Зустріч зі студентами, що навчаються на Північному Кіпрі
За угодою, підписаною Головою Меджлісу Кримськотатарського народу Мустафою Джемілєвим та університетом в м.Лефкоше Північного Кіпру сьогодні в цьому університеті навчаються 8 кримськотатарських студентів.
Три роки тому Голова Меджлісу кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв в рамках офіційного візиту до Північного Кіпру зустрічався в м.Лефкоше з ректором Близькосхідного технічного університету Суатом Гюнселем. В результаті цієї зустрічі було підписано спільну угоду, згідно якої університет щороку буде виділяти квоти для навчання трьом кримськотатарським студентам.
– Ми направляємо на навчання здібних молодих людей. Троє з них почали заняття з першого курсу, а решта продовжили навчання в магістратурі. На сьогодні в університеті навчаються 8 студентів з Криму. Ми покладаємо на них великі надії. Всі вони, здобувши вищу освіту і захистивши дисертації, повернуться на Батьківщину. Меджліс намагається створити всі умови для успішного навчання кримських студентів на Північному Кіпрі. В результаті нашого звернення Турецький уряд виплачує кожному студенту стипендію в розмірі 1 тисячі доларів на рік, в майбутньому стипендія буде збільшена. Ми постійно зв’язуємося з нашими студентами, намагаємося своєчасно вирішити будь-яку проблему,що виникає, – сказала керівник управління з культури та освіти Меджлісу Сафуре Каджаметова на зустрічі зі студентами, які приїхали на канікули.
– В університеті Лефкоше навчаються 18 000 студентів з різних країн тюркського світу. Навчання англійською мовою, а мова спілкування – турецька. Значить, необхідно досконало володіти двома мовами. Освіта платна, іншим студентам доводиться за рік платити 7000 євро за навчання і 3,5 – 5000 євро за місце в гуртожитку. А для студентів кримських татар все це безкоштовно. Крім цього, ми тричі в день безкоштовно харчуємося, а в кінці року отримуємо разову стипендію в 1000 доларів. Такими пільгами ніхто не користується, тільки деякими пільгами користуються студенти гагаузи, – розповідає студентка 3-го курсу факультету туризму і готельного господарства Леніє Галиченко.
Аліме Чурлу, яка навчається в магістратурі на ф-ті англійської мови, в минулому році насилу говорила кримськотатарською мовою, цього разу вона порадувала тим, що свої враження про Кіпр вона вже висловила рідною мовою.
– Мені дуже подобається вчитися там. Для навчання є всі умови – бібліотека, сильні викладачі, – каже вона.
Лейля Мамутова навчається на факультеті менеджменту:
– Грунтовні знання англійської мови, отримані мною в Криму набагато полегшили моє навчання. Студенти між собою спілкуються дуже близькою нам турецькою мовою. Поки ніяких проблем немає. Коли нас хотіли переселити в інший гуртожиток з меншими зручностями, ми тут же зателефонували до Криму. Голова Меджлісу Мустафа Джемілєв і Сафуре оджа швидко вирішили це питання, – говорить Лейля.
– Ми вдячні уряду Туреччини, Кіпрському університету та Меджлісу кримськотатарського народу за можливість отримати і продовжити навчання за кордоном. Зобов’язуємося повернутися до Криму високопрофесійними фахівцями, – обіцяли студентки в кінці бесіди.