Меню

Дошкільне виховання та початкова школа – основа національної освіти

17 Лютого 2013
Дошкільне виховання та початкова школа – основа національної освіти

Навчання кримськотатарською мовою – на порядку денному

Однією з найважливіших проблем кримськотатарського народу є стан його мови і навчання на ній. Відомо, що на сьогоднішній день кримськотатарська мова входить у список мов, які перебувають під загрозою зникнення, вписана в «Червону книгу» ЮНЕСКО.

З метою збереження і розвитку кримськотатарської мови в Криму проходять різні освітні та просвітницькі заходи. Так, минулими вихідними в Акмесджиті пройшов Всекримський семінар «Мектепкедже тербіє ве башланг’ич мектеп – міллій тасильнин’ темелі» («Дошкільне виховання та початкова школа – основа національної освіти»).

Ідея проведення семінару з даної теми належить депутату ВР АРК, керівнику управління культури і освіти Міллій Меджлісу, Голові Асоціації «Мааріфчі» Сафуре Каджаметовій.

Республіканський семінар, організований Асоціацією кримськотатарських працівників освіти «Мааріфчі» за сприяння сектору освіти кримськотатарською мовою Міністерства освіти і науки, молоді та спорту АРК, за участю і матеріальної підтримки Всеукраїнської асоціації громадських організацій «Альраїд» – спеціально для вихователів кримськотатарських груп у дитячих садках і вчителів 1-их класів з кримськотатарською мовою навчання, був приурочений до Міжнародного дня захисту рідних мов, який відзначається 21 лютого.

Учасників семінару, в роботі якого взяли участь понад 100 осіб, серед яких – вихователі та вчителі з усього Криму, педагоги, вчені та письменники, ЗМІ та громадськість, тепло вітали співголови семінару: депутат ВР АРК, голова Ассоціаціі «Мааріфчі» Сафуре Каджаметова, голова Кримського відділення ВАГО «Альраід» Мохаммад Таха, зав. сектором освіти кримськотатарською мовою Міністерства освіти і науки, молоді та спорту АРК Зарема Сулейманова.

Мета заходу – ознайомлення вихователів і вчителів з цілями і завданнями «Концепції освіти кримськотатарською мовою в АРК», ухваленої 20 жовтня 2010 року Верховною Радою Криму та обговорення шляхів практичної реалізації Концепції в життя.

У своєму виступі Сафуре Каджаметова розповіла, що до Депортації кримськотатарського народу в Кримській АРСР функціонувала 371 кримськотатарська школа. На сьогоднішній день в Криму нараховується лише 15 національних шкіл і 6 шкіл з російською і кримськотатарською мовами навчання.

За її словами, врятувати тяжке становище, в якому опинилася кримськотатарська мова і навчання на ній, можна лише за допомогою «Концепції освіти кримськотатарською мовою в АРК». Метою даної програми є формування в Криму сучасної системи навчальних закладів з навчанням і вихованням кримськотатарською мовою: дошкільний навчальний заклад – загальноосвітній навчальний заклад – вищий навчальний заклад.

Сафуре Каджаметова підкреслила, що втілення в життя «Концепції освіти кримськотатарською мовою в АРК» залишається на контролі ВР Криму, яка ще в 2010 році доручила Раді міністрів автономії розробити Державну цільову програму з реалізації цієї Концепції. На жаль, Міністерство освіти і науки, молоді та спорту АРК досі не розглянуло пропозиції трьох вузів Криму щодо розробки єдиного проекту даної програми. Тепер слово залишається за Радою міністрів, куди входить і Міносвіти Криму. Після цього проект програми повинен бути переданий на розгляд до Кабінету міністрів України.

«Концепція була прийнята на Курултаї кримськотатарського народу, після чого вона була розглянута і прийнята Верховною Радою Криму. Сподіваємося, що Кабінет міністрів України підтримає проект Цільової державної програми реалізації Концепції і освіта кримськотатарського народу, підірвана депортацією 1944 року, після довгих років забуття буде розвиватися», – зазначила Сафуре Каджаметова.

В ході семінару з доповідями, присвяченими питанням дошкільної та початкової шкільної освіти кримськотатарською мовою, виступили: професор, доктор педагогічних наук Муєдін Хайруддінов, відомий школознавець-мовознавець Сейран Усеїнов, зав. Сектором освіти кримськотатарською мовою МОНМС Зарема Сулейманова, голова Кримського відділення ВАГО «Альраід» Мохаммад Таха, письменниця, член Спілки кримськотатарських письменників Уріє Едемова, член Духовного управління мусульман Криму, директор видавничого дому «Терджиман» Есадулла Баіров, голова Всекримської громадсько-молодіжної організації «Емель» Муслім Дервішев, редактор дитячого журналу «Арманчик’» Едіє Муслімова і багато інших.

Нікого не залишив байдужим виступ вчителя Мамут-Султанської (Добровської) школи Леніє Балич. Вона провела зі своїми учнями майстер-клас на тему «Розвиток усної розмовної мови в 1 класі з кримськотатарським навчанням».

На завершення, організатори заходу вручили кожному учаснику республіканського семінару цінні подарунки – іграшкову оргтехніку: ноутбуки «Вчися говорити кримськотатарською мовою» та м’які іграшки – ведмежата Асанчик’ і Фатмачик’, що говорять кримськотатарською мовою, книги, навчальні та наочні посібники, диски, журнали і багато іншого . Організатори також висловили вдячність ведучому семінару – докторанту ТНУ ім. В. Вернадського Шевкету Юнусову і одному з головних спонсорів – місцевим бізнесменам Рефату Нурмамбетову і Шевкету Рефатову.