Меню

Зустріч глави Меджлісу кримськотатарського народу із прем’єр-міністром Туреччини

24 Січня 2011
Зустріч глави Меджлісу кримськотатарського народу із прем’єр-міністром Туреччини

Зустріч відбулася відразу ж після прибуття прем’єр-міністра Туреччини  в Київ 24 січня 2011 року в готелі «Intercontinental» і тривала більше, ніж півтори години. На зустрічі також були присутні Надзвичайний і Повноважний Посол Турецької Республіки в Україні Ахмет Бюлент Мерич, президент Турецького агентства міжнародного співробітництва й розвитку (TİKA) Муса Кулакликая та помічник М.Джемілєва Аслан Умєров.

На прохання прем’єр-міністра Туреччини М.Джемілєв докладно розповів про суспільно-політичну ситуацію в Криму й положення кримських татар після президентських виборів, зупинившись на найбільш насущних проблемах кримськотатарського народу. Торкаючись участі держави у вирішенні соціальних проблем репатріантів він відзначив, що в нинішньому році в бюджеті України на такі цілі передбачено виділити всього 23 млн гривень, що практично свідчить про майже повне згортання програми облаштування депортованих на своїй батьківщині.

У ході зустрічі була досягнута домовленість про те, що турецька сторона продовжить програму надання допомоги в придбанні або будівництві житла для репатріантів, почату при Президентові Туреччини Сулеймані Демирелі, а також прикладе зусиль для збільшення в Криму шкіл з навчанням кримськотатарською мовою. Зокрема, прем’єр-міністр доручив Президентові  TİKA вжити необхідних заходів, щоб до 1 вересня поточного року ввести в експлуатацію недобудовану школу в мікрорайоні Фонтани м.Сімферополя, для завершення якої потрібно 27 млн гривень, а також виконати основні роботи з будівництва школи в м.Бахчисараї. У свою чергу, Президент TIKA Муса Кулакликая завірив прем’єр-міністра, що доручення буде неодмінно виконане, якщо не буде яких-небудь перешкод з боку української влади. У зв’язку з цим він  повідомив прем’єр-міністра, що міністерство економіки України протягом тривалого часу відтягує затвердження проектів Турецького Агентства міжнародного співробітництва й розвитку, у результаті чого не виконується багато робіт по наданню допомоги не тільки репатріантам, але і з інших програм допомоги Туреччини в різних регіонах України. Президент TIKA попросив прем’єр-міністра обговорити це питання під час зустрічі із Президентом України.

Наступного дня, 25 січня 2011 року Голова Меджлісу взяв участь у спільному турецько-українському бізнес-форумі, що відбувся в «Українському домі» у Києві. Форум проходив за особистою участю прем’єр-міністра Туреччини Р.Т.Ердогана й Президента України В.Януковича. На прохання Президента об’єднання турецьких торговельних палат і товарних бірж Туреччини Рифата Хисарджиклиоглу М.Джемілєв виступив на зборах з інформацією про ситуацію в Криму та проблеми кримськотатарського народу. На українсько-турецькому бізнес-форумі була присутня численна делегація представників ділових кіл Туреччини, серед яких керівники відомих турецьких компаній і організацій, зокрема Союзу палат і бірж Туреччини (TOBB), її регіональних відділень.  На цих зборах виступив і прем’єр-міністр Туреччини.