Меню

Помер класик європейської та кримськотатарської зарубіжної літератури Дженгіз Дагджи

24 Вересня 2011
Помер класик європейської та кримськотатарської зарубіжної літератури Дженгіз Дагджи

Прощай, велика людино, що прожила все життя, сумуючи!

Нашу національну літературу, культуру, духовність спіткала величезна втрата – 22 вересня на 92-му році життя в Лондоні помер самий видатний і найпродуктивніший в тюркському, а також в усьому світі талановитий письменник і романіст Дженгіз Дагджи.

Всесвітньо визнаний майстер слова, він все життя і всім нагадував, що він кримський татарин, жив бідами і радощами свого народу, вболівав за долю Батьківщини.

Дорогами еміграції обійшов півсвіту, випробував на собі всі тяготи долі, був не раз в полоні у смерті і знайшов притулок в Англії, де після довгих років написав понад двадцяти яскравих творів

Достатньо лише перерахувати назви його книг, щоб зрозуміти всю глибину його патріотизму, невимовної туги за рідною землею, величезної любові до Криму – «Відображення», «Листи матері», «Страшні роки», Людина, яка втратила батьківщину», «Вони теж були людьми», «Ці землі належали нам», «Діти, повішені на мигдалі», «Дні смерті і жаху», «Ми пройшли разом цей шлях» … Кожен з цих творів, що відрізняються високим художнім стилем, розповідає про той чи інший період, сповнений трагізму історії кримських татар.

Дженгіз Дагджи народився 9 березня 1920 року в селі Кизилташ (Краснокам’янка), поблизу Ялти. Йому було призначено всього лише двадцять років прожити в Криму. Але все своє довге життя на чужині він жив життям Криму, відчував його подих, кожен рядок його романів і повістей присвячені улюбленому селу, Гурзуфу, Акмесджиту, де пройшли найщасливіші роки юності.

Його літературна спадщина належить всьому тюркському світу. Наш народ має право пишатися письменником, чиї твори за життя автора визнані як найбільш значущі, такі, які найбільше читаються, найпопулярніші в світі. Світла пам’ять про видатного сина нашого народу залишиться навічно в наших серцях.

У зв’язку з кончиною великого співвітчизника Дженгіза Дагджи, висловлюємо щирі співчуття його близьким, його читачам і шанувальникам.

Алла Рахмет ейлесін!

Меджліс кримськотатарського народу

Координаційна рада Світового конгресу кримських татар