Рефат Чубаров : меморіалізація найважливіших історичних подій Криму не повинна розділяти кримське суспільство
11 вересня 2013 року відбулася зустріч керівництва Меджлісу кримськотатарського народу з представниками засобів масової інформації , творчих спілок , істориками.
Тема зустрічі – «Про цілеспрямовані спроби фальсифікації історії Криму і завдання захисту історичної правди».
Відкриваючи зустріч , перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров пояснив , що головною метою зустрічі є обмін думками про «дедалі частіші спроби і дії зацікавлених осіб, спрямовані на фальсифікацію історії Криму і кримськотатарського народу».
При цьому, на думку Рефата Чубарова , поряд з тенденцією, що чітко проглядається, на реанімацію антикримськотатарських міфологем, які насаджувалися в кримському суспільстві в роки вигнання корінного народу Криму , одночасно і при повному сприянні кримської влади йде активний процес створення нових міфів , метою яких є поділ кримського суспільства.
Перерахувавши низку провокаційних подій останнього часу , що викликали широкий громадський резонанс в Криму (встановлення пам’ятного знака російському полководцю Петру Лассі, відкриття виставки в Сімферополі , присвячену Сталіну , видання «Книги пам’яті Східного Криму …» , односторонні підходи влади до питань меморіалізації концтабору , що розташовувався на території радгоспу «Червоний » та інші) , Рефат Чубаров звернув увагу представників ЗМІ , творчих організацій та істориків на важливість своєчасного захисту громадськістю історичної правди .
Глава Секретаріату Меджлісу кримськотатарського народу Заїр Смедляєв продемонстрував добірку фотографій з діючої виставки в Центральному музеї Тавриди проектів майбутньої меморіальної споруди жертвам фашистського концтабору , що розташовувався на території радгоспу «Червоний».
У кожному з представлених на конкурс ескізних проектів , присутня релігійна символіка лише однієї конфесії – православної , незважаючи на те , що в’язнями і жертвами концтабору «Червоний» були люди різних національностей і віросповідань.
Крім того , учасниками наради було відзначено , що при вирішенні питань меморіалізації території колишнього концтабору на території радгоспу «Червоний», власті свідомо звузили його періодизацію , хоча відомо , що концтабір діяв як за радянської влади , так і при фашистській окупації.
«Ми обурені тим , що у запропонованих проектах меморіального комплексу будуть представлені тільки релігійні символи однієї з конфесій (хрест , каплиця) , – сказав З.Смедляєв . – Ми вважаємо , що потрібно зображати релігійні символи усіх конфесій , або виключити все».
Заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Ремзі Ільясов у свою чергу зауважив , що громадськість стурбована ситуацією, що склалася, і підтримав позицію Заїра Смедляєва .
Також він торкнувся ситуації , яка сталася 22 червня цього року на покладанні квітів до Вічного вогню у Сімферополі, де були встановлені портрети Сталіну , зазначивши , що підтримка республіканською владою заходів, де ведеться відкрита пропаганда людиноненависницьких режимів , неприпустима в демократичній державі .
«Знаючи , що це може внести в наше суспільство розкол і навіть радикалізує людей , подібні кроки частішають і залишаються безкарними» , – сказав Р. Ільясов.
Головний редактор газети «Авдет» Шевкет Кайбуллаєв запропонував присутнім виступити з відкритим листом від імені всіх кримських громадських організацій незалежно від національної приналежності , а також підключити авторитетні європейські організації , діяльність яких спрямована на збереження пам’яті жертв злочинів , здійснених тоталітарними режимами , включаючи нацистський та сталінський режими .
Історик Гульнара Бекірова звернула увагу учасників зустрічі на необхідність систематизованої роботи з розвитку історіографічної школи кримських татар. Також вона підкреслила , що зараз в інститутах і університетах повинні готуватися кадри по всіх напрямах історичної науки.
Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв підтримав висловлені думки учасників зустрічі про те , що в майбутньому меморіальному комплексі в пам’ять про численні жертви концтаборів періоду радянської влади і фашизму повинні бути або символи всіх віросповідань , в тому числі ісламських та іудейських , або їх не повинно бути зовсім . «Я знаю , що був створений організаційний комітет з будівництва меморіального пам’ятника , але до зазначеного складу не увійшов жоден кримський татарин» , – додав Мустафа Джемілєв.
Також Мустафа Джемілєв переконаний, що і дати на майбутньому меморіальному пам’ятнику повинні бути змінені. «Адже ще задовго до 1942 року там знищували людей. Якщо поставити на ваги те, скільки знищив сталінський режим і фашистський , то напевно , в період кривавого режиму Сталіна було знищено набагато більше людей» , – сказав Мустафа Джемілєв.
У ході заходу виступили також і представники єврейської громади та кримчакської . Вони висловили повну підтримку всіх сказаних слів , зазначивши , що недозволено спотворювати історію народів Криму .
Директор ІА «QHA» Гаяна Юксель у свою чергу зазначила , що «необхідно негайне і оперативне реагування на всі процеси, що відбуваються в Криму , і кожен повинен реагувати в рамках своїх повноважень , компетенцій і можливостей».
Підводячи підсумки зустрічі , Рефат Чубаров резюмував численні думки і висловлювання , зазначивши , що буде зроблено запит до СБУ та МВС на предмет підготовки ними розширеної архівної довідки про концтабір у колгоспі «Червоний».
Також , заступнику Голови Меджлісу Ремзі Ільясову та члену Президії Меджлісу Сафуре Каджаметовій було доручено підготувати звернення від депутатської фракції «Курултай – Рух» у ВР АРК щодо внесення змін і доповнень до рішення Верховної Ради Криму про створення меморіалу жертвам концтабору на території радгоспу «Червоний».
Учасники наради також вирішили виступити з відкритим листом з питань меморіалізації найважливіших історичних подій Криму і запропонувати його для підписання представниками кримської громадськості.