Меню

Зустріч Глави Меджлісу Мустафи Джемілєва з Міністром закордонних справ Чехії Карелом Шварценбергом

28 Квітня 2013
Зустріч Глави Меджлісу Мустафи Джемілєва з Міністром закордонних справ Чехії Карелом Шварценбергом

25 квітня 2013 року в Празі, в Міністерстві закордонних справ Чеської Республіки, відбулася робоча зустріч Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва з Міністром закордонних справ Чехії Карелом Шварценбергом.

На зустрічі були присутні співробітники МЗС Чехії: директор секції Європейської політики Ярослав Курфюрст, Посол з спецдоручень «Східного партнерства» Петро Марич, співробітник Департаменту Східної Європи з України Мілан Еккерт, заступник директора Департаменту по Східній Європі Якуб Скальнік, радник Посольства Чехії в Україні з політичних питань Любош Веселу.

Меджліс кримськотатарського народу представляли керівник відділу зовнішніх зв’язків Алі Хамзін, глава Земляцтва кримських татар у Києві Аслан Омер Киримли і делегат Курултаю кримськотатарського народу, голова Комітету Кримської Міжнародної Бізнес-Асоціації (CIBA) з інвестицій та міжнародної торгівлі Рустем Умеров.

Глава МЗС Чехії, звертаючись до Мустафи Джемілєва, заявив: «Сьогодні ми офіційно приймаємо делегацію Меджлісу кримськотатарського народу на чолі з Вами і хотіли б почути від Вас про сучасне становище та стан кримських татар, які зміни відбулись з моменту моєї останньої зустрічі з Вами у 2011 році в Празі і Ваші пропозиції у зв’язку з цим».

Мустафа Джемілєв охарактеризував сучасне становище кримських татар в Україні в цілому як дискримінаційне, особливо після президентських виборів у 2010 році. Глава Меджлісу детально розповів про дії глави уряду Криму Анатолія Могильова, який відкрито порушуючи низку міжнародних актів з прав корінних народів на самоврядування, здійснює політику знищення представницьких органів кримських татар – Курултаю і Меджлісу і послаблення їх впливу серед кримських татар.

Було вказано на неприпустимість низки рішень уряду Криму, пов’язаних з проведенням в цьому році Дня Національної жалоби 18 травня, які можуть призвести до дестабілізації обстановки в Криму. Також було відзначено, що Анатолій Могильов блюзнірські і свавільно змінив дату проведення важливого національного свята кримських татар “Хидирлез”, призначивши його на 11 травня в день підписання катом народів СРСР Й.Сталіним постанови про депортацію кримськотатарського народу з Криму у 1944 році.

«Завдяки цій особистості (примітка – Глава РМ АРК А.Могильов) тепер в історії України, зафіксовані етнічні чистки кримських татар ворганах влади Криму за національною ознакою, – підкреслив М.Джемілєв. – Поки, звичайно, не такі криваві, як це було в колишній Югославії, але сам по собі цей факт є дуже небезпечним явищем і злочином».

Резюмуючи про становище кримських татар в Україні, глава Меджлісу заявив, що всі дії нинішньої влади України в Криму, спрямовані на знищення національного органу самоврядування кримських татар системи Курултай-Меджліс, розглядає як брудне політичне переслідування. Воно пов’язане, в першу чергу, із знищенням на півострові єдиної проукраїнської і проєвропейської сили, яка протягом багатьох років протистоїть сепаратистським амбіціям проросійських сил і забезпечує територіальну цілісність і незалежність України.

Детально були викладені причини підготовки проведення Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримськотатарського народу на своїй Батьківщині, забезпечення його безпеки і гарантій розвитку в Україні.

Міністр закордонних справ Чехії Карел Шварценберг підтвердив свою згоду взяти участь восени цього року у круглому столі в Ялті, який запропонував провести Єврокомісар з питань розширення та Європейської політики сусідства Штефан Фюле. Круглий стіл буде присвячений обговоренню питань, пов’язаних з проведенням Міжнародного форуму з питання відновлення прав кримських татар.

«Розвиток України як частини європейської спільноти та її інтеграція до Європейського Союзу для Чехії є стратегічною метою. Але це буде повноцінним процесом, коли буде гарантоване забезпечення прав кримськотатарського народу, як трагічної жертви комуністичного режиму, що намагається сьогодні відродитися», – сказав глава МЗС Чехії. Також для вирішення питань, пов’язаних з депортованим кримськотатарським народом, було запропоновано активно використовувати механізми та можливості Ради Європи, членом якої є Україна.

Наприкінці зустрічі були обговорені питання, пов’язані з наданням Чеською Республікою гуманітарної допомоги в галузі національної освіти, з виділенням квот у вузах країни для кримськотатарських випускників шкіл. В рамках цієї ініціативи була розглянута можливість з надання більш конкретної фінансової допомоги, яка може бути пов’язана з будівництвом загальноосвітньої школи для кримських татар.

Глава МЗС Чехії позитивно поставився до пропозиції Голови Меджлісу кримськотатарського народу Мустафи Джемілєва провести нараду на рівні Міністерств закордонних справ країн Вишеградської четвірки та Балтії (Естонія, Литва, Латвія) для обговорення сучасного розвитку кримськотатарського народу.

Наприкінці зустрічі була досягнута домовленість про необхідність систематичного проведення подібної зустрічі між Меджлісом кримськотатарського народу та державними властями Чеської Республіки.

Окремо для глави Меджлісу кримськотатарського народу було організовано відвідування музею-квартири Яна Масарика, міністра закордонних справ Чехословаччини, який за загадкових обставин загинув у 1948 році. Музей знаходиться в будівлі МЗС Чеської Республіки.