Зроблено важливий крок до Міжнародного форуму з відновлення прав кримськотатарського народу
Угода про правовий статус Меджлісу і усунення наявних перешкод до справедливого представництвакримських татар здатнавнести значну лепту в ефективність і легітимність управління в Криму і повиннарозглядатися як невід’ємна складова процесу відновлення прав та інтеграції раніше депортованих осіб .
16 серпня 2013 року Кнут Воллебек , Верховний комісар ОБСЄ у справах національних меншин ( ВКНМ ) , опублікував доповідь про оцінку потреб , під заголовком «Інтеграція раніше депортованих осіб у Криму , Україна».
Оригінальний текст доповіді розміщений на сайті ОБСЄ в розділі « High Commissioner on National Minorities » за адресою – http://www.osce.org/hcnm/104309?download=true
Трохи пізніше текст даної доповіді в перекладі на російську мову також був розмішений на сайті ОБСЄ – http://www.osce.org/ru/hcnm/104421
В анонсі публікації наголошується , що «доповідь грунтується на дослідженнях незалежних експертів , виконаних за дорученням ВКНМ , і висновків за підсумками численних візитів К. Воллебека до регіону.
У відповідності зі своїм мандатом щодо запобігання та попередження конфліктів , ВКНМ опублікував дану доповідь з метою підвищення обізнаності центральних властей України і широкої міжнародної громадськості , а також місцевої влади Криму про основні перешкоди , що ускладнюють повну інтеграцію та участь раніше депортованих осіб в житті кримського суспільства.
Документ звертає увагу на сфери , де конкурують домагання з боку різних груп на кримському півострові , і які особливо актуальні для інтеграції. Це правові аспекти повернення , ситуація раніше депортованих осіб щодо вирішення земельного , житлового і майнового питань, участь у суспільно – політичному житті , соціально – економічні аспекти; існуюча ситуація в сфері культури , мови і релігії , а також роль системи освіти».
При цьому , 39-ти сторінкова доповідь «Інтеграція раніше депортованих осіб у Криму , Україна . Оцінка потреб , серпень 2013 р» , має такий зміст :
1 . Вступ
2 . Правові аспекти повернення
3 . Земля , житло і власність
4 . Участь у політичному житті
5 . Соціально – економічні аспекти повернення та інтеграції
6 . Мова , культура і релігія
7 . Освіта
8 . Висновки
Очевидно , що доповідь , при всій своїй ретельній підготовленості та об’єктивності , викличе , в одному випадку – у представників офіційної влади , в іншому – у представників кримськотатарського народу бажання подискутувати навколо деяких оцінок і рекомендацій . Однак , безперечно , нами отримано концептуальний документ , який може лягти в основу «дорожніх карт» , які пропоновано прийняти на Міжнародному форумі , на необхідність проведення якого вказується в доповіді Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин.
Прес – служба Меджлісу кримськотатарського народу