Меню

У Невшехірі відкрили Пам’ятник жертвам депортації кримськотатарського народу

04 Грудня 2011
У Невшехірі відкрили Пам’ятник жертвам депортації кримськотатарського народу

На запрошення міської влади та Кримськотатарського товариства культури і взаємодопомоги м. Невшехіра (Туреччина) Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв 2 грудня 2011 року взяв участь у відкритті Пам’ятника жертвам депортації кримськотатарського народу у м. Невшехірі.

Після прибуття в м. Невшехір, розташоване в одному з прадавніх районів Туреччини – Кападокія, глава Меджлісу кримськотатарського народу спільно з головою Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги м. Невшехіра Хаджі Мехметом Шахіном і представником кримськотатарської діаспори в США Рустемом Борлуджа в першій половині 2 грудня 2011 року провів зустрічі з губернатором провінції Невшехіра Абдуррахманом Савашем, мером м. Невшехіра Хасаном Юнвером і головою служби безпеки Невшехіра Омером Гулурканом.

Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв в першу чергу висловив слова подяки керівництву Невшехіра за надану підтримку кримськотатарському товариству культури та взаємодопомоги м. Невшехіра в установленні Меморіалу жертвам геноциду кримськотатарського народу.

У ході бесід з губернатором і мером провінції Невшехіра, Мустафа Джемілєв запропонував розглянути можливість встановлення побратимських зв’язків міста Невшехіра з одним із міст Криму з метою активного розвитку співробітництва в різних сферах діяльності.

У свою чергу, мер Невшехіра Хасан Юнвер підтримав пропозицію глави Меджлісу Мустафи Джемілєва, зазначивши, що сьогодні Невшехір є одним з туристичних міст Туреччини, що діє цілий рік і який приймає гостей з різних куточків світу, особливо лідирують Японія і країни Європи. «Туристів, в основному, приваблюють наші ексклюзивні готелі, розташовані в прадавніх скелях, що відрізняються своєю химерною формою, проживання в яких нагадує епоху середньовіччя, але при цьому враховані і комфортні умови 21 століття», – зауважив мер Невшехіра.

Звертаючись до глави Меджлісу Мустафи Джемілєва, мер м. Невшехіра Хасан Юнвер розповів, що давно цікавиться історією братнього кримськотатарського народу і пишатиється тим, що має честь приймати настільки легендарну особистість і борця за права свого народу як Мустафа Джемілєв.

Хасан Юнвер також підкреслив, що відкриття пам’ятника жертвам депортації кримськотатарського народу – це лише невелика лепта, яку сьогодні внесла громадськість Невшехіра в пам’ять про насильницьку депортацію корінного народу зі своєї історичної Батьківщини – Криму. Він висловив сподівання, що й надалі керівництво провінції Невшехіра буде вести активний діалог і розвивати спільне співробітництво з Кримськотатарським товариством культури та взаємодопомоги м. Невшехіра.

На завершення зустрічей, глава Меджлісу кримськотатарського народу прибув до «Парку загиблим воїнам», що розташований в центрі м. Невшехіра, де відбулася церемонія відкриття Пам’ятника жертвам кримськотатарського народу.

В урочистому заході взяли участь понад 200 осіб. Серед них, губернатор провінції Невшехіра Абдуррахман Саваш, мер міста Невшехіра Хасан Юнвер, голова служби безпеки Невшехіра Омер Гулуркан, депутат парламенту Туреччини від партії Розвитку та справедливості (AK Partisi) Мурат Гьоктюрк, командуючий гарнізоном Невшехіра Тургай Арас, ректор Університету Невшехіра, професор Філіз Килич , відомий історик, професор Анкарського університету Бількент Хакан Киримли, представники Кримськотатарських товариств культури та взаємодопомоги, які прибули з численних турецьких міст, а також гості і жителі Невшехіра.

Після виконання турецького і кримськотатарського національних гімнів, Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв разом з мером і губернатором Невшехіра підняли Кримськотатарський національний прапор.

Зі словами подяки до присутніх на церемонії звернулися мер і губернатор Невшехіра, які підкреслили, що, незважаючи на жахи і наслідки перенесеної трагедії, кримськотатарський народ вистояв перед усіма труднощами і випробуваннями, повернувся на свою Батьківщину – Крим, і продовжує боротися виключно демократичними методами за свої законні права , будучи прикладом єдності та згуртованості для всього світу.

Мер Невшехіра Хасан Юнвер зазначив, що для нього велика честь бути корисним кримськотатарському народу та особливо подякував голові Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги м. Невшехіра Хаджі Мехмету Шахіну за запропоновану ним ініціативу встановити в місті символ на згадку про всіх кримських татар, що загинули і не повернулися на свою батьківщину з місць заслання. «І цей пам’ятник не дасть забути трагічні сторінки історії народу», – підкреслив мер Невшехіра.

Виступаючи на церемонії відкриття пам’ятника, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, в першу чергу, висловив слова подяки від імені Меджлісу і всього кримськотатарського народу всім, хто вніс свій внесок у виготовлення та встановлення монумента, тим самим увічнивши пам’ять жертв найбільшої трагедії 20 століття. «Протягом довгих років Республіка Туреччина надає підтримку кримським татарам, які повертаються на свою Батьківщину, – сказав М. Джемілєв і підкреслив, що сьогоднішня подія – це підтвердження міцних і дружніх братерських зв’язків між турецьким і кримськотатарським народами».

Озвучивши число жертв депортації 1944 року і подальший період перебування кримських татар в нелюдських умовах у місцях заслання, глава Меджлісу Мустафа Джемілєв сказав, що відкриття меморіалу жертвам депортації 18 травня 1944 року в м. Невшехірі є величезним внеском в історію кримськотатарського народу.

Сьогодні, як відомо, у Туреччині завдяки зусиллям Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги відкритий Пам’ятник жертвам депортації кримськотатарського народу в Ескішехірі, де проживає численна кримськотатарська громада, також встановлений бюст видатного кримськотатарського просвітителя Ісмаїла Гаспринського в центральному парку м. Гебзе. У найближчих планах турецького дернека відкриття Пам’ятника жертвам депортації кримськотатарського народу в столиці Туреччини – Анкарі.

У другій половині дня, 2 грудня 2011 року, в Центрі культури та мистецтв «Кападокія» муніципалітету Невшехіра для гостей та мешканців Невшехіра був даний концерт «Кримськотатарська народна музика і танці» у виконанні кримськотатарського ансамблю «Хайтарма».У залі, розрахованому на 900 осіб, не було жодного вільного місця, а твори талановитих кримськотатарських артистів зустрічалися щирими і теплими оплесками.

Присутній на заході мер Невшехіра Хасан Юнвер урочисто передав главі Меджлісу кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву посвідчення “Почесного громадянина міста Невшехіра”. «Рішення про присвоєння Вам звання було прийнято на засіданні міської ради 2 грудня 2011 року, і наш муніципалітет завжди радий бачити настільки видатну особу у своїх краях», – сказав Х. Юнвей, звертаючись до Мустафи Джемілєва.

Зі свого боку, голова Меджлісу Мустафа Джемілєв і голова Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги м. Невшехір Хаджі Мехмет Шахін також вручили керівництву м. Невшехіра грамоти подяки від імені Меджлісу кримськотатарського народу.

3 грудня 2011 року Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв відбув з Туреччини до Криму.