Меню

Комітет ВРУ з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин закликає Президента України втрутитися в конфлікт між урядом Криму та Меджлісом кримськотатарського народу.

11 Березня 2013
Комітет ВРУ з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин закликає Президента України втрутитися в конфлікт між урядом Криму та Меджлісом кримськотатарського народу.

Лист став реакцією на повідомлення, згідно з якими «Меджліс фактично відсторонений» від підготовки заходів 18 травня – річниці депортації кримських татар, а представників Меджлісу звільняють з посад в органах влади.

«Ми занепокоєні намірами виконавчої влади Криму внести узгоджені з представницьким органом кримських татар – Меджлісом – зміни до плану проведення траурних заходів напередодні та в день 18 травня 2013 року», – йдеться у Зверненні, ініціатором якого виступив Голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв.

Комітет звертається до Януковича з проханням «вжити заходів, спрямованих на відновлення діалогу і плідної співпраці органів державної влади України, виконавчої влади Криму з Меджлісом, депутатським корпусом з числа кримських татар, обраних до Верховної Ради Криму і місцевих органів самоврядування».

Комітет ВРУ також висловив готовність провести своє виїзне засідання в Криму в разі, якщо конфліктна ситуація не буде врегульована.

У свою чергу член комітету з питань прав людини і голова Меджлісу Мустафа Джемілєв заявив, що «потуги нинішньої кримської влади розколоти кримськотатарський національний рух приречені на провал».

За словами глави Меджлісу, в Криму буде проведено зустріч, на яку будуть запрошені люди, які мали відношення до цієї ситуації. «Ми будемо її вивчати. Сподіваюся, що це послабить існуюче напруження», – відзначив Мустафа Джемілєв.

«Кримські татари повинні знати, що вони не будуть залишені наодинці з неадекватними діями місцевої влади. Ігнорування Меджлісу виглядає або великою помилкою, або свідомою провокацією, спрямованою на загострення ситуації в Криму», – переконаний перший заступник голови комітету ВРУ з прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин Андрій Шевченко.

Комітет у своєму листі, одноголосно прийнятому на засіданні, також запропонував Президенту розглянути можливість проведення в Україні Міжнародного форуму з питань облаштування кримських татар.

До 18 травня в Криму повинно відбутися виїзне засідання Комітету з прав людини.


Президенту України

ЯНУКОВИЧУ В.Ф.

Шановний Вікторе Федоровичу!

Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин у зв’язку із зверненням Меджлісу кримськотатарського народу на своєму засіданні 6 березня 2013 року розглянув питання щодо суспільно-політичної ситуації в Автономній Республіці Крим у сфері забезпечення прав і свобод громадян.

 Члени Комітету занепокоєні подіями,  які, за повідомленнями представниківМеджлісу кримськотатарського народу,ускладнюють ситуацію  у сфері забезпечення прав і свобод громадян, національної злагоди, вирішення питань, пов’язаних з поверненням, облаштуванням депортованих кримських татар та осіб інших національностей.

 Ми стурбовані намірами виконавчої влади Автономної Республіки Крим внести неузгоджені з представницьким органом кримських татар – Меджлісом зміни щодо проведення жалобних заходів напередодні та в день 18 травня 2013 року – 69-ої річниці тотальної депортації кримськотатарського народу. Як відомо, протягом всіх років повернення кримських татар з місць вигнання ці заходи проводилися узгоджено місцевими органами виконавчої влади та Меджлісом кримськотатарського народу, що забезпечувало прийнятний для багатонаціонального Криму характер.

 Виходячи з наведеного, а також приймаючи до уваги складний стан облаштування десятків місць компактного поселення кримських татар, у яких в тяжких умовах проживають десятки тисяч родин репатріантів, звертаємося до Вас, як гаранта прав і свобод людини і громадянина, з проханням здійснити відповідні заходи і міри реагування, спрямовані на відновлення діалогу та плідної співпраці органів державної влади України, виконавчої влади Автономної Республіки Крим з Меджлісом кримськотатарського народу, депутатським корпусом з числа кримських татар, обраних до Верховної Ради Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування.

 В числі інших заходів, просимо Вас надати відповідні доручення щодо підтримки Кабінетом Міністрів України ідеї проведення Міжнародного форуму з питань допомоги міжнародною спільнотою Україні в  облаштуванні кримських татар. Як Вам відомо, така ініціатива Меджлісу кримськотатарського народу вже підтримана уповноваженими представниками багатьох урядів європейських держав – членів Європейського Союзу, Канади, Сполучених Штатів Америки та Туреччини.

Відповідні узагальнені пропозиції щодо проведення Міжнародного форуму з питань допомоги Україні в облаштуванні кримських татар  направлені Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин паном Кнутом Воллебеком до Адміністрації Президента України ще навесні 2012 року.

Додаток: копія звернення Меджлісу кримськотатарського народу на 1 арк.

З повагою

Перший заступник Голови Комітету                                                          А.В. Шевченко