Меню

Рефат Чубаров: «Представники кримськотатарського народу не могли не бути сьогодні в Празі, коли вся Чехія і весь світ проводжали в останню путь людину, чиє ім’я назавжди залишиться символом чесного і відданого служіння людству»

23 Грудня 2011
Рефат Чубаров: «Представники кримськотатарського народу не могли не бути сьогодні в Празі, коли вся Чехія і весь світ проводжали в останню путь людину, чиє ім’я назавжди залишиться символом чесного і відданого служіння людству»

У п’ятницю, 23 грудня 2011 року, в Празі, відбулися похорони видатного гуманіста ХХ століття, мужнього правозахисника, Президента Чехословаччини (29 грудня 1989 року – 20 липня 1992 року) і першого Президента Чехії (2 лютого 1993 року – 2 лютого 2003 року).

Віддати данину поваги Вацлаву Гавелу прийшли не тільки тисячі жителів країни, а й приїхали офіційні делегації з 44 країн світу, очолювані главами держав, керівниками урядів, міністрами закордонних справ. Україну представляв міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко.

За дорученням Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва участь у жалобних заходах взяли перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров і делегат Курултаю кримськотатарського народу Бекір Ганієв.

Траурна церемонія почалася опівдні за місцевим часом з хвилини мовчання, оголошеної по всій Чехії. Відправа по Вацлаву Гавелу, що проходила в Кафедральному соборі Святого Вітта в середньовічному замку Празький Град, одночасно транслювалася державними телеканалами Чехії та на численних моніторах, встановлених на площах біля собору. На початку жалобної церемонії Архієпископ Праги і примас Чехії Домінік Дука зачитав послання Папи Римського Бенедикта XVI, в якому понтифік називає Вацлава Гавела відважним правозахисником і одним із творців нової демократичної системи.

Після здійснення меси – літургійної служби в латинському обряді католицької церкви, з прощальними словами виступили Президент Чехії Вацлав Клаус, міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг, давній друг Вацлава Гавела, який очолював у 1984-1990 роках Гельсінський правозахисний комітет, а також колишній державний секретар США ( 1997-2001) Мадлен Олбрайт (уроджена Марія Яна Корбелова).

Після закінчення траурної церемонії труну з тілом Вацлава Гавела в супроводі траурного ескорту було доставлено в празький крематорій на Страшніцах. Тисячі громадян Чехії, які заповнили вулиці по шляху проходження траурного експорту, віддали останню шану своєму лідерові.

На прохання журналіста празької студії радіо «Свобода» прокоментувати мотиви участі делегації Меджлісу кримськотатарського народу в церемонії похорону Вацлава Гавела, Рефат Чубаров зазначив: «Вацлав Гавел уособлював собою зразок людини, яка все своє життя присвятила боротьбі за права народів і права людини. Неоціненний його внесок у руйнування комуністичного режиму, який приніс страшні лиха багатьом народам, у тому числі і кримськотатарському. Зовсім недавно, в жовтні 2011 року, відбулася зустріч Вацлава Гавела та Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва, в ході якої відомі правозахисники і колишні в’язні комуністичних таборів обговорювали шляхи відновлення прав кримськотатарського народу, зокрема, ідею проведення Міжнародного форуму. Тому ми, представники кримськотатарського народу, не могли не бути сьогодні в Празі, коли вся Чехія і весь світ проводжали в останню путь людину, чиє ім’я назавжди залишиться символом чесного і відданого служіння людству».