Глава Меджлісу просить Комітет ВРУ з прав людини і міжнаціональних відносин звернутися до Кабміну України з вимогою вжити заходів щодо фінансування об’єктів по облаштуванню репатріантів

11 Квітня 2013
Глава Меджлісу просить Комітет ВРУ з прав людини і міжнаціональних відносин звернутися до Кабміну України з вимогою вжити заходів щодо фінансування об’єктів по облаштуванню репатріантів

Глава Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Мустафа Джемілєв переконаний, що Комітет Верховної Ради України з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин повинен звернутися до Кабінету Міністрів України з вимогою вжити необхідних заходів для усунення «того неподобства, яке діється в питанні фінансування об’єктів по облаштуванню репатріантів».

Про це глава Меджлісу сказав 11 квітня 2013 року у Верховній Раді Криму на виїзному засіданні Комітету ВРУ з питань прав людини, національних меншин і міжнаціональних відносин.

За словами Мустафи Джемілєва, проблеми розселення та облаштування раніше депортованих громадян, що повертаються в Крим, відновлення їх законних прав є одними з найгостріших проблем України, оскільки, це питання доль сотень тисяч громадян України, а, по-друге, це питання рівня міжнаціональної злагоди та, відповідно, рівня стабільності в одному з найбільш чутливих регіонів України – в Криму.

У своєму виступі глава Меджлісу підкреслив, що за офіційними даними, до теперішнього часу всього на вирішення проблем депортованих було виділено 1318,8 мільйонів гривень, тобто за 22 роки було виділено в 4,5 рази менше коштів, ніж було передбачено програмою виділити за 7 років, тобто до 1998 року. Але й ці кошти, користуючись тим, що за їх витрачанням не було контролю самих репатріантів, дуже часто витрачалися на абсолютно сторонні цілі. Розглядаючи статті витрат цих коштів, що стали вже відомими, просто дивуєшся нахабству чиновників, які обкрадали репатріантів.

«Там і будівництво якихось очисних споруд, зміцнення матеріально-технічної бази якихось заводів, розширення тролейбусного парку в Керчі та інших населених пунктах, де практично взагалі не було репатріантів, і навіть будівництво якихось корівників і свинарників, – інформував учасників виїзного засідання М.Джемілєв. – Лише за мінімальними підрахунками на подібні об’єкти і цілі, що не мають ніякого відношення до проблем репатріантів, було витрачено більше чверті виділених для потреб репатріантів коштів».

За інформацією глави Меджлісу, всього за виділені державні кошти було побудовано або викуплено близько 7 тисяч індивідуальних будинків і квартир, збудовано 1202 км мереж електропостачання, 914 км водопровідних мереж, 113 км покритих щебенем доріг, побудовано 2 школи і 13 будівель переобладнані під школи, а також виконувалися деякі роботи щодо реставрації пам’яток історії та культури.

Між тим, бюджетне фінансування програми повернення та облаштування депортованих має тенденцію щорічного, особливо за останні 3 роки, і різкого зниження. «Так, навіть якщо в кризові 2008-2010 роки в державному бюджеті на потреби депортованих було передбачено відповідно 64, 49 і 46 мільйонів гривень, то в 2011 році всього 22 млн. грн, у 2012 році – 25 млн.грн., А в 2013 всього 11 мільйонів гривень, – уточнив М.Джемілєв і додав, що це в п’ять разів менше, ніж було передбачено затвердженою в 2011 році і підписаною прем’єром М.Азаровим Програмою розселення та облаштування депортованих.