Меню

Необхідно зробити реальні кроки

01 Березня 2012
Необхідно зробити реальні кроки

29 лютого в Постійній комісії у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян Верховної Ради Криму відбулося розширене засідання Спілки кримськотатарських письменників, у роботі якого взяли участь голова Постійної комісії Ремзі Ільясов, голова Комітету у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян АРК Едем Дудаков, Керівник управління освіти і культури Меджлісу кримськотатарського народу, депутат ВР АРК Сафуре Каджаметова та представники ЗМІ.

Література – дзеркало духовності. Останнім часом розвитку літератури і духовності приділяється недостатньо уваги. Письменники та поети залишилися наодинці зі своїми проблемами. Один написав твір, але не має можливості його видати. Інший вже видав, але не може організувати продаж книг, ну а третій завершив роман, але не дає дозволу на видання, поки не отримає гонорар. Взагалі, проблем вистачає.

На засіданні були розглянуті питання популяризації літератури, роботи з письменниками – початківцями, виплати гонорару за твори та охорони авторських прав. Голова Спілки кримськотатарських письменників Різа Фазил зазначив, що стан кримськотатарської літератури ускладнюється з року в рік, держава зовсім не надає допомоги та не приділяє уваги проблемам літераторів, відбувається плутанина в справі видання книг і підручників.

Головний редактор журналу «Йылдыз» Ділявер Османов розповів про стан журналу і плани на майбутнє. Члени Спілки письменників Аблязіз Велієв, Уріє Єдемова, Шерьян Алі, Закір Куртнезір відзначили необхідність відновлення літературно-мистецького видавництва кримськотатарською мовою, дотримання авторських прав, заохочення письменників, підтримки діяльності творчого об’єднання «Ильхам», видання літературного альманаху молодих письменників.

Вислухавши всі виступи письменників, Сафуре Каджаметова відзначила важливу роль письменників і вчителів у житті суспільства і необхідність вирішення гострих проблем спільно. Сафуре Каджаметова запропонувала письменникам проявити ще більшу активність, виходити з конкретними проектами та зверненнями на урядові органи Криму та України, міжнародні організації.

Для того, щоб вирішувати нагальні проблеми, необхідні реальні кроки. Письменники підтримали програму асоціації «Маарифчи» «Аталыкъ» (Шефство) і разом з членами асоціації побували в багатьох школах Криму. Було б чудово, якби письменники продовжили програму тепер вже самостійно. Редакцію літературно-художньої літератури кримськотатарською мовою потрібно відновити тепер вже при видавництві «Кримучпедгіз». Письменники повинні взяти під своє безпосереднє шефство творче об’єднання «Ильхам», – сказала С. Каджаметова.

Едем Дудаков і Ремзі Ільясов взяли на замітку вищесказані пропозиції та в свою чергу обіцяли всіляку допомогу і закликали письменників бути більш активними.