Меню

Голова Меджлісу М. Джемілєв відвідав Турецьку Республіку

12 Серпня 2011
Голова Меджлісу М. Джемілєв відвідав Турецьку Республіку

До складу делегації увійшли радник Голови Меджлісу у зв’язках з Туреччиною Ісмет Юксель і голова земляцтва кримських татар в Києві, радник М. Джемілєва Аслан Умєров.

8 серпня в аеропорту м. Стамбул делегацію зустріли керівники Департаменту у справах тюрків зарубіжжя при Раді міністрів Турецької Республіки, голова філії Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар у м. Стамбулі Джелял Ічтен, члени правління Генерального офісу Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар у м. Анкарі .

9 серпня голова Департаменту у справах тюрків зарубіжжя при Раді міністрів Турецької Республіки Кемаль Юртнач прийняв у себе голову Меджлісу кримськотатарського народу М. Джемілєва. У ході зустрічі, на якій також був присутній заступник голови Департаменту у справах тюрків зарубіжжя при Раді міністрів Турецької Республіки Мехмет Кьосе та експерти департаменту, були обговорені питання, що стосуються системи роботи Департаменту та проекти, які реалізуються або могли б бути реалізовані в Криму.

Кримська делегація разом з Кемаль Юртач і Мехмет Кьосе була прийнята заступником Прем’єр-міністра Турецької Республіки у справах Управління співробітництва та розвитку (ТІКА), у справах Управління у справах релігії та Департаменту у справах тюрків зарубіжжя при Раді міністрів Турецької Республіки Бекіром Боздагом. Мустафа Джемілєв побажав Боздагу успіхів на новій для нього посаді заступника Прем’єр-міністра. У ході зустрічі були розглянуті проекти, реалізовані Турецькою Республікою в Криму. Боздаг запевнив, що уряд Турецької Республіки буде і надалі сприяти процесу облаштування кримськотатарського народу на своїй історичній батьківщині.

У цей же день Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв зустрівся з Міністром науки, промисловості і технологій Турецької Республіки Ніхатом Ергюном. На зустрічі обговорювалося питання будівництва промислового парку в Бахчисараї. Ергюн висловив готовність надати підтримку в даному питанні, зазначивши, що для початку робіт з будівництва парку та підготовки проекту, необхідно створити робочу групу.

У рамках робочого візиту до Туреччини, Мустафа Джемілєв також відвідав Управління розвитку та співробітництва (ТІКА). У зв’язку з тим, що глава ТІКА Сердар Чама перебував з офіційним візитом в Африці, делегація на чолі з М. Джемілєвим була прийнята заступниками голови ТІКА та експертами відомства. Сторони обговорили проекти, які ТІКА реалізувала і планує реалізувати в Криму. Також були розглянуті питання відновлення програми забезпечення житлом кримських татар, які його потребують, реєстрації офісу ТІКА в Україні, будівництва нових кримськотатарських національних шкіл, завершення будівництва національної школи в мікрорайоні Борчок’рак’ (Фонтани) та будівництво мечеті Буюк Джума Джамі (Соборна мечеть) в Акмесджиті (Сімферополі).

Крім того, глава Меджлісу М. Джемілєв зустрівся з головою Об’єднання палат і бірж Туреччини Ріфатом Хісарджіклиоглу. Під час бесіди сторони торкнулися таких питань, як становище підприємців, що працюють в Україні і підприємців, які бажають вкласти інвестиції в Україну, а також сприяння Об’єднання в будівництві гуртожитку для Кримського інженерно-педагогічного університету (КІПУ) у м. Сімферополі.

Увечері того ж дня кримська делегація взяла участь у іфтарі, організованому Департаментом у справах тюрків зарубіжжя при Раді міністрів Турецької Республіки. На іфтарі були присутні заступник Прем’єр-міністра Турецької Республіки Бекір Боздаг, співробітники Департаменту у справах тюрків зарубіжжя при Раді міністрів Турецької Республіки, уповноважений голови Генерального офісу Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар в Анкарі Тунджер Калкай.

10 серпня 2011, перебуваючи в Туреччині, Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв зустрівся з Міністром праці та соціального захисту Турецької Республіки Фаруком Челіком. У ході зустрічі сторони обмінялися думками про поточний стан кримськотатарського народу та перспективи подальшої співпраці в питаннях надання допомоги Турецькою Республікою в процесі повернення і облаштування кримських татар на своїй історичній батьківщині. У зустрічі також взяли участь представник Меджлісу кримськотатарського народу в Туреччині Зафер Каратай, заступник Голови Генерального офісу Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар в Анкарі Намик Кемаль Баяр і глава Департаменту у справах тюрків зарубіжжя при Раді міністрів Турецької Республіки Кемаль Юртнач.

У той же день, 10 серпня 2011 року, делегація відвідала Управління у справах релігії Турецької Республіки та Міністерство закордонних справ. У ході зустрічі з главою Управління у справах релігії Мехметом Гьормезом обговорювалося питання діяльності Управління, яке функціонує в Україні, будівництво Буюк Джума Джамі, навчання релігії кримської молоді в Туреччині. Крім того, делегація відвідала будівництво мечеті на 6 тисяч осіб, яке проводиться недалеко від будинку Управління у справах релігії Турецької Республіки.

В ході візиту до Міністерства закордонних справ кримська делегація зустрілася з главою зовнішньополітичного відомства Туреччини Ахметом Давутоглу. Сторони обговорили питання проведення Міжнародного форуму з відновлення прав кримськотатарського народу, а також реєстрації офісу ТІКА в Україні, яке планується реалізувати під час візиту Президента України Віктора Януковича до Туреччини восени поточного року.

Увечері того ж дня делегація взяла участь у іфтарі, організованому Головою Генерального офісу Товариства культури та взаємодопомоги кримських татар в Анкарі Ахмедом Іхсаном Киримли.

11 серпня 2011 року глава Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв повернувся до Криму.