Меню

Покладання квітів до пам’ятника Яна Палаха та Яна Заїца в Празі

12 Жовтня 2011
Покладання квітів до пам’ятника Яна Палаха та Яна Заїца в Празі

Від імені Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв поклав квіти до пам’ятника чеським студентам Яну Палаху і Яну Заїцу, які вчинили акт самоспалення на знак протесту проти окупації своєї країни військами Варшавського договору.

11 жовтня 2011 року глава Меджлісу Мустафа Джемілєв, а також його помічники Рустем Умєров та Лілія Муслімова поклали до пам’ятника активістів чеського студентського руху, розташованого на Вацлавській площі в Празі, вінок з написом на стрічці «Патріотам свого народу – Яну Палаху і Яну Заїцу від Меджлісу кримськотатарського народу».

Пам’ятник встановлено на одній з головних площ Праги – Вацлавській, де в січні 1969 року спалив себе 21-річний Ян Палах. 85 відсотків тіла безстрашного молодого патріота своєї батьківщини було обпалено, він прожив ще три дні і помер 19 січня 1969 року. «Я хотів висловити незгоду з тим, що відбувається тут, я хотів пробудити народ …», – насилу вимовив Ян Палах на лікарняному ліжку незадовго до своєї смерті.

У лютому 1969 року на Вацлавській площі вчинок Яна Палаха повторив і 18-річний Ян Заїц, який також вчинив акт самоспалення. Обидва чеських студента спалили себе на знак протесту проти введення в Чехословаччину військ Варшавського Договору і жорстокого придушення «празької весни».

Одна з центральних площ Праги носить ім’я Яна Палаха, також, на Вацлавській площі, перед будинком Національного музею, встановлено пам’ятник на його честь, що представляє собою дерев’яний хрест, вмурований у кам’яну бруківку.

Мустафа Джемілєв, перебуваючи біля пам’ятника Палаха і Заїца, зазначив, що не забуто також ім’я істинного патріота своєї батьківщини Криму – кримського татарина Муси Мамута, який 23 червня 1978 р. на знак протесту проти утисків і переслідувань кримськотатарського народу на своїй історичній батьківщині, піддав себе самоспаленню.

Помер Муса МАМУТ 28 червня 1978 року в Сімферопольській міській лікарні від отриманих опіків у повній свідомості, не висловивши жалю про скоєне і заявивши, що зробив цей акт на знак протесту проти знущання над правами кримських татар ».

При підготовці використані матеріалу з сайту   www.kirimtatar.com