Меню

Почалися заходи, присвячені 160-річчю І. Гаспринського

18 Березня 2011
Почалися заходи, присвячені 160-річчю І. Гаспринського

18 березня в Криму стартували заходи, присвячені 160-річчю від дня народження великого кримськотатарського просвітителя, письменника, педагога, перекладача й громадського діяча Ісмаїла Гаспринського. Організаторами заходу виступили Меджліс кримськотатарського народу, Рескомнац АРК, міськрада Акмесджита й  Асоціація кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі».

З ранку до пам’ятника великого просвітителя були покладені квіти. Тут зібралися представники кримськотатарської й української громадськості, міської влади, члени Меджлісу кримськотатарського народу, діячі культури, викладачі ВУЗів і студенти.

Пам’ятним словом великого просвітителя вшанували перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу, депутат Верховної Ради АРК Рефат Чубаров,  заступник голови Ради міністрів АРК  Азіз Абдуллаєв, голова Республіканського комітету АРК з міжнаціональних відносин і справ депортованих  громадян Едем Дудаков, голова Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі», депутат Верховної Ради Криму Сафуре Каджаметова, голова організації «Всеукраїнський інформаційно-культурний центр» (ГО «ВІКЦ») Владислав Єрмаков, завідувач кафедри кримськотатарської й турецької літератури КІПУ Ісмаїл Керімов та інші.

Рефат Чубаров у своєму привітальному слові від імені Меджлісу кримськотатарського народу подякував усім присутнім і організаторам заходу. «Ми повинні добре знати  й пам’ятати, чим займалися наші предки, щоб піти їх шляхом. Якби нам не було зараз важко, з якими б проблемами ми не зіштовхнулися, хоча багато проблем розв’язати в нас поки нема сил, ми повинні йти вперед і вдосконалювати свої знання, використавши той труд, який пройшла така велика людина як Ісмаїл Гаспринський», – сказав Чубаров.

Пізніше в стінах Кримськотатарської бібліотеки ім. І. Гаспринського пройшло відкриття книжково-документальної виставки «Спадщина І. Гаспринського», де також взяли участь перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров, голова Республіканського комітету АРК з міжнаціональних відносин і справ депортованих  громадян Едем Дудаков, голова Асоціації кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі», депутат Верховної Ради Криму Сафуре Каджаметова, Член союзу письменників України, голова Союзу кримськотатарських письменників Різа Фазил і інші.

Нагадаємо, що по всьому Криму пройдуть заходи, присвячені святкуванню 160-річчя від дня народження Ісмаїла Гаспринського.

21 березня 2011 року в Бахчисараї  відбудеться урочиста церемонія покладання квітів учасниками Міжнародної науково-практичної конференції ТНУ ім. В. І. Вернадського, творчою інтелігенцією й громадськими діячами до погруддя Ісмаїла Гаспринського з наступним відвідуванням пам’ятних місць, пов’язаних з його життям і діяльністю.

23 березня планується урочистий вечір, присвячений 160-річчю Ісмаїла Гаспринського та концерт майстрів мистецтв у Кримськотатарському академічному музично-драматичному театрі.

24 березня 2011р. відбудеться  мультимедійна презентація: «Ісмаїл Гаспринський і Крим»  у  Кримськотатарському музеї мистецтв».

24 березня відбудеться виставка книги, присвяченої 130-річчю видання книги Ісмаїла Гаспринського «Російське мусульманство: думки, замітки та спостереження мусульман» у Кримськотатарській бібліотеці ім. І. Гаспринського.

24 березня відбудуться літературні читання «Світ Ісмаїла Гаспринського» у  Кримськотатарській бібліотеці ім. І. Гаспринського.

Також у рамках святкування з 21 по 24 березня відбудеться телерепортаж із  Кримськотатарської бібліотеки ім. І. Гаспринського «Ісмаїл Гаспринський просвітитель, педагог, видавець, письменник» на телеканалах ДТРК «Крим» і АТР.

З березня по квітень заплановане проведення  конкурсу шкільних газет «Алємі – І нісван» (Світ жінок), « Алємі-І  суб’ян» (Світ дітей).

З березня по квітень заплановане проведення циклу телепередач «З Ісмаїлом Гаспринським в XXI століття» за участю письменників, учених і педагогів на телеканалах ДТРК «Крим» і АТР.

На жовтень заплановане проведення Міжнародної науково-практичної конференції, присвяченої життю та діяльності Ісмаїла Гаспринського у РВУЗ КІПУ.