Menu

“Aluşta” musulman cemaatınıñ başı Abdula Ğafarovnıñ evini tinttiler

30 Noyabr 2023
“Aluşta” musulman cemaatınıñ başı Abdula Ğafarovnıñ evini tinttiler

Aluştada işğal quvetçileri, “Aluşta” musulman cemaatınıñ başı Abdula Ğafarovnıñ evini tinttiler. İşğalciler, qırımtatar adamını “politsiya” bölügine alıp kettiler.

“Qırım birdemligi” bu aqqında haber berdi, dep Suspilne bildirdi.

Qayd etildi ki, saba saat 6:30ta tintüv aqqında ilk haber berdiler.

“Saba tahminen saat 6:30ta qapını açmağa talap etken insanlar qapını şiddetli qaqtılar. Uyanıp ve ne olğanını añlağan vaqıt aqayım kiyinmege ayttı, olar ise daa şiddetli qaqıp turdılar. Aqayım olarğa şunı bağıra: “Belkeñiz, apayım kiyine!”. Bundan soñ o merdivenden tüşti. Balalarnı uyandırdı, olarğa şunı ayttı: “Çabik kiyiniñiz”, — dep apayı Fatma Ğafarova añlattı.

Şu anda Ğafarovnıñ evinde beş 18 yaşına yetmegen bala bar (olarnıñ birden 15ke yaşı bar).

“Bundan soñ tahminen 6-7 insan maska taqıp kirdi. Başqaları ise eki şaat edi. Aşağıda olar oña protokol okumağa başladılar. Ağlağan balanı tutaraq merdivenden tüşip, mında ne olğanını soradım, maña ise şunı ayttılar: “Biz aqayıñızğa er şey añlattıq”. Men ise şunı aytam: “Maña ayıtñız”. Olar ise “Bunı yapmağa mecbur degilmiz, aqayıñızğa er şey añlattıq” dep ayttılar”, — dep Ğafarova qayd etti.

Evini tintken soñ “Aşırıcılıqqa qarşılıq merkezi”niñ işçileri Abdula Ğafarovnı Aluştadaki politsiya bölügine alıp kettiler.