Меню

Новорічний телевізійний виступ Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва

01 Січня 2012
Новорічний телевізійний виступ Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва

Дорогі співвітчизники!

За щорічною традицією напередодні Нового року хотілося б сказати кілька слів про наші успіхи і втрати, правильні і помилкові дії в 2011 році, про наші очікування і перспективи на майбутній рік.

Говорячи відверто, минулий рік почався з не зовсім добрих для нашого народу подій. На самому початку року новий глава уряду Автономної Республіки Крим Василь Джарти в ультимативній формі зажадав звільнити зайняті кримськими татарами землі, пригрозивши в іншому випадку, застосувати силу. Така заява була схожа на оголошення нам війни.

Щоб не допустити зіткнень і кровопролиття на нашій землі, ми були змушені вжити відповідних заходів. Наша стратегія полягала в тому, щоб привернути увагу світової громадськості до ситуації, що склалася, попередити про можливі наслідки застосування сили проти наших співвітчизників.

До цієї вибухонебезпечної ситуації ми звернули увагу представників міжнародних організацій та дипломатів, акредитованих в Україні, запросили їх до Криму. Ми вдячні послам ряду європейських держав, Представнику Європейського Союзу в Україні та іншим дипломатам, які відвідали Меджліс кримськотатарського народу з робочими візитами і виступили з відповідними заявами.

Таким чином нам вдалося знизити напруженість, сісти за стіл переговорів з головою Радміну автономії для пошуку шляхів мирного вирішення земельної проблеми. Була створена комісія і робота почалася. У цій сфері, звичайно, є ще багато труднощів, але є й надія на те, що ми знайдемо вихід з положення.

У році, що минув, ми, нарешті, домоглися виділення землі для будівництва Соборної мечеті в Сімферополі. Був оголошений і проведений конкурс на кращий проект і дасть Бог, за допомогою всього народу і друзів, у найближчому майбутньому ми побудуємо в нашому Акмесджиті величну центральну мечеть.

Торік держава скоротила виділення коштів на благоустрій нашого народу на Батьківщині до мінімуму. Замість запланованих 127 000 000 гривень з держбюджету було виділено всього 23 мільйони. На майбутній же рік відповідно до розробленої проектом програми повинно було бути виділено 142 000 000, але до прийнятого бюджету заклали всього 25 мільйонів гривень. Цих грошей не достатньо на будівництво навіть половини однієї загальноосвітньої школи.

У цій ситуації ми були змушені знову звернутися по допомогу до братської Туреччини. На початку року під час зустрічі з Президентом Туреччини була досягнута домовленість про фінансування Туреччиною будівництва кількох шкіл з кримськотатарською мовою навчання, будівництва або придбання житлових будинків, будівництва національного культурного центру. І якщо Україна не чинитиме ніяких перешкод, то сотні співвітчизників, які потребують житла, отримають його, сотні наших дітей знайдуть можливість навчатися рідною мовою, а під одним дахом Культурного центру зберуться організації та структури, що працюють в ім’я збереження і розвитку національної культури.

Закон про відновлення прав кримських татар і представників інших депортованих народів, прийняття якого ми домагаємося ось уже протягом кількох років, не був прийнятий і в цьому році, оскільки складова коаліція в парламенті ще не отримала від Президента доручення голосувати за цей закон.

Число небагатьох представників кримських татар у виконавчій владі автономії в минулому році скоротилося ще більше. Кілька співвітчизників, які займали керівні посади в різних відомостях, були звільнені. І причина полягала зовсім не у відсутності у них професіоналізму, а просто тому, що ці посади, виявляється, були потрібні людям, присланим сюди з Донецької області.

У той час, щоб мінімізувати наші можливості ефективно відстоювати свої права, було вжито заходів, спрямованих на розкол нашого народу, як у політичному, так і в релігійному планах. На початку року, на противагу Духовному управлінню мусульман Криму, державними органами в автономії був створений і зареєстрований на базі кількох релігійних угруповань якийсь «релігійний центр», керівник якого нині іменує себе «головним муфтієм Криму».

У минулому році також мали місце події, які раніше ніколи не відбувалися серед наших співвітчизників. Група осіб відкрито виступила проти Меджлісу кримськотатарського народу. У російськомовних засобах інформації вони опублікували свої отруйні, повні брехні та наклепів статті про Меджліс, а 21 листопада біля будівлі кримськотатарського театру символічно заживо спалили опудало голови Меджлісу.

