Menu

Siyasiy mabüs Tofik Abdulgaziev kritik alda – advokat

25 Mart 2024
Siyasiy mabüs Tofik Abdulgaziev kritik alda – advokat

Çelâbinskteki mahsus tuberkulöz hastahanesiniñ reanimatsiyasında belli olmağan sebeplerden kritik alda olğan qırım siyasiy mabüs Tofik Abdulgazievniñ qorçalayıcısı, rus ombudsmanı ve Çelânbinsk vilâyetiniñ cemaat-nezaret eyyetine hitap etti. O, qırımtatar adamına diagnoz qoymağa ve ihtiyac duyğanı tibbiy yardım bermege yardım etmege çağırdı.

Saban ayınıñ 25-inde advokat Emil Kurbedinov bunı “Qırım birdemligi”ne bildirdi, dep Suspilne haber berdi.

Saban ayınıñ 24-ünde advokat maqbul vesiqalarnı yazıp rus ombudsmanı, Çelâbinsk vilâyetiniñ insan aqları vekili ve Çelâbinsk vilâyetiniñ maqbul cemaat-nezaret eyyetine yolladı. O,Abdulgazievge diagnoz qoymağa ve ihtiyac duyğanı acele tibbiy yardım bermege yardım etmege çağırdı. Şu anda qorçalayıcı, resmiy cevaptı bekley.

“Men bekleyim ki, Çelâbinsk vilâyetiniñ cemaat-nezaret eyyeti Tofikni ziyaret eter ve mümkün olsa, sağlıq alınan bağlı sual berir”, — dep Kurbedinov qayd etti.

Baş ekimden randevu almaq ve qırımtatar adamına yardım etmek içün ne yapmaq kerekligini ögrenmek maqsadınen Abdulgazievniñ aqrabaları ve yaqınları, siyasiy mabüsniñ bulunğanı Çelâbinsk vilâyetiniñ hastahanesine kettiler.

Bundan ğayrı, siyasiy mabüske ihtiyac duyğanı tibbiy yardım ev ilâçlarnı bermeleri ve mahsus tuberkulöz hastahanesinde Abdulgazievge yardım ete bilecek mütehassıslarnıñ olıp-olmağanını ögrenmek içün onıñ ailesi, başqa vekâletli insanlarğa ketip muracaat etmege planlaştıra.