Меню

Вдячна Польща пам’ятає подвиг «Мишка Татар» – Умєра Адаманова, уродженця Ялти із Криму

22 Березня 2011
Вдячна Польща пам’ятає подвиг «Мишка Татар» – Умєра Адаманова, уродженця Ялти із Криму

22 березня 2011 року кримськотатарська делегація в складі керівника відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу кримськотатарського народу Алі Хамзіна та керівника кримської республіканської громадської організації «Койдешлер» («Односільчани») Ибраїма Воєнного відвідала з офіційним візитом місто Юзефово (Польща).  У ході візиту відбулися офіційні зустрічі із представниками польської влади, у ході яких сторони обговорили питання, пов’язані з майбутніми урочистими заходами, присвяченими 95-річчю від дня народження легендарного командира партизанського загону Умєра Адаманова, який ціною свого життя 1 червня 1943 року врятував від знищення фашистськими карателями жителів містечка Юзефово.

Зустрічі кримськотатарської делегації, присвячені майбутнім заходам 1 червня 2011 року, пройшли в адміністрації містечка Юзефово з бурмистром Романом Дзюрою і заступником глави адміністративного центру міста Білгорая Станісловим Шодзинськи. На зустрічі була обговорена програма заходів, присвячених пам’яті Умєра Адаманова за участю кримськотатарської делегації із Криму й представниками татар Польщі й Литви.

Також учасники зустрічі в місті Білгорая разом з паном Станісловим Шодзинськи відвідали місцевий краєзнавчий музей, де була представлена окрема експозиція Умєру Адаманову. Директор музею Єржи Вазскієвич повідомив, що до 1 червня 2011 року музей підготує копії наявних матеріалів, публікацій і свідчень про легендарного командира партизанського загону Умєра Адаманова та передасть їх кримськотатарській делегації в дні урочистих заходів.

Перед від’їздом кримськотатарська делегація відвідала могилу Умєра Адаманова, вшанувала його пам’ять  дуа (молитвою) і сфотографувалася на пам’ять.

 Для довідки:  Умєр Адаманов, що воював під грізним прізвиськом «Мишко Татар», за голову якого військово-німецьке командування призначило високу нагороду в 100000 злотих, наніс відчутну втрату місцевим окупаційним військам. Але особливо своїми діями він не дав реалізувати фашистській Німеччині план по колонізації Замойщини Люблинського воєводства та у зв’язку із цим перешкодив депортації місцевих поляків і їх знищенню.

Умєр Адаманов  – уродженець м. Ялти, за цей подвиг був представлений і нагороджений вищою військовою нагородою Польщі – хрестом Грюнвальда, із присвоєнням звання капітана Армії Людової. Вдячна громадськість Польщі встановила пам’ятник на місці поховання Героя в  Юзефово, присвоїла його ім’я одній з вулиць містечка та щорічно в день його загибелі 1 червня проводить урочисті заходи.