Меню

«Хош кельдин, Дженгіз Дагджи», – цими словами зустрів Крим і кримськотатарський народ свого великого сина

02 Жовтня 2011
«Хош кельдин, Дженгіз Дагджи», – цими словами зустрів Крим і кримськотатарський народ свого великого сина

Виконуючи останню волю видатного кримськотатарського письменника Дженгіза Дагджи, який помер 22 вересня 2011 року в Лондоні, а також звернення його рідних, зокрема молодшої сестри Дженгіза Дагджи – Айше ханум, яка проживає в м. Сімферополі, 2 жовтня 2011 року в Сімферополі, в Кебір Джамі, відбувся дженазе мерасімі (молебень) по великому співвітчизнику Дженгізу Дагджи.

Напередодні, 1 жовтня 2011 року тіло кримськотатарського класика було доставлено в міжнародний аеропорт «Сімферополь» на літаку компанії «Турецькі Авіалінії», який прибув транзитом через Туреччину з Лондона до Криму.

Попрощатися з всесвітньо відомим кримськотатарським письменником-романістом у Кебір Джамі прибув Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв, Президент Всесвітнього конгресу кримських татар Рефат Чубаров, в.о. Постійного представника Президента України в АРК Віктор Плакіда, заступник Голови РМ АРК Георгій Псарьов, міністр культури АРК Олена Плакіда, члени Меджлісу кримськотатарського народу, ветерани Кримськотатарського національного руху, кримськотатарські письменники, представники численних кримськотатарських організацій і творчих спілок з різних країн, а також молодь.

Для участі в похоронах Дженгіза Дагджи до Криму прибула офіційна делегація з Туреччини на чолі з Міністром закордонних справ Туреччини Ахметом Давутоглу, завдяки зусиллям та допомозі якого, був здійснений процес транспортування тіла Дагджи з Великобританії до Криму.

До складу турецької делегації увійшли міністр культури Турецької Республіки Ертугрул Гюнай, Надзвичайний і Повноважний посол Республіки Туреччина в Україні Ахмет Бюлент Меріч, відомий історик, професор Анкарского університету Бількент Хакан К’иримли, глава Євразійського Союзу письменників Якуп Деліомероглу, представники турецького уряду, керівництво Департаменту у справах тюрків зарубіжжя при Раді міністрів Турецької Республіки, співробітники університетів Туреччини, представники Кримськотатарського товариства культури та взаємодопомоги Туреччини і багато інших офіційних осіб Туреччини.

Після обідньої намазу, здійсненого всіма присутніми в Кебір Джамі, почався похоронний молебень по талановитому письменнику і романісту Дженгізу Дагджи.

Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв разом з Міністром закордонних справ Туреччини Ахметом Давутоглу і Муфтієм мусульман Криму Еміралі hаджі Аблаєвим накрили тіло великого сина кримських татар Дженгіза Дагджи кримськотатарським прапором.

Під час дженазе намазу, який провели Муфтій Криму hаджі Еміралі Аблаєв та голова Управління у справах релігії Турецької Республіки Мехмет Гермез, були встановлені кримськотатарський, турецький, український і британський прапори.

Усім присутнім на похоронному молебні в Кебір Джамі, студенти КІПУ при вході в мечеть роздавали нагрудні бейджі – маленькі картки з портретом Дженгіза Дагджи, зображеного на тлі кримськотатарського прапора.

«Безумовно, похорони і прощання з великими синами свого народу – це трагедія для кожного з нас, – зазначив відомий історик, професор Анкарського університету Бількент Хакан К’иримли, виступаючи на траурній процесії. Але, в той же час, сьогодні ми зустрічаємо на Батьківщині одного з яскравих класиків кримськотатарської і тюркської літератури Дженгіза Дагджи». За словами Х. Киримли, де б не був письменник Дагджи, на війні, в полоні, на чужині – Крим завжди був у його серці.

Звертаючись до високих турецьких гостей, голови турецького МЗС Давутоглу та міністра культури Туреччини Гюнаю, професор Хакан Киримли подякував в їх особі Республіці Туреччині і братському турецькому народу за надану допомогу у поверненні на Батьківщину Дженгіза Дагджи. «Нехай Всевишній благословить турецький народ», – сказав Хакан Киримли.

Міністр культури Турецької Республіки Ертугрул Гюнай в своїх словах скорботи також підкреслив, що Крим дійсно зустрічає свого сина Дженгіза Дагджи, який протягом довгих років перебування поза батьківщиною проніс любов до вітчизни і теплі слова матері про рідний край.

Від імені турецького народу, президента Туреччини й глави уряду Республіки Туреччина, слова співчуття рідним і близьким Дженгіза Дагджи, а також всьому кримськотатарському народу висловив міністр закордонних справ Туреччини Ахмет Давутоглу. «Наш спільний обов’язок віддати данину пам’яті великому майстру пера і людині, твори якого виховали і виховають не одне покоління тюркського світу. Участь в похоронах – для нас вдячність і борг перед Дагджи, за його внесок у літературу», – підкреслив Давутоглу.

Глава турецького МЗС повідомив, що звістку про смерть Дженгіза Дагджи він отримав перебуваючи з офіційним візитом в Киргизії, на батьківщині ще одного великого письменника Чингіза Айтматова, чиї твори, за словами Давутоглу, як і праці Дженгіза Дагджи багато в чому вплинули на його світогляд і ставлення до життя.

Після похоронного молебню по відомому письменнику-романісту Дженгізу Дагджи, траурна процесія попрямувала до рідного села Кизилташ (Краснокам’янка) поблизу Ялти, де на мусульманському кладовищі тіло покійного було віддано землі.

По завершенні похорону, Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв та Міністр закордонних справ Туреччини Мехмет Давутолглу висловили співчуття молодшій сестрі Дженгіза Дагджи – Айше ханум і близьким родичам світового класика.

Заступник голови Ради міністрів Криму Георгій Псарьов і в.о. Постійного Представника Президента України в АР Крим Віктор Плакіда поклали до могили письменника квіти.