячих атракціонів, спортивних та ігрових майданчиків, оскільки, як і очікувалося, люди прийшли зі своїми сім’ями, подарувавши тим самим своїм дітям і онукам радість участі у святі і залучення до традицій і культури кримськотатарського народу.

Відповідно до звичаїв кримських татар, на початку свята було здійснено спільний дуа (молебень), в якому тисячі присутніх разом з Муфтієм мусульман Криму Еміралі hаджі Аблаєвим вознесли Всевишньому Аллаху вдячні слова молитви, в яких були прохання про благополуччя і процвітання Криму та його жителів, якнайшвидшому возз’єднання зі своїми рідними і близькими, повернення на Батьківщину тих, хто все ще перебуває у вигнанні.

Близько 13-ї години дня, коли вже заходи свята стали набирати високий темп, заданий запальними виступами на головній сцені численних творчих колективів, видовищними змаганнями борців, які мірялися на спортивному майданчику своєю силою в кримськотатарській національній борьбі «Куреш», стрімкими забігами вершників на іподромі, відбулася офіційна церемонія відкриття Всекримського свята Хидирлєз, на якому виступили Постійний Представник Президента України в Автономній Республіці Крим Володимир Яцуба, Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, заступник Голови Верховної Ради АРК Григорій Іоффе, заступник Голови Ради міністрів АРК Азіз Абдуллаєв, керівник делегації Одещини Іван Плачков, голова Бахчисарайської районної державної адміністрації Ільмі Умєров, Президент Світового конгресу кримських татар, депутат Верховної Ради АРК Рефат Чубаров.

У виступах кожного з них були висловлені побажання добра, щастя і процвітання Криму і його жителям.

Так, Постійний Представник Президента України в Криму Володимир Яцуба, звертаючись до учасників свята, сказав: «Святкового настрою в дні свята Весни і благодаті сьогодні кримській землі. Низький вам уклін за все, що ви робите в трудові будні в ім’я виховання дітей та на благо процвітання Криму ».

В свою чергу, заступник Голови ВР АРК Григорій Іоффе, зазначивши, що дуже приємно бачити сьогодні стільки веселих, радісних і блискучих очей, побажав частіше всім збиратися в такій же гарній компанії заради таких свят, як Хидирлєз-Байрам.

«За підтримки представництва глави держави в АРК, Ради міністрів АРК і за активної участі Меджлісу кримськотатарського народу і Світового конгресу кримських татар, сьогодні ми зібралися з вами в одному з мальовничих місць Криму», – зазначив у своєму привітанні співвітчизників і гостей з Хидирлєз-Байрамом Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. Він також нагадав співвітчизникам, що вже через тиждень в Криму пройдуть меморіальні заходи, присвячені 67-й річниці однієї з найтрагічніших дат в історії кримськотатарського народу – День депортації 18 травня 1944 року. «Але сьогодні у нас свято, що йде корінням у давню історію нашого народу і відзначається століттями як свято добра і пробудження. І однією з цілей цього грандіозного свята, безумовно, є спільне бажання – зібрати усіх співвітчизників в цей радісний для кожного день, поспілкуватися та підтримати один одного, а для підростаючого покоління можливість познайомитися не тільки ближче один з одним, а й перейнятися своїми яскравими національними традиціями», – підкреслив глава Меджлісу Мустафа Джемілєв, побажавши кожній родині міцного здоров’я та благополуччя.

Від імені делегації Одеси і багатонаціональної Бессарабії привітав зі святом Хидирлез всіх присутніх екс-губернатор Одеської області Іван Плачков. «Ще наші предки разом святкували Хидирлєз, який завжди асоціювався з добротою, врожаєм, творенням і початком весни, – сказав І. Плачков. – І сьогодні, від імені всієї Бессарабії, я хочу побажати вам добра, щастя, щоб ви вирощували хліб і ростили здорових дітей».

Один з головних кураторів організації та проведення Хидирлєз-Байрама, заступник Голови Ради міністрів АРК Азіз Абдуллаєв, звертаючись до жителів і гостей Криму, зазначив, що вперше в Криму за підтримки представників республіканської влади та участі Меджлісу кримськотатарського народу на республіканському рівні святкується кримськотатарське національне свято Хидирлєз-Байрам. Азіз Абдуллаєв висловив слова подяки всім, хто вніс свій внесок в організацію та проведення такого масштабного заходу, а саме членам оргкомітету, представникам засобів масової інформації, підприємцям, творчим самодіяльним і професійним колективам, студентам-волонтерам, які підтримали ідею проведення Всекримського свята Хидирлєз і зробили свій внесок в його організацію.

Голова Бахчисарайської райдержадміністрації, член Президії Меджлісу Ільмі Умеров привітав всіх присутніх, подякувавши за участь і приїзд на Хидирлєз-Байрам, який цього року святкується на території Бахчисарайського регіону. «Залишивши всі справи, ви всі приїхали і зібралися поблизу древнього Бахчисарая, проявивши національну єдність, силу, згуртованість, не тільки у важкі дні, але в дні святкування радісних національних заходів», – сказав Ільмі Умеров. Він також нагадав, що через кілька днів – 18 травня 2011 року – всі співвітчизники знову зберуться разом, щоб віддати данину пам’яті і поваги жертвам депортації кримськотатарського народу, тим, хто не дожив до світлих днів повернення на свою Батьківщину.

