Меню

Зустріч Мустафи Джемілєва з делегацією Європейського Союзу

16 Червня 2013
Зустріч Мустафи Джемілєва з делегацією Європейського Союзу

15 червня 2013 року в Бахчисараї відбулася зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з делегацією Європейського Союзу.

Делегацію Європейського Союзу очолював керівник відділу з питань географічної координації співробітництва з країнами Європи та Південного Кавказу в рамках програми Сусідства Андреа Маттео Фонтана. До її складу також увійшли географічний координатор для України Генерального директорату з питань розвитку та співробітництва EuropeAid Європейської Комісії Марка Тілла, керівник управління програм зовнішньої допомоги представництва Євросоюзу в Україні Ендрю Разбаш і координатор об’єднаної ініціативи ЄС по АРК і Севастополю Енцо Даміані.

Меджліс кримськотатарського народу на зустрічі також представляли перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров, голова відділу зовнішніх зв’язків Меджлісу Алі Хамзін, член Президії Меджлісу, голова Бахчисарайської райдержадміністрації Ільмі Умеров і голова правління земляцтва кримських татар у Києві Аслан Омер Киримли.

На прохання гостей перший заступник Голови Меджлісу Рефат Чубаров розповів про історію кримськотатарського народу, що мав свою державу в Криму до анексії Кримського ханства Росією в 1783 році, радянський період державності, коли кримські татари мали свою національну автономію до депортації корінного народу в 1944 році, про національний рух за повернення і сучасне становище кримських татар в Україні.

«Масові акції протесту в кінці 80-х років стали сигналом для світової громадськості, яка заговорила про кримськотатарське питання. Щоб бути системними і цільними, повернувшись до Криму, ми спиралися і продовжуємо це робити на національні органи самоврядування «Меджліс-Курултай», – підкреслив Р.Чубаров.

Продовжуючи обговорення суспільно-політичної ситуації в Криму та сучасного стану кримськотатарського народу, керівництво Меджлісу акцентувало увагу делегації Європейського Союзу на питаннях взаємодії в підготовці Міжнародного форуму з відновлення прав кримськотатарського народу, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні. «Без міжнародного впливу і його залучення не вдасться заручитися впливом або підтримкою будь-якої політсили в Україні», – зазначив голова Меджлісу Мустафа Джемілєв і додав, що на сьогоднішній день питання стабільності в Україні безпосередньо залежить від ступеня вирішення проблем кримських татар та осіб, депортованих за національною ознакою.

За словами керівництва Меджлісу, після численних зустрічей і консультацій з політиками провідних європейських країн, Канади, США, Туреччини, представниками міжнародних організацій, лише Україна продовжує ігнорувати необхідність проведення Міжнародного форуму і відкрито саботує дану ініціативу Меджлісу.

Глава відділу зовнішніх зв’язків Алі Хамзін у свою чергу звернув увагу на цікавий факт, коли українські власті через Посольство України в Туреччині відкрито звертаються до кримськотатарських дернеків (громад) щодо надання допомоги у вирішенні питань, пов’язаних з поверненням і облаштуванням кримських татар у Криму, то в питанні щодо проведення Міжнародного форуму, який конкретно готовий вирішувати широкий спектр цих питань, офіційний Київ зайняв незрозумілу позицію і поки не дав своєї твердої згоди на його проведення.

Підводячи підсумки двогодинного діалогу, керівник управління програм зовнішньої допомоги представництва Євросоюзу в Україні Ендрю Разбаш підтвердив свою готовність і своїх колег інформувати про труднощі, що виникли під час успішного просування питання Міжнародного форуму в інститути влади Європейського Союзу, в тому числі і представництво ЄС в Україні.