Меню

Мустафа Джемілєв: Європейський Союз для України – це гарант її безпеки, територіальної цілісності і незалежності і нинішньому керівництву країни потрібно проявити політичну волю для досягнення цієї мети

29 Квітня 2013
Мустафа Джемілєв: Європейський Союз для України – це гарант її безпеки, територіальної цілісності і незалежності і нинішньому керівництву країни потрібно проявити політичну волю для досягнення цієї мети

У раках робочого візиту до Праги, ввечері 25 квітня 2013 року в «Клубі Мандрівників Праги» відбулася зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з празькою громадськістю. Зустріч була організована редактором журналу «NAVÝCHOD» (НА СХІД) Іванною Скаловою і співробітником Центру розвитку демократії і захисту прав людини «Східно-Європейська програма» Алжбетою Хмеларовою. У 2011 році в журналі «NAVÝCHOD» ними була опублікована стаття «Кримські татари – особливі мусульмани Європи».

Мустафа Джемілєв розповів про історію кримськотатарського народу, його трагічну долю в період Російської та Радянської імперій, про сучасне становище кримських татар в Україні, про діяльність, завдання та цілі національної системи Курултай-Меджліс, а також відповів на численні запитання.

Окремо відбулося обговорення Міжнародного форуму з відновлення прав кримськотатарського народу, проведення якого передбачається. Як зазначив глава Меджлісу М.Джемілєв, ініціатива проведення Міжнародного форуму під егідою ОБСЄ отримала активну підтримку країн ЄС і Канади, США та інших країн. «Сьогодні все залежить від України і я впевнений, що вона теж повинна прийняти простягнуту до неї руку допомоги міжнародного співтовариства у вирішенні цього питання», – заявив Джемілєв.

Глава Меджлісу Мустафа Джемілєв висловив свою позицію з питань, що стосуються необхідності інтеграції України в ЄС, а також перспективи підписання Угоди про асоціацію Україна-ЄС на саміті Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді цього року.

«Не торкаючись багатьох проблем в Україні, в тому числі і кримськотатарського національного питання, які повинні бути обов’язково вирішені, підписання Угоди про асоціацію Україна та ЄС у листопаді цього року у Вільнюсі – це стратегічно і доленосне питання в першу чергу для України і українського народу. Україна в ЄС – це гарант її безпеки, територіальної цілісності і незалежності і нинішньому керівництву країни потрібно проявити політичну волю для досягнення цієї мети », – висловив переконання Мустафа Джемілєв.

Один з учасників зустрічі, вчений, історик Михайло Лебдушка розповів главі Меджлісу і його співрозмовникам про свої приємні враження від спілкування з кримськими татарами і свою наукову роботу «Роль ісламу в суспільстві сучасних кримських татар», яку він захистив напередодні. Він закликав співвітчизників проявити солідарність у питанні відродження кримських татар, одного з трагічно постраждалих народів Східної Європи від комуністичного режиму в ХХ столітті.

Наприкінці зустрічі, що проходила в дусі національних кримськотатарських традицій, з ініціативи голови Земляцтва кримських татар у Києві Аслана Омер Киримли та делегата Курултаю кримськотатарського народу Рустема Умерова була досягнута домовленість з редактором журналу «NAVÝCHOD» Іванною Скаловою про організацію спецвипуску журналу, присвяченого національній проблемі кримських татар.

Довідка: Журнал «NAVÝCHOD» (НА СХІД) заснували в 2001 році п’ять студентів Інституту слов’янських і східно-європейських досліджень, Карлів університет у Празі – Іванна Скалова, Джон Kравчик, Іветa Keнeті, Агнес Kiндлерова і Радек Новак. Видання присвячене розвитку країн Центральної та Східної Європи, Балкан, Балтії, Кавказу та Центральної Азії.

Журнал інформує про соціальні явища, новини в політиці, культурі, історії, релігії, звичаях, розповідає про подорожі, особливості національної кухні країн світу і просто про щоденні турботи людей. Основною метою журналу є популяризація та розширення знань в перерахованих вище областях.