Меню

172 річниця з дня народження Ісмаїла Гаспринського

20 Березня 2023
172 річниця з дня народження Ісмаїла Гаспринського

У Криму і на материковій Україні відзначають 172 роки від дня народження кримськотатарського просвітника, реформатора і видавця Ісмаїла Гаспринського.

Він народився неподалік Бахчисараю. В давній столиці колишнього Кримського ханства він довгий час працював, був міським головою Бахчисараю.

Ісмаїл Гаспринський розпочав відродження кримських татар як народу з давньою державницькою історією і заклав основи формування сучасної кримськотатарської нації.

Ісмаїла Гаспринського вважають просвітителем і реформатором значної частини тюркського і мусульманського світу.

Саме він 1883 року розпочав видавати кримськотатарською і російською мовами газету «Терджиман/Пєрєводчік» («Перекладач»), яка стала популярною у багатьох країнах світу. Одна з перших мусульманських газет проіснувала понад 35 років і була закрита більшовиками.

Ісмаїл Гаспринський став ініціатором масового створення світських шкіл для кримськотатарських дітей, розробив нову систему навчання грамоти за звуковим методом, що стало переворотом в освітній сфері тюркських і мусульманських народів. Автор кількох романів, повістей і цілої низки підручників для учнів і посібників для вчителів, праць з релігієзнавства.

У 1910 році висувався кандидатом на Нобелівську премію миру.