Меню

Голова Меджлісу Мустафа ДжемІлєв зустрівся з експертом ЮНЕСКО професором Бернд фон Дростом

29 Липня 2012
Голова Меджлісу Мустафа ДжемІлєв зустрівся з експертом ЮНЕСКО професором Бернд фон Дростом

28 липня 2012 року глава Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв зустрівся з експертом ЮНЕСКО професором Бернд фон Дростом.

Зустріч відбулася за підсумками робочого візиту експерта ЮНЕСКО професора Бернд фон Дроста до Криму, на завершення якого він повинен підготувати звіт для представництва Європейського Союзу про стан номінаційного досьє для включення Ханського палацу Бахчисарая до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

Основним розроблювачем досьє за назвою «Історичні околиці столиці Кримського Ханства в Бахчисараї», що включає в себе Ханський палац , Чуфут-Калє й Салачик, є колектив Бахчисарайського історико-культурного заповідника на чолі з директором В. Науменком.
Серед учасників зустрічі були асистент професора, кандидат архітектури Рікардо Шмідт, перший заступник Голови Меджлісу, Президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров, глава Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умєров і керівник відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі ХамзІн.

За словами експерта ЮНЕСКО професора фон Дроста, черговий робочий візит до Криму щодо питання включення видатних пам’ятників кримськотатарського народу до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, дозволив виділити головні питання, вирішення яких дозволить українській владі успішно представити в ЮНЕСКО дані об’єкти до 1 лютого 2013 року. При цьому окремо обговорювалися питання, які вимагають свого оперативного вирішення для успішного завершення загального проекту ЮНЕСКО по Криму, у якому експерт ЮНЕСКО бере участь уже протягом останніх двох років.

«У першу чергу, відсутність генерального плану м. Бахчисарая дає підставу ЮНЕСКО поставити під сумнів безпеку тих об’єктів, які планується включити до списку Всесвітньої спадщини. Ми повинні бути впевнені, що не буде неконтрольованих забудов поблизу майбутніх об’єктів ЮНЕСКО, а також будуть визначені зони, що регулюють відновлення колишнього образу найдревніших і єдиних у світі пам’ятників історичної спадщини кримських татар», – сказав професор Бернд фон Дрост.

Крім того, за словами професора, обов’язковою умовою ЮНЕСКО є наявність правовстановлюючих документів на землі території Печерного міста Чуфут-Калє, архітектурного комплексу Салачик і району Старого Бахчисарая. «Ці об’єкти, які в тому числі є свідченням культури таких народів, як готи, алани, караїми, що колись населяли дану територію», – додав експерт ЮНЕСКО. Одними з труднощів у підготовці об’єктів до процесу номінування є відсутність дорожнього з’єднання печерного міста Чуфут калє з містом Бахчисараєм».

Більше того, експерт ЮНЕСКО впевнений, що для консервації дуже рідкої історичної спадщини необхідна фінансова підтримка з боку місцевої й державної влади. Таку думку висловив Дрост, говорячи про Ханський палац. «Неодмінно потрібно побудувати автостоянку, місця громадського користування, визначити постійну територію для торгівлі сувенірами поблизу території Хан-Сараю», – сказав експерт ЮНЕСКО й озвучив, що щорічні витрати держави на підтримку цього історичного об’єкта складуть приблизно 5 мільйонів гривень.

У той же час, перераховані умови, вирішення яких дозволить домогтися включення пам’ятників історії до списку Всесвітньої спадщини, неможливо виконати без конструктивного й адекватного діалогу всіх зацікавлених сторін, зокрема представників державної й республіканської влади, Меджлісу кримськотатарського народу, громадськості, а також керівництва безпосередніх об’єктів номінуваня.

Професор Дросте з жалем констатував, що професійне дослідження історичного ансамблю пам’ятників столиці Кримських ханів – Бахчисарая підтвердило, що значна частина спадщини була ретельно знищена радянською владою. «Наприклад, у Ханському палаці багато об’єктів зруйновано й перебудовано, а те що реконструювали в різні періоди, зроблено без дотримання норм і особливостей історичної епохи самого пам’ятника», – резюмував він і виразив надію, що комісія ЮНЕСКО врахує ці факти й прийме справедливе рішення.

Глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв завірив експерта ЮНЕСКО, що озвучені ним проблемні питання будуть найближчим часом обговорені за круглим столом за участю всіх зацікавлених сторін.

При цьому, перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров і керівник відділу зовнішніх зв’язків Алі Хамзін відзначили, що недозволенним явищем у цьому важливому проекті ЮНЕСКО щодо Ханського палацу для України є також відсутність відповідальності й доброї волі певних офіційних осіб та частини суспільства. ” Через присутність негативних комплексів стосовно кримських татар, що у свою чергу негативно відбивається на підході до їхньої історії й культурної спадщини, негативна ситуація не дозволяє розв’язати багато питань, у тому числі питання, що обговорювалося ще півроку назад про підготовку генплану Бахчисарая й державних актів”, – підкреслили представники Меджлісу.

У свою чергу, глава Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умєров, погодившись з думкою учасників зустрічі, заявив, що прикладе максимум зусиль від нього залежних для успішної підготовки реалізації процесу номінування до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО проекту «Історичних околиць столиці Кримського Ханства в Бахчисараї».