Menu

Ukraina Qırım platformasınıñ Qaradeñiz telükesizlik konferentsiyasına azırlana – Ceppar

02 Fevral 2024
Ukraina Qırım platformasınıñ Qaradeñiz telükesizlik konferentsiyasına azırlana – Ceppar

Ukraina, çiçek ayında Bulğaristandaki Sofiya şeerinde olacaq 2024 senesi Qırım platformasınıñ Qaradeñiz telükesizlik konferentsiyasına azırlana. O vaqtında Qara deñizde telüke vaziyeti ve ububat koridorı baqılacaq.

Facebook saifesinde Ukraina tış işleri naziriniñ birinci muavini Emine Ceppar bu aqqında haber berdi, dep Suspilne bildirdi.

“Kelecek Qırım platformasınıñ Qaradeñiz telükesizlik konferentsiyası-2024ne azırlanamız. Ukrainadaki ABniñ elçisi ve ülkemizin dostu Katarina Maternovanen tedbir ve Qırım Platformasınıñ muvafaqiyetleri ve umumen vazifelerini muzakere ettik”, — dep bildirdi o.

Ceppar qayd etti ki, Qara deñizniñ telükesizligi içün Qırımnı işğalden azat etmek, soñ derecede müimdir.

“Gemi yaldavı azatlığına riayet etüv, Ukrainanıñ deñiz limanlarınıñ işini temin etüv, ububat koridorını açuv, Qaradeñiz bölgesi tışında da istikrar ve aşayt telükesizliginiñ usulıdır”, — dep Ukraina TİNniñ birinci muavini qayd etti.

Onıñ sözlerine köre, iştirakçi ülkeler arasında muzakereler ve olarnıñ Rusiyeniñ Qara deñizdeki tecavuzına cevap qararlarını azırlamaları içün Qaradeñiz telükesizlik konferentsiyası-2024 bir meydançıq olacaq.