Меню

Головна мета культурно-етнографічного центру «Дерекой» – збереження культурної спадщини кримськотатарського народу, – глава Меджлісу Мустафа Джемілєв

12 Червня 2012
Головна мета культурно-етнографічного центру «Дерекой» – збереження культурної спадщини кримськотатарського народу, – глава Меджлісу Мустафа Джемілєв

12 червня 2012 року благодійна організація «ФОНД «КРИМ» відкрила в Ялті перший кримськотатарський культурно-етнографічний центр «Дерекой».

В урочистій церемонії взяли участь Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та заступник міського голови Ялти Олена Юрченко.

У дворі нового культурного-етнографічного центру «Дерекой» зібралися численні гості і жителі Ялти, серед них генеральний директор благодійної організації «ФОНД» «КРИМ» Риза Шевкієв, керівник управління з міжнаціональних справ та міграції Ялтинської міської ради Заур Смирнов, координатор програми ТІКА в Криму Ахмед Чинар, керівник управління Меджлісу кримськотатарського народу з освіти та культури Сафуре Каджаметова, глава Ліги кримськотатарських жінок Сафінар Джемілєва, представники різних кримськотатарських організацій, кримськотатарські майстри декоративно-прикладного мистецтва та багато інших.

Солісти кримськотатарського ансамблю «Джемілє» прикрасили урочисту частину свята своїми яскравими виступами.

Як розповів генеральний директор БО «ФОНД» КРИМ» Риза Шевкієв, ідея створення Кримськотатарського культурно-етнографічного центру була ініційована ялтинськими активістами, підтримана Головою Меджлісу кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим, а також реалізована за активної участі в організації та збиральній діяльності Зареми Менсітової.

За словами Р.Шевкієва, зовнішній вигляд Кримськотатарського культурно-етнографічного центру оформлений в кримськотатарському стилі, кожна кімната центру буде уособлювати світ кримськотатарського народу, де буде показано, як жив і трудився корінний народ Криму – кримські татари, а кожен куточок поверне відвідувачів до історичного Криму з його неповторним колоритом, усталеними, дбайливо збереженими традиціями, майстерністю та працьовитістю його жителів. «Інтерес благодійної організації «ФОНД «КРИМ» до національної культури не випадковий – це відповідає статутним цілям і завданням», – підкреслив Р.Шевкієв.

Окремо Р.Шевкієв подякував главі Меджлісу кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву і заступнику міського голови Ялти Олені Юрченко за їх підтримку і максимальне сприяння в реалізації такої благої справи.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, вітаючи відкриття чергового кримськотатарського культурно-етнографічного центру в Криму, але першого в Ялті, подякував усім, хто вніс свою лепту і багаторічні труди у створення і відкриття культурно-етнографічного центру «Дерекой».

Глава Меджлісу підкреслив, що головна мета таких центрів це збереження культурної спадщини кримськотатарського народу, робота з підростаючим поколінням, розвиток народних ремесел та навчання національній майстерності всіх бажаючих.

Від імені Меджлісу Мустафа Джемілєв побажав натхненникам і творцям культурного центру «Дерекой» невичерпної енергії та процвітання Центру.

Заступник міського голови Ялти Олена Юрченко у своїй вітальній промові відзначила, що відкриття центру «Дерекой» є довгоочікуваним святом для всіх ялтинців і жителів Криму. «Ми чекали цього дня практично 10 років. Сьогодні ми відкриваємо те, що зроблено спільними зусиллями, – сказала віце-мер. Я вдячна всім, хто розділив цю велику ідею затвердження кримськотатарської культури та етносу в місті Ялта».

Після читання дуа (молитви) біля стін культурно-етнографічного центру «Дерекой» глава Меджлісу Мустафа Джемілєв і віце-мер Ялти Олена Юрченко урочисто перерізали стрічку, що символізує офіційне відкриття культурного центру.

Гості свята першими змогли відвідати готові приміщення культурного центру, де вже розташувалися експозиції, що відображають найбагатшу культуру кримськотатарського народу. Презентацію експонатів провела Зарема Менсітова, яка відзначила, що мета команди «Дерекой» створити виставку, яка буде відображати культуру кримськотатарського народу, починаючи з 18 століття. «У різних блоках будуть розташовуватися експозиції, які відображають свята і побутове життя кримських татар, – продовжила З.Менсітова, доповнивши, що мета культурно-етнографічного центру – показати життя кримськотатарського народу на прикладі одного будинку.

Варто відзначити, що експонати, представлені в культурному центрі «Дерекой», подаровані кримськотатарськими сім’ями, які проживали до депортації в Ялті. Всього зараз налічується близько 100 експонатів, серед яких старовинні предмети, картини, керамічні вироби та інше.

Кримськотатарський культурно-етнографічний центр «Дерекой» розташувався за адресою: м. Ялта вул. Київська 54, літ. А, Б., поруч з мечеттю.