Меню

Розширене засідання Меджлісу кримськотатарського народу за участю голів регіональних меджлісів

02 Травня 2013
Розширене засідання Меджлісу кримськотатарського народу за участю голів регіональних меджлісів

2 травня 2013 у м. Ак’месджіт (Сімферополь) відбулося розширене засідання Меджлісу кримськотатарського народу за участю голів регіональних меджлісів.

Основними питаннями порядку денного були: Про хід підготовки до національного свята Хидирлєз; Про меморіальні заходи, присвячені пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу і приурочені до 69-х роковин депортації; Про вибори делегатів Курултаю кримськотатарського народу в семи регіонах, що відбулися 27-28 квітня 2013 року; Про нараду членів Меджлісу з керівниками кримськотатарських організацій діаспори з країн-членів Європейського Союзу, США та Туреччини.

Зі звітом про хід підготовки до кримськотатарського національного етнографічного свята «Хидирлєз» виступила голова Оргкомітету Еміне Авамілєва.

«Підготовча робота практично завершена, залишилося врегулювати незначні моменти», – повідомила Еміне Авамілєва і нагадала, що цього року пройдуть традиційні заходи, присвячені святу «Хидирлєз», а також перед гостями святами виступлять відомі артисти Джамала, Енвер Ізмайлов та Фемі Мустафаєв.

Також Еміне Авамілєва сказала, що досягнуті домовленості з Бахчисарайської райдержадміністрацією з надання карет швидкої допомоги, пожежних машин та вирішено питання підвозу води.

Щодо питань, які стосуються підготовки меморіальних заходів, присвячених пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу і приурочених до 69-х роковин депортації 18 травня 2013 року, члени Меджлісу детально обговорили формування та організацію п’яти колон кримських татар, а також їхні маршрути руху 18 травня 2013 року до центральної площі м. Ак’месджіт і відповідальних за кожну колону.

18 травня 2013 року перед початком Всекримського жалобного мітингу також пройдуть локальні мітинги біля закладного каменя на з / д вокзалі в Сімферополі і меморіалу пам’яті жертв депортації в парку “Салгірка”.

У 12-00 пройде Міжнародна акція “Хвилина скорботи і Єдності”. Після цього по вулицях м. Ак’месджіт розпочнеться хода колон.

Після прибуття всіх колон до центральної площі розпочнеться Всекримський траурний мітинг пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу – депортації 18 травня 1944 року і десятиліть його насильницького утримання в місцях вигнання. Напередодні, 17 травня, на центральній площі Ак’месджіта пройде щорічна акція «Запали вогник у своєму серці».

Організаційному комітету з підготовки меморіальних заходів, присвячених пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, доручено доопрацювати детально план заходів з урахуванням суспільно-політичної ситуації для подальшого затвердження його на засіданні Президії Меджлісу кримськотатарського народу.

«На сьогоднішній день є інформація про те, що 18 травня запланований «альтернативний мітинг», – сказав глава Меджлісу Мустафа Джемілєв, виступаючи з питання траурних заходів 18 травня. – На останньому засіданні Оргкомітету з підготовки траурних заходів при РМ АРК було розглянуто кілька питань. Так, наприклад, організація «Міллі Фірка» хоче проводити свій мітинг. Але чи пройде він, чи ні – не знаю».

Коментуючи можливу участь на Всекримському мітингу представників державної та республіканської влади, глава Меджлісу зазначив, що офіційних запрошень на жалобний мітинг Меджліс кримськотатарського народу нікому не направляв.

«Звичайно, глава РМ АРК А. Могильов і інші хотіли б виступити 18 травня з трибуни на площі, але ми не можемо сказати, яка буде у людей на них реакція. У нас немає ніякої агресії по відношенню до них, – сказав Джемілєв. – Але в ми в свою чергу маємо намір висловити свою думку про події, що відбуваються останнім часом у Криму, а закривати людям роти – такого права ні в кого немає. 18 травня – це найтрагічніший для нас день».

За словами М. Джемілєва, в цьому році на Всекримському траурному мітингу планується участь представників міжнародних організацій, акредитованих на території України, українських політичних партій і організацій. Також підтвердили свою прибуття і представники кримськотатарських діаспор з Туреччини, Румунії, США, Росії та інших країн.

Члени Меджлісу також були поінформовані про майбутню 4 травня 2013 року в Ак’месджіті (Сімферополь) нараду з керівниками кримськотатарських організацій діаспори з країн-членів Європейського Союзу, США та Туреччини.

«На нараді будуть обговорені питання, пов’язані з положенням кримськотатарського народу і прийняті рішення про консолідовані дії по вирішенню невідкладних проблем у сфері відновлення прав кримськотатарського народу», – підкреслив глава Меджлісу М.Джемілєв.

Про підсумки виборів, що пройшли 27-28 квітня 2013 року в Бахчисарайському, Красногвардійському, Чорноморському, Білогірському, Джанкойському, Совєтському і Севастопольському регіонах розповів Голова Центральної виборчої комісії з виборів делегатів Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв.

За словами З. Смедляєва, згідно з опрацьованими Центральною виборчою комісією даними, що надійшли з зазначених регіонів, з 110 зареєстрованих кандидатів у делегати, обрано 60 делегатів Курултаю 6 скликання. «Явка виборців склала 57% (32.699 осіб)», – підкреслив глава ЦВК З., Смедляєв.

Він також представив увазі членів Меджлісу інформацію про активність виборців по кожному регіону. Так, в Бахчисарайському регіоні явка склала – 57%, у Чорноморському – 68%, в Червоногвардійському – 60%, в Білогірському – 54%, у м. Джанкой – 14%, у Севастопольському – 54%, в Совєтському – 68%.

«Багато громадських організацій збільшили кількість спостерігачів, тому вибори будуть проходити ще більш демократично», – додав голова ЦВК з виборів делегатів Курултаю З. Смедляєв.

Також він зазначив, що 4 травня вибори пройдуть в Роздольненському і Первомайському регіонах, а 5 травня в Алуштинському, Феодосійському і Сакському регіонах.