Президент Всесвітнього конгресу кримських татар, перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров, вітаючи всіх співвітчизників і гостей Криму з Хидирлєз-Байрамом, зазначив, що протягом довгих десятиліть кримськотатарський народ, перебуваючи в місцях заслання, не мав можливості так яскраво і масштабно відзначати своїм національні свята. «Могили десятків тисяч співвітчизників залишилися за межами Криму, багато з них присвятили своє життя боротьбі за відновлення прав свого народу і можливості повернутися на рідні землі. Я хочу, щоб не забували про те, якою важкою була дорога на шляху до таких заходів, яке ми сьогодні проводимо разом. І ми не забудемо про тих, хто виходив на площі Чирчика і Янгіюля, Ташкента і Москви, хто першими відкривав дорогу додому… І сьогодні, зібравшись на території Бахчисарайського району, запросивши і представників інших народів, ми вперше проводимо спільне з нашими сусідами і друзями Всекримське свято Хидирлєз», – сказав Рефат Чубаров і подякував керівництву Криму за внесок у підготовку та проведення свята, а також представникам місцевої влади Бахчисараю і самим людям, які підтримали ідею святкування Хидирлєз-Байрама і зібралися сьогодні всі разом.

На завершення офіційної церемонії відкриття Всекримського свята Хидирлєз, ведучі церемонії, розповівши про традиційний звичай святкування Хидирлєз – по випеченому к’алак’аю (хлібний коровай) визначати яким буде рік – врожайним чи ні, піднесли к’алак’ай, спечений з топленого вершкового масла і муки, Голові Меджлісу кримськотатарського нарду Мустафі Джемілєву.

Глава Меджлісу покотив к’алак’ай по національному килиму, розстеленому на сцені. Прокотившись по всій сцені, к’алакай ліг до неба лицьовою стороною, прикрашеною національними орнаментами, що віщує благодатний і щедрий рік усім, що живуть на землі. Потім к’алакай був переданий зі сцени учасникам святкування, багатьом з яких, передаючи його з рук в руки, вдалося покуштувати по маленькому шматочку.

У рамках культурних заходів, приурочених святкуванню Хидирлєз-Байрама, 7 травня 2011 року на території культурно-розважального центру «Шахерезада» присутні ознайомилися з роботами виставки-ярмарку виробів традиційного кримськотатарського декоративно-прикладного мистецтва, художньої літератури, національної кухні, спостерігали за показом творчих робіт дизайнерів етнічної моди і театралізованої вистави «Хидирлєз-Байрами». Зі сцени для глядачів виступили національні ансамблі кримськотатарського народу «Кирим», «Бельбек» і «Хаят», болгарські і гагаузькі творчі колективи, а також дитячі вокально-хореографічні колективи і спортсмени з художньої гімнастики, що приїхали не тільки з районів і міст Криму, але й сусідніх областей та міста Мелітополя.

Одночасно всі бажаючі змогли подивитися на показові стрибки на конях чистокровної англійської, арабської та інших відомих порід. Глава Меджлісу Мустафа Джемілєв особисто вручив переможниці, що брала участь з її підопічним конем «Ірис» у забігу на дистанції 1600 м. цінний приз і нагороду. Крім того, в програму Хидирлєз-Байрама включили і виставку голубів, а також незмінний традиційний атрибут святкових заходів кримських татар – спортивний турнір з кримськотатарської національної боротьби «Куреш». Переможці «Куреш» не залишилися без цінних призів і гучних оплесків подяки від уважних глядачів.

На завершення короткого огляду Всекримського свята Хидирлєз доречно зауважити, що свято тривало до самого вечора. Особлива атмосфера тепла і дружелюбності панувала на всій величезній площі – і там, де були встановлені павільйони районів і міст Криму, які пригощали учасників святкування чудовою кухнею, прекрасними виставками художніх і декоративних виробів, виготовлених дітьми і професійними майстрами, і там, де, на додаток до головної сцени, утворилися імпровізовані концерти, на яких в якості артистів виступали самі учасники свята, демонструючи своє виконання народних пісень і танців.

Для довідки: Свято «Хидирлєз» відзначається в п’ятницю 1-го тижня місяця «к’уралай» (травень). Назва свята «Хидирлєз» включає два мусульманських імені святих: Хидира і Ільяс. За однією з легенд святі безперервно подорожують по всьому світу, допомагаючи людям: Хидир обходить землю праворуч, а Ільяс – ліворуч, і зустрічаються вони в тій точці землі мусульман, де завершилися господарські роботи, окіт худоби. Свято представляє собою комплекс обрядів і звичаїв, спрямованих на задобрювання сил природи з метою отримання багатого врожаю і збільшення поголів’я худоби. Це свято намагаються проводити на природі, поблизу джерела. Невід’ємна частина свята – спуск з гори заздалегідь спечених хлібців («к’алак’ай»). Свято завершується народними гуляннями і загальним танцем «Хоран».

Слід зазначити, що успішному проведенню Всекримського свята Хидирлєз спияв заснований Постановою Ради міністрів Криму Республіканський організаційний комітет з підготовки та проведення загальнокримського етнографічного кримськотатарського національного свята «Хидирлєз» на чолі із заступником Голови Ради міністрів Автономної Республіки Крим, міністромом регіонального розвитку та житлово-комунального господарства Автономної Республіки Крим Азізом Абдуллаєвим.