Глава Меджлісу Мустафа Джемілєв зустрівся з Послом Швейцарії в Україні Крістіаном Шененбергом 13 вересня 2013 року
13 вересня 2013 року Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв прийняв Надзвичайного і Повноважного посла Швейцарії в Україні Крістіана Шененберга та його дружину Барбару Цендер Шененберг . Зустріч відбулася в офісі Меджлісу.
Меджліс кримськотатарського народу на зустрічі також представляли перший заступник Голови Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров , голова відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін і керівник Секретаріату Меджлісу Заїр Смедляєв .
Посол Швейцарії в Україні Крістіан Шененберг знаходиться в Криму з триденним ознайомчим візитом.
«Для нас велика честь приймати глав дипломатичних місій , акредитованих на території України , в Міллі Меджлісі – офісі представницького органу корінного народу Криму . Це дає нам можливість викласти нашу ситуацію та основні проблеми. Переконаний , подібного роду діалоги сприяють також інтеграції України і всього українського суспільства до європейської спільноти» , – сказав на початку зустрічі глава Меджлісу Мустафа Джемілєв.
У ході бесіди з паном послом , глава Меджлісу повідомив , що 19 вересня 2013 року Крим відвідає Комісар ЄС з питань розширення та європейської політики добросусідства Штефан Фюле. «У рамках його візиту заплановані зустрічі в Раді Міністрів АРК в Сімферополі , де будуть розглянуті перспективи скликання Міжнародного Форуму з проблем кримських татар, – пояснив М.Джемілєв . – В цій зустрічі візьме участь міністр закордонних справ Литви , а також міністр закордонних справ України».
Голова Меджлісу також зазначив , що раніше йшлося про проведення круглого столу , який був запланований з ініціативи Євросоюзу , але українська сторона запропонувала поки провести зустріч . Будемо сподіватися , що незалежно від цих змін , ця зустріч буде першим кроком України та її готовності до проведення Міжнародного Форуму з проблем кримських татар» , – зазначив Мустафа Джемілєв.
Глава Меджлісу також розповів своїм гостям про історію кримських татар , про депортацію кримськотатарського народу , про національні інститути влади кримських татар і сучасне дискримінаційне становище корінного народу Криму в Україну , коли порушуються його елементарні конституційні права.
«Незважаючи на широкий спектр проблем , особливо в галузі прав людини , ми все ж сподіваємося , що в листопаді буде підписано угоду України та ЄС про асоціацію. Це буде великою підтримкою для демократичних сил та їх устремлінь побудувати Україну як демократичну державу» , – зазначив Джемілєв.
У свою чергу , пан посол Шененберг зазначив , що ситуація з національними меншинами завжди була дуже важливим питанням для європейського політикуму. «Сьогодні , наприклад, у мене були дебати зі студентами одного з кримський вузів. Основним питанням було те , як Швейцарія вирішує питання, пов’язані з національними меншинами , а також лінгвістичні та релігійні проблематики , – сказав Посол Швейцарії в Україні . – Я відчув , що в Криму ці питання актуальні , вимагають загального розуміння і якісного вирішення з боку органів влади».
Крім того , за словами пана посла , високий інтерес для Швейцарії представляє доповідь про оцінку потреб «Інтеграція раніше депортованих осіб у Криму , Україна» , підготовлена офісом Верховного комісара ОБСЄ К.Воллєбеком . «Даний офіційний звіт ОБСЄ є якісною платформою для подальшої роботи нашої держави , враховуючи той факт , що в 2014 році Швейцарія головуватиме в ОБСЄ» , – підкреслив посол Швейцарії в Україні К. Шененберг .
Пан посол також поцікавився думкою керівництва Меджлісу в питаннях участі міжнародних співтовариств у вирішенні міжнаціональних проблематик . На думку першого заступника Голови Меджлісу Р.Чубарова , на шляху розвитку кримських татар у Криму та інших національних меншин , що проживають в Україні , досить значною і вкрай необхідною завжди була , і сьогодні ще більше актуальна , допомога авторитетних міжнародних організацій , а також структур Європейського співтовариства .
«У цьому зв’язку , проведення Міжнародного форуму під егідою ОБСЄ є цінною допомогою з боку міжнародного співтовариства для України» , – переконаний Р. Чубаров .
На завершення зустрічі сторони висловили ще раз надію , що в листопаді цього року під час Вільнюського саміту «Східного партнерства» буде підписано Угоду про асоціацію між Україною та ЄС , за підсумками якої будуть сформовані моніторингові групи для аналізу суспільно – політичної та соціально – економічної ситуації в Україні , в тому числі і в Криму.