Меню

У Криму планується проведення Міжнародної конференції радянських правозахисників

16 Травня 2012
У Криму планується проведення Міжнародної конференції радянських правозахисників

Цього року заходи, присвячені 68-й річниці злочинної депортації з Криму і пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, ознаменовані незвичайною і дуже важливою подією в справі розвитку демократії на пострадянському просторі – зустріччю дисидентів і радянських правозахисників. Вона відбудеться 19 травня 2012 року в м. Ак’месджиті (м. Сімферополі).

Ця зустріч радянських політв’язнів, які пройшли крізь неймовірні і важкі випробування в боротьбі з комуністичним режимом СРСР – режимом, який не мав аналога в історії за своєю витонченою жорстокістю і розмаху людинознищення, який згинув без єдиного пострілу в результаті ненасильницьких дій радянських правозахисників і дисидентів тодішніх «країн соціалізму» Східної Європи.

В найтрагічніші роки випробувань для нашого народу в 40-і-70-ті роки ХХ століття, коли радянська імперія піддавала репресіям кримських татар за елементарне бажання зберегтися як народ і повернутися на Батьківщину, в їхньому протистоянні з цією системою жорстокого придушення велику роль зіграла солідарність з боротьбою нашого народу багатьох дисидентів та підтримка самого правозахисного руху.

Сьогодні вдячний наш народ, його представницький орган Меджліс кримськотатарського народу, кримськотатарська громадськість і наше молоде покоління, котрі впевнено вступають в ряди національного руху, з величезною повагою і з виразом щирої вдячності зустрічає в Криму, на рідній землі предків, своїх гостей – радянських правозахисників і дисидентів .

Серед них відомі всьому світу Володимир Буковський (Англія), Людмила Алєксєєва, Сергій Ковальов, Олександр Лавут, Олександр Подрабінек, Олексій Смирнов (Росія), Тетяна Янкелевич, Андрій Григоренко (США), Наталія Горбаневська (Франція), Євген Свертнюк, Мирослав Маринович, Василь Овсієнко, Олесь Шевченко, Йосип Зісельс (Україна), Петро Хлєбович (Польща) та інші.

В цей день національної скорботи і жалоби в Крим із США вирішив приїхати ще один дорогий для нас гість і захисник прав кримських татар – професор політології Університету Джорджа Вашингтона Пітер Реддавей. Як відомо, завдяки його наполегливості в далекому 1976 році, по книзі «Ташкентський процес», що вийшла тоді в Амстердамі, світ дізнався про трагічну долю кримськотатарського народу, про репресії проти учасників національного руху кримських татар.

З Польщі приїхали молоді вчені та правозахисники, які вивчають досвід боротьби національного руху кримських татар за свої права.

Програма перебування високих гостей дуже насичена. Відбудеться кілька зустрічей і бесід, після чого 19 травня вони будуть вирішувати основне питання – про проведення восени цього року Міжнародної конференції радянських правозахисників в Криму чи, як його пропонують назвати, Кримський Форум правозахисників.

Сьогодні, коли події на пострадянському просторі схожі на спробу реставрації радянської імперії, коли європейські демократичні цінності, як і в радянський період, знову оголошуються чужими, коли можливість проведення відкритих і чесних виборів присікається грубою фальсифікацією, сучасні демократичні і правозахисні сили знову повинні по-новому усвідомити цю небезпеку і об’єднатися під гаслом празької весни «ЗА ВАШУ І НАШУ СВОБОДУ!».

Ініціативу Мустафи Джемілєва підтримав і направив з Франції на адресу учасників траурних заходів в Криму відомий український дисидент Леонід Плющ, а також інші правозахисники, які з незалежних від них обставин не можуть сьогодні бути поруч з нами.

Відділ зовнішніх зв’язків

Меджлісу кримськотатарського народу.