Можливо, дійсно, Меджліс і його керівники зовсім втратили авторитет серед народу і народом повинні керувати ті, хто влаштував цей спектакль біля будівлі театру? Звичайно ж, це питання буде вирішувати сам народ. Хоча соціологічні дослідження показують зовсім іншу картину.

Приміром, за оприлюдненими в середині минулого року даними опитування найбільш авторитетного в Україні дослідного центру ім. Разумкова – 82% кримських татар визнають діяльність Меджлісу правильною, 11% вважають цю роботу недостатньою і лише 7% абсолютно не задоволені діями Меджлісу. В Україні немає такої іншої політичної сили, яка користувалася б настільки високою довірою своїх співвітчизників. Та й у всьому світі чисельність таких політичних структур дуже незначна.

Для порівняння, приведу інші показники цього ж дослідного центру: лише 5% кримських татар знаходять роботу парламенту автономії задовільною, а інші 95% зовсім йому не довіряють. Лише 11% українських громадян довіряють парламенту України. Таким чином, можна із задоволенням констатувати досить високий рівень довіри наших співвітчизників до свого представницького органу. Тому цілком очевидно, що згадані ворожі дії проти Меджлісу жодною мірою не відображають волю народу, а є мерзенними іграми певних структур, ворожих нашому народові.

За наявними у нас достовірними відомостями, спроби послабити позиції Меджлісу будуть відновлені в наступному році з ще більшою силою. Нам необхідно бути до цього гранично готовими.

Рік, що минає, забрав з собою і життя багатьох дорогих нам людей. У 2011 році ми втратили нашого талановитого художника Раміза Нетовкіна, ветеранів Національного руху Ільмі Аметова, Фераті Усеінова, Джемілє Шабанову і багатьох інших, які зробили чималий внесок у справу повернення народу в Крим та відновлення його прав, нашого мужнього професора, члена Меджлісу кримськотатарського народу, обраного в 1991 році Рефіка Музафарова.

Непоправні втрати понесла і наша діаспора. В Англії помер автор понад 20 романів про трагічну долю кримських татар Дженгіз Дагджи, у Туреччині – лідер нашої діаспори і державний діяч Ахмет Іхсан Киримли. Доля подарувала їм обом довге життя. Вони обидва прожили понад 90 років. Але яким би довгим не було їхнє життя, вони залишили після себе непоправну порожнечу, бо вони були справді великими людьми.

Пішли в інший світ і Олена Боннер, Вацлав Гавел, які довгі роки надавали підтримку нашому народу в боротьбі за свої права. Усього в Криму в минулому році померло близько 2500 чоловік, а народилося близько 4500 наших співвітчизників. Так заспокоїть Всевишній душі померлих і пошле здоров’я і довгих років щасливого життя знову народженим людям.

У наступаючому 2012 році в житті нашого народу буде чимало значних подій.

По-перше. Будуть обрані близько 250-ти делегатів в новий другий Курултай кримськотатарського народу, а потім на першій же його сесії буде обрано новий склад і новий голова Меджлісу. Це дуже важлива подія. Наскільки справедливими і чесними будуть вибори, наскільки обрані люди будуть справжніми представниками народу, настільки єдиним буде народ і настільки успішною буде діяльність цього представницького органу.

По-друге. У жовтні наступного року відбудуться вибори до парламенту України. Його результати дуже важливі як для держави в цілому, так і для нашого народу. Якщо ми зуміємо забезпечити активну участь наших співвітчизників у виборах, доб’ємося того, що всі голоси будуть віддані за кандидатів, рекомендованих Курултаєм, то продемонструємо політичну міць і єдність нашого народу. І це набагато полегшить вирішення національного питання кримських татар.

По-третє. Якщо нам вдасться завершити переговори на всіх рівнях, то плануємо провести Міжнародний форум з питань відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні. Три місяці тому ми обговорили цю проблему в Києві за участю представників Ради Європи в Україні, глав дипломатичних місій і представників міжнародних організацій, акредитованих в Україні. Всі дипломати підтримали ініціативу проведення такого Форуму та запевнили про допомогу зі свого боку. Ми бачимо і розуміємо, що Україна не має достатніх можливостей у вирішенні цієї проблеми.

Нам належить вирішити ще чимало завдань щодо забезпечення нашим співвітчизникам гідного життя у себе на Батьківщині. Але перетворення в життя всіх цілей і намірів залежить від наших згуртованих дій, взаємин всередині народу.

Хай допоможе Аллах нам не зійти з вірного шляху.

Від імені Меджлісу кримськотатарського народу вітаю усіх співвітчизників з Новим роком!

Нехай Всевишній буде помічником у наших справах!