Меню

Глава ЦВК з виборів делегатів Курултаю Заїр Смедляєв: перші вибори почнуться в Чорноморському, Бахчисарайському і Красногвардійському районах

05 Березня 2013
Глава ЦВК з виборів делегатів Курултаю Заїр Смедляєв: перші вибори почнуться в Чорноморському, Бахчисарайському і Красногвардійському районах

Виступаючи в передачі «Bu afta» на телеканалі АТR 2 березня 2013 року, голова Центральної виборчої комісії з виборів делегатів Курултаю кримськотатарського народу Заїр Смедляєв повідомив, що відповідно до прийнятого «Положення про вибори делегатів Курултаю кримськотатарського народу», вибори делегатів національного з’їзду будуть проводитися за новою виборчою системою та на основі загального, рівного, прямого виборчого права, шляхом таємного голосування.

«50 делегатів Курултаю обиратимуться у єдиному багатомандатному пропорційному окрузі за виборчими списками кримськотатарських громадських і політичних організацій та їх блоків. Для обрання 200 делегатів Курултаю кримськотатарського народу ЦВК сформував 46 мажоритарних виборчих округів. У тому числі, один одномандатний мажоритарний виборчий округ у м. Києві та Київській області, один багатомандатний виборчий округ в Республіці Узбекистан, решта в Криму, Запорізькій і Херсонській областях, – повідомив З. Смедляєв. Загалом обиратимуться 250 делегатів. Делегатом Курултаю можуть бути кримські татари і члени їх сімей, громадяни України, які володіють кримськотатарською мовою і досягли на момент проведення виборів 21 року, а в якій із кримськотатарських організацій перебуває, не має значення».

За словами З. Смедляєва, Курултай кримськотатарського народу – це не партія або організація. «Це національний з’їзд, до якого обираються представники різних кримськотатарських партій, блоків та організацій і відповідно, всі ті, хто хоче принести користь своєму народові, візьмуть участь у виборах делегатів Курултаю 6 скликання», – підкреслив глава ЦВК з виборів делегатів Курултаю.

Крім того, Заїр Смедляєв зазначив, що у виборчому окрузі Республіки Узбекистан у виборах братимуть участь тільки ті кримські татари і члени їх сімей, які є громадянами України.

Заїр Смедляєв також розповів про рівні виборчих комісій і принципи їх формування. Він повідомив, що існує три рівні виборчих комісій, зазначивши, що до складу Центральної Виборчої Комісії входить 17 чоловік, що обираються на Курултаї кримськотатарського народу. Окружні виборчі комісії формуються рішенням ЦВК, п’ятеро членів окружних комісій включаються за пропозиціями регіональних меджлісів, а 8 членів – від кримськотатарських громадських і політичних організацій і блоків від Курултаю нинішнього скликання. «У випадку, якщо від громадських організацій і блоків не буде подано пропозицій, склади комісій будуть доукомплектовуватися за пропозиціями регіональних меджлісів», – додав Смедляєв.

Як повідомив З. Смедляєв, відповідно до затверджених календарних планів виборчого процесу з виборів делегатів Курултаю кримськотатарського народу, перші вибори делегатів пройдуть 27 квітня 2013 року в Ак’мечитському, Бахчисарайському і К’урманському регіонах:

На сьогоднішній день, згідно з озвученою Заїром Смедляєвим інформацією, до ЦВК надійшли заяви про участь у виборах від Кримськотатарської національної партії «Адалет», громадської організації «Яшлар Шураси», від об’єднання «Меденієт» кримськотатарського фонду культури і Ліги кримськотатарських жінок.

«Наскільки мені відомо, йде активна підготовка до виборчого процесу від ОКНР, від блоку «Азатлик’», КМЦ, Мааріфчі, Федерації Куреш, – продовжив Смедляєв. На мій погляд, блоків і громадських організацій на виборах буде не менше 15. Багато хто буде висловлювати на цих виборах свої думки і пропозиції, пропонувати свої передвиборчі програми і, я думаю, що народ зробить правильний вибір і до складу Курултаю будуть обрані найдостойніші».

Глава ЦВК з виборів делегатів Курултаю Заїр Смедляєв також прокоментував минулі 23 лютого 2013 року вибори правління Земляцтва в м. Києві, де він взяв участь в якості почесного гостя.

Заїр Смедляєв підкреслив, що 23 лютого в Києві проходили не вибори Київського регіонального меджлісу, як повідомили деякі ЗМІ, а обрання правління земляцтва кримських татар у Києві.

«Безумовно, в ході різних зборів виникають певні непорозуміння, але їх не можна назвати скандалом або тим більше війною. Це молодь, і досить грамотна, вони прийдуть до загальної думки, висловлять свої точки зору і, впевнений, приймуть конструктивне рішення, – відзначив глава ЦВК. Моя впевненість грунтується на тому, що у кожного члена Земляцтва в серці є любов до нашого народу, є любов до Криму і бажання допомогти йому – у них одна національна ідея».