Меню

Зустріч Мустафи Джемілєва та Рефата Чубарова з Президентом Чеської Республіки Петром Павелом

29 Квітня 2023
Зустріч Мустафи Джемілєва та Рефата Чубарова з Президентом Чеської Республіки Петром Павелом

28 квітня 2023 року в Києві відбулася зустріч лідера кримськотатарського народу, народного депутата України  Мустафи ДЖЕМІЛЄВА та Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефата ЧУБАРОВА з Президентом Чеської Республіки Петром ПАВЕЛОМ, який перебуває з візитом в Україні.

У зустрічі взяли участь також Надзвичайний та Повноважний Посол Чехії в Україні Радек МАТУЛА та особи, які супроводжували Президента Чеської Республіки.

Розмову було розпочато зі згадування Президентом Чеської Республіки Петром ПАВЕЛОМ події майже 55-річної давнини, коли у 1968 року 25-річний Мустафа ДЖЕМІЛЄВ публічно засудив вторгнення радянських військ до Чехословаччини та її подальшу окупацію.

Мустафа ДЖЕМІЛЄВ, подякувавши чеському народу, Президенту Петру ПАВЕЛУ, Уряду і Парламенту Чеської Республіки за принципову позицію та підтримку територіальної цілісності України, надання військової та іншої допомоги, постійну увагу до положення кримськотатарського народу в окупованому Криму, наголосив на особливій значущості  подальшої консолідації міжнародного співтовариства у відсічі російської агресії.

У зв’язку з цим, продовжив Мустафа ДЖЕМІЛЄВ, дуже важливою є позиція Чеської Республіки, яка послідовно відстоює принципи демократії та необхідність дотримання всіма державами норм міжнародного права.

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат ЧУБАРОВ, відповідаючи на запитання Президента Петра ПАВЕЛА про те, які проблеми вбачаються особливо актуальними на етапі реінтеграції звільненого від російських окупантів Криму, докладно зупинився на питаннях, пов’язаних з відновленням зруйнованих російськими окупантами навколишнього середовища і екологічного стану півострова, порятунком пам’яток кримськотатарської історії та культури, що зазнають цілеспрямованого знищення в умовах російської окупації, деколонізацією  топонімії, правовим оформленням від’їзду  сотень тисяч осіб,  які незаконно поселилися в окупованому Криму.

Як особливо важливу проблему Рефат ЧУБАРОВ виділив проблему трансформації чинного автономного статусу Криму шляхом внесення змін до Конституції України, що визначитимуть корінний кримськотатарський народ  суб’єктом самовизначення в Криму, який, безумовно, є і залишатиметься невід’ємною частиною Української держави .

У ході зустрічі було також озвучено звернення Меджлісу кримськотатарського народу щодо  визнання Парламентом Чеської Республіки насильницької депортації кримськотатарського народу, здійсненого комуністичним режимом СРСР 18 травня 1944 року, актом геноциду кримськотатарського народу.

Зустріч відбулася у теплій та дружній обстановці, на завершення якої сторони обмінялися пам’ятними сувенірами.

P.S. Пояснення до фотографії зустрічі:  за півгодини до початку зустрічі в Києві було оголошено повітряну тривогу, яка попереджала про високу ймовірність ракетного обстрілу з російських літаків, виведених на вихідні позиції. Відповідно, зустріч була перенесена у більш захищену частину будівлі, де розташувалася делегація Чехії.

Прес-служба Меджлісу кримськотатарського народу