Меню

Мустафа Джемілєв удостоєний премії «За служіння тюркському світу»

24 Вересня 2011
Мустафа Джемілєв удостоєний премії «За служіння тюркському світу»

Голова Меджлісу кримськотатарського народу, відомий правозахисник Мустафа Джемілєв нагороджений Товариством письменників і діячів мистецтва Туреччини премією «За служіння тюркському світу».

Високу оцінку в Туреччині з вирішення проблем кримськотатарського народу отримали ідеї Джемілєва, які засновані на принципі ненасильства, а також ініціативи щодо об’єднання та співпраці братніх країн і народів.

Так, на засіданні комісії з затвердження лауреатів премії, яке відбулося 5 квітня 2011 року на чолі з ректором Університету Фірат Ахметом Фейзі Бінгелем, було прийнято рішення удостоїти премією за 2010 рік голову Меджлісу кримськотатарського народу, нардепа України Мустафу Джемілєва.

«Премію за 2010 рік одноголосно було вирішено дати лідеру кримськотатарського народу, голові Меджлісу кримськотатарського народу Мустафі Джемілєву. У 21 столітті, коли людські цінності та права людини ставляться понад усе, на жаль, більша частина тюркських народів піддається насильству і несправедливості. Одним з таких народів є кримські татари. І лідером кримських татар є Мустафа Джемілєв, який став ще за життя легендою, який невпинно веде боротьбу за свободу свого народу і демократію», – зазначено в рішенні комісії.

Церемонія нагородження премії відбулася 24 вересня поточного року в рамках 19-го Міжнародного вечора поезії Хазар, який пройшов в Центрі культури мерії міста Елязиг.

У церемонії взяли участь губернатор міста Муаммер Ерол, мер міста Сулейман Сельманоглу, ректор Університету Фират Фейзі Бінгель, глава Євразійського Союзу письменників Якуп Деліомероглу, а також зарубіжні письменники і поети, представники мас-медіа та ін.

Захід розпочався з показу документального фільму про життя і діяльність Мустафи Джемілєва і Мехмета Акіфа Ерсоя, пам’яті якого і був присвячений 19-ий Міжнародний вечір поезії Хазар.

Сам Джемілєв безпосередньо на заході не був присутній в силу певних обставин, але в телефонному режимі подякував засновникам премії за присуджену нагороду.

«Шановні жителі Елязига та учасники заходу! Вітаю вас з пошаною від імені кримських татар і Меджлісу кримськотатарського народу. На жаль, я не можу взяти участь у церемонії нагородження премії, отримати яку мені випала честь », – сказав Мустафа-аг’а.

У своїй вітальній промові він коротко розповів про Депортацію кримськотатарського народу, про боротьбу за повернення на Батьківщину, про проблеми, які стоять перед народом зараз і продовжив: «Слава Аллаху, ми не самотні в цій боротьбі. Є такі чудові люди, як ви. Зізнаюся, через певний час я дізнався, що в 1976 році під час моєї 303-денної голодовки були організовані мітинги в Елязигі на мою підтримку. А коли дізналися, що я нібито помер, був проведений заочний похоронний молебень. Я дякую жителям Елязига, незважаючи на те, що минуло стільки часу, вони не забули мене і удостоїли цієї премії «За служіння тюркському світу», – підкреслив кримськотатарський лідер.

Мустафа Джемілєв побажав успіху всім учасникам і гостям вечора.

Від імені Мустафи Джемілєва його премію з рук Фейзі Бінгеля отримав голова Євразійського Союзу письменників Якуп Деліомероглу.

Разом з Джемілєвим даної премії були удостоєні президент Турецької Республіки Північний Кіпр Рауф Денкташ, киргизький письменник Чингіз Айтматов, Президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв, Турецьке агентство співробітництва та розвитку (TIKA).

Довідка: Премія «За служіння тюркському світу» була заснована в 2003 році з метою увіковічнити імена державних діячів, вчених, діячів мистецтв, які своїми досягненнями в тюркському світі вийшли на перший план.

Есма Касар,
Діляра Табакова
ІА “QHA”