Меню

Зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з міністром закордонних справ Чеської Республіки Карелом Шварценбергом

10 Жовтня 2011
Зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з міністром закордонних справ Чеської Республіки Карелом Шварценбергом

Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, який перебуває у Празі на запрошення Президента Чехії (1993-2003), правозахисника Вацлава Гавела з метою участі в роботі XV Міжнародної конференції «Форум 2000», зустрівся 8 жовтня 2011 року з міністром закордонних справ Чехії Карелом Шварценбергом.

В ході ділового обіду, що відбувся в одному із старовинних празьких кафе, Мустафа Джемілєв і Карел Шварценберг обмінялися думками з питань суспільно-політичної ситуації в Україні і положення кримськотатарського народу, а також обговорили можливості реалізації ініціативи Меджлісу про підготовку та проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

«Українська держава і кримськотатарський народ потребують термінової допомоги міжнародного співтовариства», – зазначив Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв, розповідаючи Главі зовнішньополітичного відомства Чехії Карелу Шварценбергу про етапи підготовки до проведення Міжнародного форуму.

Голова Меджлісу із задоволенням відзначив, що в ході зустрічі керівництва Меджлісу кримськотатарського народу з главами дипломатичних місій та представництв міжнародних організацій, акредитованих в Україні, яка відбулася 5 жовтня 2011 року в Києві, всі його учасники підтримали важливість надання міжнародної допомоги Україні і кримськотатарському народу у подоланні наслідків депортації і десятиліть репресивної політики СРСР стосовно кримськотатарського народу і висловили підтримку ідеї проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

При цьому Мустафа Джемілєв особливо подякував своєму співрозмовнику за чітку і ясну позицію Чехії, представлену в ході зазначеної зустрічі Надзвичайним і Повноважним Послом Чехії в Україні Іваном Почухом.

Міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг, оцінюючи значний обсяг роботи, виконаний на шляху до формування концепції Міжнародного форуму і, тим самим відзначаючи позитивну динаміку процесу підготовки, поцікавився позицією керівництва України щодо такого необхідного заходу.

Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв зауважив, що Меджлісом кримськотатарського народу спрямовані на адресу вищих посадових осіб України пропозиції по Форуму, проте поки що немає «чіткої реакції або офіційної позиції з даного питання».

На думку Карела Шварценберга, незважаючи на повагу до політиків і дипломатів світу, які вже висловилися або висловляться на підтримку проведення Міжнародного форуму, кримські татари для досягнення успіху на шляху відновлення прав свого народу, повинні і далі покладатися на свою активність і відданість принципам ненасильницьких методів боротьби, завдяки яким кримськотатарський національний рух користується повагою у всьому світі.

Торкнувшись теми взаємозв’язку рівня демократії зі станом економічного розвитку суспільства і добробуту людей, співрозмовники обговорили питання, спрямовані на активізацію ділового співробітництва між підприємцями Криму і Чехії.

При цьому, міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг повідомив про готовність сприяти організації ознайомчого візиту представників ділових кіл Криму до Чехії.

Також Мустафа Джемілєв і Карел Шварценберг в якості однієї з форм розвитку та зміцнення двостороннього співробітництва відзначили важливість реалізації різних освітніх та молодіжних програм, що дозволяють кримській молоді отримувати європейську освіту і підвищувати кваліфікацію в країнах – членах ЄС, а також приймати чеських студентів в Криму.

Завершуючи дружню бесіду, Мустафа Джемілєв зазначив, що на нього не могло не справити враження і саме місце їх зустрічі – «людне місце, де присутність міністра не обтяжене наявністю охорони, і кожен з відвідувачів кафе може спокійно підійти і привітатися зі своїм міністром», на що Карел Шварценберг відповів, що нерідко, на жаль, «влада послаблює розумних людей», а потім додав, що якби він не мав можливості спокійно спілкуватися з громадянами своєї країни і пити в чудових кафе Чехії келих улюбленого пива, то залишив би цей пост.

Наприкінці зустрічі Мустафа Джемілєв передав Карелу Шварценбергу символічні подарунки – краватка з зображенням кримськотатарського символу «тамга» і літературу про кримськотатарський народ, приймаючи які міністр сказав: «Я сподіваюся, що зможу принести честь настільки древньому і високому знаку «тамга».