Меню

Міжнародна конференція «Форум 2000» приділила увагу Україні

12 Жовтня 2011
Міжнародна конференція «Форум 2000» приділила увагу Україні

В інституті Гете, одному з головних місць 4-х денної роботи XV Конференції «Форум 2000», 11 жовтня 2011 року відбулася дискусія на тему «Україна: стрімкий крок назад для демократії?».

Участь в обговоренні стану демократії в українській державі взяли голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв, екс-міністр економіки України Богдан Данилишин, який, як відомо, одержав політичний притулок у Чехії, член установчої ради «Форум 2000» Томаш Врба, а також науковий директор не державної дослідницької організації «Будинок Свободи» (Freedom House) Крістофер Волкер.

Модератором півторагодинної бесіди виступила відомий журналіст української служби радіо Свобода Наталія Чурікова, яка також є одним з учасників 15-ї празької Конференції «Форум 2000».

Заповнений зал Інституту ім. Гете, де проходила дискусія про присутність демократії в Україні та євроінтеграційних процесах в країні, показав підвищений інтерес аудиторії до озвученої теми панелі.

Серед слухачів були помічені турецький посол в Чехії Джихан Ергінай, посол України в Чехії Іван Грицак, посол Республіки Молдова в Чехії Штефан Горда, відомий польський діяч, дисидент Адам Міхнік, учасники Конференції, численні студенти та журналісти. Помічники глави Меджлісу Рустем Умєров та Лілія Муслімова, що супроводжували його в празькій поїздці, також взяли участь в роботі дискусійної панелі.

У своїх виступах доповідачі зазначили, що, на жаль, в Україні все ще присутній «дух радянського менталітету і мислення», який до того ж виражено домінує. «Поняття громадянського суспільства в Україні не поширене, – зауважив Томаш Врба. При цьому, потенційне бажання змін, пов’язаних зі вступом України в ЄС у більшості населення є щирим, про це свідчать звіти міжнародних спостерігачів. Але, в той же час, нам багато разів говорили, що менталітет залишається радянським, що «і спонукає деяких політиків автоматично припускати, що партнер їх хоче обдурити…».

«Населення України, в тому числі і кримськотатарський народ, хочуть і сподіваються бачити свою країну багатою, розвиненою і стабільною, але для цього їм необхідні міжнародна солідарність і підтримка», – сказав у своєму виступі глава Меджлісу, торкнувшись стану демократії в Україні і в Криму за останні роки, у тому числі і після останніх президентських виборів. Мустафа Джемілєв розповів про ситуацію в Криму, який, як відомо, з 1954 року є одним з регіонів і єдиною автономною республікою в складі України.

На думку Джемілєва, сьогодні в команді нового керівництва України на «дуже високих посадах» виявилися люди, які не тільки не налаштовані рахуватися з законними правами репатріантів, але навіть відкрито, в засобах інформації, виправдовують сталінські депортації народів. «Тому зараз кримські татари на політичному небосхилі виявилися ніби під перехресним вогнем», – підкреслив він.

Характеризуючи рівень дотримання демократичних норм, глава Меджлісу також звернув увагу аудиторії, що одночасно здійснюються енергійні заходи по внесенню розколу в середовище кримських татар, як в плані політичному, так і релігійному. За його словами, створюються і добре фінансуються невеликі групи, які реєструються як суспільно-політичні, молодіжні або релігійні організації, основною “діяльністю” яких є виступи у російськомовних ЗМІ із заявами проти Меджлісу кримськотатарського народу чи Духовного управління мусульман Криму. «Подавати в суд на безглузді, бездоказові і огидні заяви немає ніякого сенсу, оскільки наперед відомо, яким буде результат», – переконаний Джемілєв.

Навівши численні приклади відсутності справедливого ставлення до корінного народу Криму, а сьогодні вже й до громадян України, голова Меджлісу Мустафа Джемілєв повідомив, що ситуація, яка склалася в становищі кримських татар, а також стагнація у вирішенні правових і соціальних проблем репатріантів, стали поштовхом для прийняття Національним з’їздом представників кримськотатарського народу рішення про необхідність проведення під егідою ОБСЄ Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

Згідно з висновками наукового директора не державної дослідницької організації «Будинок Свободи» (Freedom House) Крістофера Волкера, Україна – жертва власного успіху. Він переконаний, що перспектива євроінтеграції України в міжнародне співтовариство все ж є, але діючому керівництву необхідно зосередити всі сили, щоб не втратити хоча б ті «успіхи, які вона досягла свого часу».