Зустріч Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва з Надзвичайним і Повноважним послом Республіки Кіпру в Україні Евагорасом Вріонідісом

15 Січня 2013
Зустріч Голови Меджлісу Мустафи Джемілєва з Надзвичайним і Повноважним послом Республіки Кіпру в Україні Евагорасом Вріонідісом

Наприкінці минулого тижня, в Києві, 12 січня 2013 року відбулася зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу, народного депутата України Мустафи Джемілєва з Надзвичайним і Повноважним послом Республіки Кіпру в Україні Евагорасом Вріонідісом. Зустріч пройшла на прохання пана посла Республіки Кіпру в Україні.

Головною причиною, що спонукала посла зустрітися з Мустафою Джемілєвим, виявилося бажання з’ясувати, чому голова Меджлісу неодноразово відвідував «окуповану в 1974 році турецькими військами північну частину Кіпру», але, жодного разу не відвідав Республіку Кіпр (тобто грецьку частину острова), яка є членом Євросоюзу і з якою Україна підтримує дипломатичні відносини.

М.Джемілєв відповів, що він не має жодних упереджень ні проти грецької частини Кіпру, ні проти Греції, а візити до Турецької Республіки Північного Кіпру зазвичай проходили на запрошення Президента або парламенту цієї республіки для участі в деяких урочистих церемоніях або конференціях. Крім того, турки, що проживають в цій частині Кіпру, є спорідненим народом для кримських татар, тим більше що там є і нащадки тих кримських татар, які були змушені покинути Крим після його окупації Росією.

На запитання посла, як глава Меджлісу М.Джемілєв розцінює перебування на території суверенної республіки іноземних турецьких військ, М.Джемілєв відповів, що на Кіпрі, як відомо, відповідно до підписаних угод знаходяться війська також інших іноземних держав, зокрема, Греції та Великобританії , а також миротворчі сили ООН. «Причому, турецькі війська з’явилися на Кіпрі після перевороту грецьких «чорних полковників» і оголошення ними «енозиса», тобто приєднання Кіпру до Греції і початку широкомасштабних репресій проти турецької громади Кіпру, яка виступила проти «енозиса», що порушує вимоги Конституції Республіки 1960 року – відзначив М.Джемілєв. – Для того, щоб всі іноземні війська покинули Кіпр, необхідно мирне об’єднання острова на умовах, які влаштовували і грецьку, і турецьку общини».

У зв’язку з цим М.Джемілєв пожалкував, що грецька громада на референдумі 2004 року в своїй більшості не підтримала «план Кофі Аннана» щодо об’єднання острова, хоча більше 65% турків-кіпріотів підтримали цей план.

Бесіда тривала близько однієї години.

На закінчення бесіди посол Е. Вріонідіс запросив голову Меджлісу відвідати Республіку Кіпр в зручний для нього час. Глава Меджлісу, народний депутат України М.Джемілєв відповів, що з великим задоволенням приймає це запрошення і зі свого боку запропонував послові також відвідати Крим, де він також може зустрітися з керівниками грецької общини Криму.